Plastik Cerrahi > Vücut Estetiği

Karın Germe

Karın dokusu hem erkeklerde, hem de kadınlarda yaşla beraber esnekliğini kaybeden ve yer çekimi etkisi ile aşağıya doğru deformasyon gösteren bir vücut bölümüdür. Özellikle doğum sonrası kadınların önemli bir problemi haline gelen karın sarkması çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilir. Diyet, Spor yapmak ve bir takım operasyonlar hepsi sağlıklı görünen, fit bir vücuda kavuşmak için uygulanan yöntemlerdir. Uzun süreli diyetler ve yorucu egzersizler hem insanın zamanını alır, hem de psikolojik açıdan onu yıpratan etkiler taşır. Bu nedenle de uzun vadeli sonuçları yüz güldürücü değildir. Kolay ve kısa süreli yöntemlerle gergin, fit bir karın sahibi olunabilir. Karın bölgesinde göbek etrafındaki fazla deri ve yağ dokusunun alınması ve karındaki kas gevşekliğin toparlanması için yapılan ameliyata karın germe ameliyatı denir. Ameliyatının tıp dilindeki adı Abdominoplasti’dir.

Karın Germe Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Karın germe ameliyatı sonrasında gergin ve fit bir vücuda sahip olunur. Güçlü karın kasları ve konumlandırılması doğru bir göbek deliğine sahip olunur. Yapısı bozulmuş ve sarkan karın derisi toparlanmış olur. İç karın kasları sağlamlaştırılmış vücuttaki deformiteler yok olmuş olur. Spor ve diyetin yetersiz kaldığı durumlardaki yağlanmanın önüne geçilir. Son derece  estetik bir beden ve gergin karın yapısı ile güzel bir vücuda sahip olunur. Yara izi çok fazla görünmez ve genellikle iç çamaşır bölgesinin altında kalır. Çok fazla risk içermeyen bir ameliyattır. Popo kaldırma estetiği de karın germe ameliyatı kadar riski az operasyonların başında gelir.

Karın Germe Ameliyatları Kimlere Uygulanabilir?

Karın germe ameliyatı doğum sonrası karın sarkması olan veya dirençli yağ birikimine sahip bireylerin mükerrer kilo alıp vermeleri kaynaklı sarkmalarını gidermek için en uygun ve kalıcı işlemdir. Ameliyat kararı plastik cerrahi uzmanı bir hekim tarafından verilmelidir. Sarkan göbek çevresi ve zayıflamış karın kasları artık diyet ve egzersize cevap veremez duruma gelmiş ise bu ameliyat gerekebilir. Karın germe ameliyatı olmak isteyenlerin gebelik düşüncesi var ise bu ertelenmelidir, Ameliyattan sonra 3 sene gebe kalınmamalıdır. Ameliyat sonrası vücudun iyileşmesi birkaç ay süreceği için bu durum daha sonra düşünülmelidir.

Yaşla beraber her insanın metabolizması yavaşlar ve özellikle göbek çevresinde yağ depolanması ve kasların gücünü kaybetmeleri ile beraber karın bölgesi yağlanmaya ve aşağıya doğru sarkmaya başlar. Çok hızlı kilo alıp vermeler, gebelikler, bireyin genetik yapısı ve vücuttaki yağ dokusunun fazlalığı ile birlikte bu süreç daha da hızlanabilir. Karın cildinde çatlakların olması ve cilt fazlalığından dolayı uygun kıyafet bulmakta zorlanma yanı sıra aşırı terlemeler ve mantar enfeksiyonu gibi sorunlar yaşam kalitesini de aşağıya çekmektedir.  Oluşan bu görüntünün düzeltilmesi ve sağlıklı  bir görünümün spor ve diyetlerle elde edilmesi hem çok zordur, hem de genellikle uzun vadeli değildir. Germe işlemi ise bu tür sıkıntılarda kalıcı ve kesin çözüm sunmaktadır.

Abdominoplasti, yani karın germe ameliyatı bir estetik cerrahi operasyonudur ve estetik cerrahinin en etkili ameliyatlarından biridir. Özellikle doğum sonrası oluşan sarkmalar ve karın bölgesindeki kasların eski formunu kaybetmesiyle oluşan yetersizliklerin yok edilmesinde ideal bir yöntemdir. Çok fazla kilo alınıp verilmesi ile karın cildinde sarkma, çatlak ve pişik gibi istenmeyen görüntüler meydana gelir. Bu sorunun en hızlı çözümü bu ameliyatıdır. Operasyon ile karın bölgesinde oluşan fazla  yağların alınması ve sarkmış derinin çıkartılmasıyla düz ve sıkı bir karına sahip olmak mümkündür. Liposuction işlemi ile sadece fazla yağı bir kanül vasıtasıyla almak mümkünken, karın germe işlemiyle hem deri fazlalığı, hem de birikmiş yağlardan kurtulmak mümkündür. Karın germe ameliyatı liposuction sonrası oluşan cilt fazlalığını almak için de kullanılabilir. Deforme olmuş karın cildinin şekline göre farklı teknikte abdominoplasti ameliyatı yapılabilir. Bazı durumlarda göbek deliğinin  yerinin yeniden düzenlenmesi de gerekebilir.

