Plastik Cerrahi > Yüz Estetiği

Kulak Estetiği

Kepçe kulak sorunu tüm dünya genelinde yaygın olarak karşımıza çıkan bir sorundur. Çok kısa süren ve basit bir operasyon yardımı ile bu sorundan kurtulabilirsiniz. Kulak estetiği yaptıran kişi sayısı her geçen yıl artış gösteriyor. Kulakta oluşan şekil bozuklukları fonksiyonunu genellikle etkilemez. Bu nedenle kulak estetiği operasyonu estetik kaygılar nedeni ile uygulanır. Kadınlar ve erkeklerin ortak sorunu olan bu problem dış görünüşü önemli derecede etkiler. İnsanlar kulak şeklinden dolayı saçlarını toplamaz, imajlarında radikal değişikliğe gidemez ve bazı durumlarda yüzmekten bile çekinebilirler. Sosyal hayat üzerinde çok büyük bir etkisi vardır.

Teknolojinin ilerlemesi ile kolay ve pratik teknikler yardımı ile ameliyat gerçekleştirilebilir. Kepçe kulak problemi insanları rahatsız eder. Özgüven eksikliği oluşturur ve sosyal yaşamlarını olumsuz etkiler. Psikolojik sorun hale dönüşen ve gündelik yaşamı etkileyen bu sorun ortadan kaldırılmalıdır. Kulağın anatomik yapısı çocuk altı yaşına gelene kadar tamamlanır. Bu nedenle çocukluk döneminde bu sorunun varlığı anlaşılabilir. Kulak şeklinden rahatsız olan her yaştan insan grubu bu ameliyatı olabilir. Doktor tarafından muayene edildikten sonra operasyona karar verilir.

Kulak Estetiği Ameliyatı Nedenleri

Kulak estetiği nedenleri doğuştan ya da sonradan gelişebilir. Kulak arkasında bulunan kemik ile kıkırdağının arasında fazla mesafe olması, kıkırdağın normal yapısından daha gevşek olması, üst kısımda bulunan kıvrımın yeterince oluşmaması ve kulak kepçesinin düz görünmesi, doğuma bağlı ya da sonradan geçirilen travmalar nedeni ile kulağın bir kısmının olmaması, görüntüsünün buruşuk bir kâğıt gibi görünmesi, belirgin kulak deformasyonlarının bulunması ve sivri kulak şeklinin olmasıdır. Sıraladığımız bu nedenler ile kulak estetiği yaptırılabilir. Kulağın şekli duyma işlevini kesinlikle etkilemez. En önemli nedeni kulak ve kafa arasında bulunan açının artmasıdır. Bu açı ne kadar büyük ise insanları o kadar rahatsız eder. Kulağa bakıldığı açıya göre görüntüsü ve şekli farklı görünür. Kulak deformiteleri genel olarak genetiktir. Ailesinde bu sorunlar olan kişilerde görülme riski yüksektir.

Kulak Estetiği Ameliyatı

Operasyon lokal ve genel anestezi altında uygulanabilir. Anestezi yöntemine uzman doktor hastanın yaşını ve genel sağlık durumunu göz önünde bulundurarak karar verir. Operasyon sırasında doktor kulağa hangi açıdan müdahale edeceğine karar verir. Yer belirlendikten sonra deri parçası çıkarılır. Kulağın yapıştırılacağı alanlar belirlenir ve işaretlenir. Operasyon süresi sorunla doğrudan ilişkili olarak artabilir. Genellikle 90 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Kulak kıkırdağında bulunan şekil bozuklukları giderilir ve kıkırdağa olması gereken yeni şekli verilir. Kulak estetiği cerrahi bir uygulamadır. Bu nedenle steril koşullar altında uygulanmalıdır. Ülkemizde kepçe kulak ameliyatı olma yaşı 18- 30 yaş arası olarak belirlenmiştir. Ancak çocukluk döneminde ailelerin onayı ile bu operasyon yapılabilir. Aileler çocuk gelişimini yakından takip etmek zorundadır. Çocukluk döneminde yaşanan bu problem psikolojik ve fizyolojik olarak hayatı şekillendirir.

Kulak estetiği sonrasında kulak ve baş arasındaki bölümde izler bulunur. Bu izler kulak dibine doğru atıldığı için başın arkasından bakıldığında belirli olmaz. Ancak kulak yanağa doğru kıvrılırsa izler görülebilir. Operasyondan bir yıl sonra izler giderek silikleşir ve belli olmaz.

Ameliyat sonrası oluşan izler ameliyatın metoduna göre de değişir. Kulak memesinin arkaya doğru çekilmesi ve bu şekilde dikilmesi ile uygulanan operasyonda ameliyat izleri kişiyi rahatsız etmez. Ameliyat izleri için operasyon sonrasında yara bakımı yaptırabilirsiniz.

