Plastik Cerrahi > Meme Estetiği

Meme Asimetrisi Düzenleme

Çoğu kadının farkında olmadığı meme asimetrisi düzensizliği azımsanmayacak kadar çoktur. Kadınların %85’nde meme asimetrisi bozukluğu vardır. Bu bozukluk çok bariz belli olabilen türleri veya farkın az olduğu şekilde olan türleri de vardır. Meme asimetrisi düzenleme işlemi ölçümler ile yapılır, düzensizliği az olan kadınların doğum sonrası emzirme sonrası meme farklılıkları bariz duruma gelmektedir.

Memeler arası aşırı derece fark olan kadınlarda durum genellikle gelişimsel bir sıkıntıdan kaynaklanmaktadır. İki memeden biri daha büyük olup sarkar. İki meme arasındaki asimetri bozukluğunun az olması durumunda kişi bunu çok fazla fark etmeyebilir. Muayene sırasında yapılan ölçümle memenin göğüs duvarındaki yapışma seviyesinin ölçümü ile ortaya çıkabilir. Meme asimetrisi düzenleme ölçümleri ayakta yapılır.

Meme Asimetrisi Bozukluğu Neden Kaynaklanır?

Meme asimetrisi bozukluğu birçok farklı sebeplerle oluşabilir. Meme olduğundan daha çok sarkar. Meme deformitesi denilen bir tür bozukluk meme dokusunun meme başı içine doğru büyümesiyle memenin bir tüp şekline benzer bir görüntü almasına sebep olur.

Ayrıca yaşlanmayla birlikte meme, hacmini kaybederek asimetrik bir bolluğa sebebiyet verebilir. Ciddi hastalıklar sonucu yapılan cerrahi müdahalelerle de meme asimetrisi oluşabilir. Bu sebeplerden ötürü oluşan farklılıklar meme implantı, göğüs büyütme veya yağ enjeksiyonları gibi operasyonlarla dokular arası meme farkı giderilmeye çalışılır. Meme asimetrisi düzenleme için cerrahi bir işlem gerekmektedir. 18 yaşını bitiren bireyler doktorların muayenesi ile cerrahi operasyona alınabilirler.

Meme Asimetrisi Düzenleme İşlemini Kimler Yaptırmak İster?

Gelişimsel olarak memelerdeki boyut farklılığı kadınların olumsuz duygular geliştirmesine sebep olur. Psikolojik rahatsızlıklara kadar gidebilen sağlık sorunlarına yol açan meme asimetrisi bozukluğu önemli bir sorundur. Gebelik sırasında göğüslerdeki farklılığın artması veya doğum sonrası emzirme ile memelerdeki bozukluğun gözle görülür düzeye gelmesi sebebiyle de meme asimetrisi düzenleme işlemi istenebilir.

Ayrıca evlenme öncesi kadınların kendine olan güvenlerini gelmesi açısından kendi duygularını korumak adına bu işlemi yaptırabilirler. Her zaman cerrahi işlem gerekmeyebilir. Yapılan muayeneler ve tetkikler ile toplama, silikon gibi işlemler yapılabilir. Ancak bu tür işlemler tekrar bir gebelik veya emzirme gibi işlem yapılmayacaksa geçerli olur. 

Doktor muayenesi ve ölçümler sonrası düzenleme işlemine karar verilmiş olan bireylerin ameliyatı için birkaç teknik vardır. Bireylerin sadece bir memesi küçük ise yağ enjekte edilmesi veya silikon konulması ile diğer meme eşit hale getirilir.

Eğer bir memeyi de büyüklük var ise ve çok da sarkmış ise ameliyat sırasında toparlama yapılarak meme daha dik bir hale getirilir. Meme asimetrisi düzenleme ameliyatı yoğun deforme olan hastalarda veya memelerin birinin hiç gelişmediği durumlarda karın bölgesinden, bel ve yan bölgeden ve kalça bölgesinden özel teknikler ile yağ dokusu taşınarak yapılabilir.

Konusunda uzman olan doktorlarımızın muayenesi ve yapılan tetkikler sonucu eğer düzenleme operasyonuna karar verilmiş ise hastaya ameliyat ile ilgili ve ameliyatın nasıl yapılacağına dair ve sonrasındaki gelişmelere dair bilgilendirme işlemi yapılır.

Geleneksel olarak yapılan meme asimetrisi düzenleme operasyonlarında “T” şeklinde bir iz kalırken, gelişen teknoloji ve kullanılan aletler ile daha az görülür hale gelmiştir. Operasyon sonucu oluşabilecek izlerin seviyesini en düşük de tutmak için göğüs ucundan aşağıya doğru “l” şeklinde kesiler açılır ve bu şekilde iz kalma olasılığı en az da indirilmiş olur.