Ameliyattan önce detaylı muayene ve radyolojik görüntüler sonucu uzman hekim tarafından operasyona karar verilir. Ameliyatlar için genellikle genel anestezi tercih edilir ancak bazı durumlarda ağrı kesici ve sakinleştirici ilaçlar eşliğinde lokal anesteziyle de yapılabilir. Germe işlemi genellikle bir kalçadan diğerine kadar uzanan göbek ve çevresinde  bir kesi yapılması ile başlar ve göbek deliği yukarıya kaydırılır. Bazen “mini abdominoplasti” şeklinde de olabilir ve göbek deliğinin yerinin değiştirilmesi gerekmez. Ancak geniş çaplı operasyonlarında göbeğin yeri değiştirilir. Karın derisi kaburgalara kadar kaldırılarak fazla yağ tabakası ve cilt beraber vücuttan alınır, bu bölgelerde oluşan fıtıklar temizlenir. Karında bulunan çatlaklar ve selülitler vücuttan alınır.

Ameliyat ile alt, orta ve üst karındaki yağ tabakası ve cilt fazlalığı ortadan kaldırılır. Ameliyat, deri aşağıya doğru gerdirilir ve fazla yağ tabakası ile cilt çıkartılır. Göbek yukarı doğru kaydırılarak yeni yerine koyulur. Genişletilmiş operasyonlarında ise kalça kaldırma işlemi de yapılır. Yapılacak işlemin mini karın germe mi, yoksa geniş karın germe mi olacağına bireyin anatomisine ve kullanılacak teknik yönteme göre karar verilir. Gerekli hallerde Liposuction da karın germe işlemi ile kombine edilebilir.

Abdominoplasti ameliyatından sonra en az bir gün hastanede kalınması gerekli olabilir. Karın germe ameliyatından sonra hafif bir ödem ve ağrı gözlenmesi normal bir seyirdir. İlk gece için güçlü ağrı kesicilere ihtiyaç duyulabilir. Ancak sonrasında basit ağrı kesicilerle bu sürece yön vermek mümkündür. Ödem ve ağrı gittikçe azalacak vasıfta birkaç gün devam edebilir. Bu dönemde ağrı kesici kullanımı gerekmektedir. Ameliyat sonrası fazla deri alınacağından, bu derinin olduğu yerde ilk başta potansiyel bir boşluk gelişmektedir ve  herhangi bir olumsuz durum yaşanmaması için bu boşluğa drenler yerleştirilecektir. Bu drenler vücutta oluşabilecek kanama ve sızıntıları cilt altında kalmamasını sağlayacaktır. Genellikle ameliyattan  iki-üç gün sonra drenler  çıkartılır ve üç hafta gibi bir süre sonrasında da dikişler alınır. Birkaç ay sonra karın tamamen toparlanır ve birey eskisi gibi hissetmeye başlar. Ameliyat izleri tamamen kaybolmasa da çok fazla görülen bir yerde olmadığından dolayı saklanabilir. Karın  germe ameliyatından sonra bireyin kendine sağlıklı bakması ve düzenli egzersiz yapması ile ameliyat sonrası kavuştuğu vücut şeklini yıllarca koruması mümkündür.

Karın germe ameliyatı her ameliyat gibi ufak da olsa bir risk içermektedir. Ameliyat sonrası oluşabilen enfeksiyonların giderilmesi için antibiyotikler kullanılır ve oluşan boşlukta biriken kirli kan da drenler vasıtası ile dışarı alınır. Yani ameliyatın riski oldukça düşüktür ve kısa aralıklı kontroller ile oluşması muhtemel sorunlar çözülebilir. Uzman hekimin görüş ve önerilerine dikkat edilirse tüm riskler ortadan kalkacaktır.

Karın germe ameliyatları türüne göre fiyatlandırılıyor. Bu operasyonların maliyeti hastanın yaşı, kilosu veya sağlık durumu gibi çeşitli faktörlerle ve hastanenin konumu adına göre de değişebilir. Operasyonlarının maliyeti düşününce bu maliyete cerrahın ücreti, tesis maliyetleri, anestezi ücretleri, kullanılan ilaçlar, operasyon sonrası giyilen  giysiler veya operasyon öncesinde yapılan tıbbi tetkik ücretleri eklenebilir. Germe ameliyat ücretleri hastaneden hastaneye fark yaratabilir. Ameliyatı yapan hekimin de ismi bu ameliyatın fiyatında etkilidir.

Fazla birikmiş yağların görüntüyü kötü etkilemesinden dolayı karın germe ameliyatı   geçirenlerin merak ettiği bir diğer konuda ameliyat olduktan sonra eğer tekrar fazla yağlanma ile karşı karşıya kalınırsa ikinci kez ameliyat olabilir miyim sorusudur. Ameliyat üzerinden bir yıl kadar bir süre geçtikten sonra tekrar ameliyat yapılabilir. Ancak yapılacak olan ikinci ameliyat birinci ameliyat kadar geniş çaplı olamayabilir. İlk ameliyatta vücut epeyce yıprandığı için ikinci ameliyatta çok fazla yıpratıcı işlemler yapılmaz. Ameliyatta yapılabilecek bir diğer operasyonda liposuctiondır. Klasik karnı germe ameliyatlarında bu ameliyat ile beraber yapılamaz ama son gelişen teknolojik ameliyat yöntemlerine göre istenildiği kadar yağ dokusu  alınabilir. Bu doktorun kullanacağı yöntemde gizlidir.

Sizi Bekliyoruz

Ücretsiz Ön Görüşme İçin Bizimle İletişime Geçin

Sağlıklı ve güzel hissetmek için ihtiyacınız olan her şey Etiler Esthetique’de.
Shopping Basket