Kulak estetiği sonrası bakım iyileşme süreci için önemlidir. Operasyon tamamlanırken dikişler atılır. Bu dikişlerin düzenli olarak pansuman ile temizlenmesi gerekir. Dikişler kendi kendine eriyerek kaybolur. Bu nedenle dikiş alınma işlemine gerek yoktur. Ameliyat sonrası ilk 15 gün doktorunuzun belirleyeceği günlerde kontrole gitmeniz gerekir. Genel olarak 5-15 günlerde kontrol için randevu verilir.

Üç gün sonra hasta ılık su ile duş alabilir. Günlük hayatına devam ederken mutlaka saç bandı kullanmalıdır. Saç bandını en az 3 hafta takmalıdır. Kıkırdak hafızası diye bir durum söz konusudur. Ameliyattan sonra kıkırdak eski haline dönmek ister. Saç bandı yardımı ile dikişlere aktarılan yük azaltılır ve kıkırdağın hareketi engellenir. Ayrıca operasyona bağlı ödem oluşumunu engeller. İlk üç gün boyunca istirahat etmesi önerilir.

Operasyona bağlı olarak kulak bölgesinde hissizlik yaşanır. Bu son derece normaldir. İlk iki hafta fön makinesi kesinlikle kullanılmamalıdır. Kulak dış etkilerden korunmalıdır. Yastığa sürtünmesinden, herhangi bir darbe almasından ve diğer etkilerden korunmalıdır. Kulağın yeni şekli yaklaşık üç hafta sonra ortaya çıkar.

Uygulanan bütün ameliyatların riskleri mevcuttur. Operasyondan sonra kulak içerisinde kanama oluşur ve bu kan kulağın iç kısmında birikir. Kolay fark edilebilir bir durumdur ve enjektör yardımı ile boşaltılır. Kıkırdak yapısı itibari ile enfeksiyon kapma ihtimali çok düşük bir yapıdır. Ancak uygulanan bazı operasyonlar sonucunda bu sorun ile karşılaşılmıştır. Böyle durumlarda ikinci bir ameliyat ile kıkırdak nakli uygulanır. Enfeksiyonlar kıkırdağın yapısını bozar. Erken dönemde müdahale edilmesi hayati önem taşır.

Kulak şeklinde bulunan asimetriler düzeltilirken sorun oluşabilir. İki kulak aynı anda görünerek operasyon yapılamayabilir. Bu nedenle asimetri düzeltilirken diğer kulak ile farklılık oluşabilir. Bazı hastalar kulağın kafaya çok fazla yapışmasını talep edebiliyor. Böyle durumlar doğal kulak görüntüsünü vermez. Kulak içerisinde kalan dikişler üç ya da dört ay sonra sivilce haline dönüşerek kulak dışına çıkabilir. Böyle durumlarda cerrah müdahalesi ile dikişler alınmalıdır. Dikiş alınması kulağın şekline herhangi bir zarar vermez. Kulak estetiği minimum risk düzeyine sahip olan bir operasyondur.

Bebeklik döneminde kulak bölgesinde bulunan deformasyonlar doktor ve aile tarafından tespit edilebilir. Bu dönemde operasyona gerek kalmadan elastik bantlar yardımı ile kepçe kulak derecesi azaltılabilir. Erken müdahale edildiğinde kulak estetiği işlemine gerek kalmaz. Burun estetiği ameliyatı ağrısız olarak yapılmaktadır. Bu evre atlanırsa kepçe kulak operasyonuna cerrah gerekli muayeneleri yaptıktan sonra karar verir. Özellikle ilkokul döneminde bu durum çocukların korkulu rüyası haline gelir. Çocuk kendini özgüvensiz hisseder ve okula gitmek istemeyebilir. Okula gitmeme nedenleri arasında ilk sırada yer alır.

Operasyon için belirtilerin en önemli yaş kriteri 4-6 yaş arasıdır. Bu dönemde operasyon sorunsuz bir şekilde uygulanabilir. Çocuğunuzda var olan bu problemi en erken dönemde gidererek onun psikolojisini korumalısınız. Çocukluk döneminde yaşanan travmalar bütün bir hayatı etkiler. Bu nedenle gereken özeni göstermenizi tavsiye ediyoruz.

Kulak estetiği fiyatları değişkendir. Operasyonun yapıldığı hastane kendi fiyatını belirler. Çok kısa süren basit bir işlem olduğu için yüksek maliyetlere sahip değildir. Doğru hastane ve cerrah seçimi her zaman çok önemlidir. Ameliyathane koşulları uygun olmayan ve kullanılan aletleri eski olan hastanelerde enfeksiyon kapma riskiniz çok yüksektir.

Sağlığınız için operasyona karar verdiğiniz zaman detaylı hastane araştırmanızı tavsiye ediyoruz. Her zaman insan sağlığını ön planda tutan kurumumuzdan dilediğiniz zaman yardım alabilirsiniz. Operasyon hakkında detaylı bilgi alabilmek için iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Sizi Bekliyoruz

Ücretsiz Ön Görüşme İçin Bizimle İletişime Geçin

Sağlıklı ve güzel hissetmek için ihtiyacınız olan her şey Etiler Esthetique’de.
Shopping Basket