Meme asimetrisi operasyonu geçiren bireylerin ameliyat sonrası belli bir süre boyunca Sporcu sütyeni veya özel bir korse giymesi gerekir. Ameliyat sonrası doktorun gerekli gördüğü gün kadar hastanede yatış gerçekleşir.

En az olarak bir gece hastanede müşahede altında tutulmak gerekir. Meme asimetrisi düzenleme operasyonlarından çıktıktan sonra en az iki gün geçmesi ile duş alınabilir. Meme asimetrisi düzenleme işlemlerinden sonra bir hafta kadar bir süre zarfından sonra hafif tempolu işlere geri dönmek mümkün olabilir.

Ameliyat sonrası ağır yük kaldırmamak gereklidir. Vücudu çok yormadan sırtüstü veya yan yatarak uyuma tavsiye edilir. Sigara ve alkol gibi alışkanlıkların terk edilmesi gerekir. Sağlıklı beslenip kas dokusu ve iyileşme için gerekli vitaminlerin kaybının yaşanmaması gerekir.

Poland sendromu olarak da adlandırılan tek taraflı göğüs kaslarının gelişmemesi veya hiç olmaması, kaburgalar da gelişme sorunu olması, tek taraflı meme başını olmaması gibi şekilleri olan bir rahatsızlıktır. Eğer tek taraflı ve gelişim yokluğu var ise plastik cerrahi müdahaleler ile silikon protez yerleştirilmesi sağlanarak meme oluşturulması yapılabilir.

Meme asimetrisi düzenleme için cilt dokusu yeterli değilse önce cilt dokusunu genişletme ameliyatı yapılması gerekir. Daha sonra doku genişletici ameliyat uygulaması bittikten sonra silikon protezleme görüntüsü oluşturulur. Eğer göğüs yapılacak yerde yeterli kas dokusu hiç yok ise hastanın sırt bölgesinden özel bir bölge tespit edilip kas dokusu alınarak meme dokusuna eklenmesi ile ya da silikon protez ile meme oluşturulabilir. Ciddi deformasyonlarda karın bölgesinden veya bel ve yan bölgelerden cilt veya dokusu olarak meme oluşturulması da sağlanmaktadır.

Memede bulunan asimetri bozukluğunun türüne, boyutuna, kullanılacak malzemeye, kullanılacak yönteme göre çok çeşitli fiyatlar ortaya çıkabilir. Hastanın muayene seansları, hastaya yapılacak olan ameliyat öncesi tetkikler, ameliyat sırası uygulanacak olan implant ve protezler gibi etkenlerin bu operasyonlarının fiyatlarını değiştirdiği bilinmektedir.

Aynı zamanda hastanın başvurma sebeplerine göre de fiyat değişmektedir. Kişiye özgü operasyonlar tedavi olmadan önce ve muayene süreci esnasında tetkikler ile yapılacak operasyonun türüne karar verilir.

Meme asimetrisi düzenleme işlemleri kalıcı işlemlerdir. Ameliyat sonrası değişiklik yapılması zordur, bu sebeple doğum, gebelik gibi olayların netleştirilip ameliyata karar verilmesi gerekmektedir. Ameliyat sonrası genelde tekrar bir değişiklik olmaz ancak hastanın gebelik öyküsü, aşırı kilo alıp vermeden kaynaklanan bir asimetri tekrar baş gösterebilir.

Ancak bunun ameliyat ile ilgisi yoktur. Meme asimetrisi düzenleme operasyonları uzman bir ekip tarafından desteklenerek yapılır. Bu ameliyatta cerrahın önemi çok büyüktür. Kaliteli bir ekip ve özenle çalışan bir cerrah ile bu operasyon mümkündür. Meme dikleştirme operasyonu ile süreleri aynıdır. Bu operasyonlar gibi birçok operasyon bilgisi için kurumumuzla görüşebilirsiniz. Hastanemiz bu konuda alanında uzman cerrahlar ile sizin estetik ve güzel görünmeniz için gerekli operasyonu gerçekleştirecektir.

Meme asimetrisi düzenleme işlemleri öncesinde hastanın yaşayacağı problemler ve operasyona dair bilgiler hasta ile paylaşılmalıdır. Hasta operasyon öncesi, operasyon esnası ve operasyon sonrasında neler yaşayacağını önceden bilmeli ve kendini buna hazırlamalıdır. İyi hizmet ve üst düzey teknoloji ile estetiğin merkezi Etiler Esthetique ile tanışın.

Sizi Bekliyoruz

Ücretsiz Ön Görüşme İçin Bizimle İletişime Geçin

Sağlıklı ve güzel hissetmek için ihtiyacınız olan her şey Etiler Esthetique’de.
Shopping Basket