Plastik Cerrahi > Meme Estetiği

Meme Küçültme

Meme şekli ve boyutları kadınlar için büyük önem taşır. Meme dokusu erojen bir yapıdır. Bu nedenle kadınlığın simgesi olarak düşünülebilir. Küçük veya büyük olması bireyde özgüven eksikliği ve cinsel arzuda baskılanmaya neden olabilir. Günümüzde çoğu kadın memesiyle alakalı bu gibi sorunlar için cerrahi operasyonları tercih etmektedir. Memesi büyük olan kadınlar meme küçültme, küçük olanlar ise meme büyütme operasyonlarına başvurmaktadır. Genellikle orta yaş öncesi hanımlarda meme büyütme, orta yaş sonrası hanımlardaysa meme küçültme operasyonları sıklıkla yapılmaktadır. Büyük memeler estetik kaygı yanı sıra medikal olarak da sorun oluşturabilir ve müdahale edilmelidir.

Beden yapısına göre büyük ve sarkmış olan meme dokusundaki fazlalığın cerrahi müdahale ile çıkarılması işlemine “reduction mammaplasty” denilir. Halk arasında meme küçültme olarak bilinir. Operasyon muhteviyatı hastanın durumuna göre değişiklik gösterir. Yaşam kalitenizin artması ve çevrenizde fark edilen birisi olmak için bu operasyonu tercih edebilirsiniz. Büyük memelerin omurga ve kaslar üzerinde yaptığı olumsuz etkilerden de meme küçültme ameliyatıyla kurtulabilirsiniz.

Meme Küçültme Nedenleri

Bu operasyonunun nedenleri değişiklik gösterebilir.

Genetik olarak meme dokusunun vücut yapısına göre orantısal büyük olması
Ağırlık nedeni ile sütyen askılarının omuz bölgesinde iz ve yara oluşturması
Meme büyüklüğüne bağlı olarak sırt, omuz ve diğer kaslarda ağrı gelişmesi
Sıcak havalarda meme altı dokusunda yara ve enfeksiyon oluşumlarının görülmesi
Günlük kıyafet giyerken sorun yaşamak ve uygun kıyafet bulmakta zorlanmak
Sırt egzersizlerinin uygulanmasına rağmen her gün ağrı oluşumu
Meme küçültme operasyonu genel olarak medikal nedenler ile tercih edilir.

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında uygulanır. Memelerin boyutuna göre operasyon süresi 2-4 saat arasında değişiklik gösterir. Bazı operasyonlarda meme dokusu çıkarılırken eş zamanlı meme dikleştirme işlemi de yapılır. Bu operasyonun süresi daha fazla olabilir. Operasyon sırasında iki farklı teknik uygulanabilir. “Ters T” ve “Lolipop” yöntemleri ile meme dokusu çıkartılır. Operasyon tekniğine meme dokusuna ve memenin yapısına göre cerrah karar verir.

Operasyon süresi ve uygulanan teknik iyileşme süresini belirler. Hastanın yaşı, genel sağlık durumu ve ameliyat sonrası bakımı da bu sürede etkili faktörlerdir. Kadınların meme dokusu büyük oranda genetik faktörlerden etkilenir. Büyük meme boyutları kadınların sağlığını tehdit eden bir durumdur. Bu nedenle mutlaka vücut ölçüsüne uygun oranlara getirilmelidir.

Meme dokusu ileri derecede sarkmış, hamileliği ve emzirmeye bağlı olarak meme deformasyonları gelişen, meme dokusu büyüklüğü nedeni hayatı olumsuz etkilenen her kadın bu ameliyatı yaptırabilir. Bunlara ilaveten aşırı kilo alımına bağlı olarak kıyafet bulmakta zorluk çekenler ve psikolojik olarak meme boyutlarından rahatsız olan kişiler istedikleri sürece bu operasyonu yaptırabilirler. Meme küçültme operasyonu yaşam standartlarınızın iyileşmesine katkı sağlar.

Operasyonun yapılması için kadının hormon sistemi gelişimini tamamlamış olmalıdır. Büyüme çağında olan kişilere bu operasyon önerilmez. Meme dokusunun gelişimini tamamlamış olması dikkate alınır.

Bütün cerrahi operasyonlarda az da olsa bir risk bulunur. Meme küçültme operasyonu sonrasında enfeksiyon ve kanama oluşabilir. Operasyondan sonra uygulanan ilaç tedavisi ile bu riskler kontrol altına alınır. Bazı vakalarda meme ucunda his kaybı sorunu gelişebilir. Genç hastaların süt kanalları dikkate alınmadığı takdirde ilerleyen zamanlarda doğum yapınca süt vermede sorun yaşayabilirler.

Meme küçültme operasyonunun risklerini azaltmak için mutlaka uzman cerrah tarafından donanımlı hastanelerde steril bir şekilde uygulanmalıdır. Bütün cerrahi müdahaleler steril koşullarda yapılır. Aksi takdirde bulaşıcı hastalıklar ve ölümle sonuçlanma gibi büyük riskler ortaya çıkabilir.

Meme küçültme operasyonu sonrasında küçük de olsa iz kalması söz konusu olabilir. Ters T metodu kullanılarak uygulanan cerrahi operasyonun izi meme dokusunun altında kalır. Bu nedenle kadınlar izi görmedikleri için kendilerini rahatsız hissetmeyebilirler. Operasyonun türü izin boyutunu ve kalıcılığını etkiler. İyileşme süresi boyunca uygulanan yara bakımı ile izlerin boyutu azaltılabilir. Doktorunuzun reçete ettiği yara bakım kremlerini doğru ve düzenli şekilde kullanırsanız operasyon izleri azalacaktır.

Lolipop yöntemi ile uygulanan tedavide iz kalma ihtimali çok daha azdır. Kesi meme başı ve çevresinde olduğu için buradaki izler renk değişimi nedeni ile fark edilmeyebilir. Memenin sarkma derecesi ne kadar büyükse operasyon sonrası kalan iz de o kadar büyük olur. Meme küçültme operasyonu ile çok fazla doku alınırsa yine iz miktarı artar. Ameliyattan sonra iz kalması hakkında endişeleriniz varsa doktorunuza danışarak bilgi edinebilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır. İlk olarak hasta 3-7 gün arası evde dinlenmelidir. Dikişler kendiliğinden eriyen ve kaybolan özellikte değil ise mutlaka yedinci gün sonunda alınır. Operasyonu yapan cerrah tarafından reçete edilen ilaçlar eksiksiz kullanılır. Ağrı ve enfeksiyon oluşumunu engelleyecek ilaçlar önerildiği için iyileşme dönemini daha konforlu geçirmenizi sağlar.Hasta en az bir ay boyunca ağır kaldırmak, ağır yükleri itme ve çekme gibi durumlardan kaçınmalıdır. Kol ve göğüs kaslarını zorlayan tüm işlemlerden uzak durulmalıdır. Bir ayın sonunda hafif olmak şartı ile egzersiz yapmaya başlanabilir. İyileşme süresi tamamlanmadan sigara ve alkol gibi zararlı maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır. Meme şeklinin tam olarak oluşması, dokunun oturması ve nihai şeklini alması bir yıl kadar sürebilir. Bir yılın sonunda hayal ettiğiniz dik, orantılı ve estetik duruşa sahip olan yeni meme dokusuna sahip olabilirsiniz. Kadınların fiziksel görüntülerinde büyük rol oynayan meme şekli ve boyutu operasyonları titiz ve tecrübeli bir şekilde uygulanmalıdır.

Meme küçültme operasyonu fiyatları, alınacak olan meme dokusunun büyüklüğüne, operasyonda kullanılan yönteme, operasyonun süresine, ameliyat sırasında uygulanması gereken kombine tedavilere ve cerrahın ameliyat fiyatlarına göre değişiklik gösterir. Alanında uzmanlaşmış ve başarılı sonuçlara sahip olan cerrahların operasyon fiyatları genel olarak daha yüksektir. Bu nedenle fiyat araştırması yaparken cerrahın başarısını göz önünde bulundurmalısınız.

Küçültme operasyonu genel olarak çok düşük komplikasyon oranlarına sahiptir. Ancak operasyon yetersiz donanıma sahip bir hastane ortamında uygulanırsa komplikasyon riski artar. Bu nedenle mutlaka hastane seçimi de dikkatli olmalısınız. Başarılı cerrahi ve sağlık personeli kadromuz ile ayrıcalıklı bir operasyon geçirmeniz için sizlere hizmet vermekteyiz.

Sizi Bekliyoruz

Ücretsiz Ön Görüşme İçin Bizimle İletişime Geçin

Sağlıklı ve güzel hissetmek için ihtiyacınız olan her şey Etiler Esthetique’de.