Plastik Cerrahi > Meme Estetiği

Meme Onarımı

Kadınların görsel olarak kendilerinde en çok dikkat ettiği organları memelerdir. Kendilerine olan özgüvenlerini kazanmaları ve daha güzel bir görünüme sahip olmaları için göğüs yaptırma ihtiyacı duyarlar. Aynı zamanda meme kanseri de kadınların en korktuğu hastalıklardan biridir. Meme kanseri sonucu meme onarımı yaptırmak gerekir. Meme kanseri olan kadınların memeleri alınır. Bu durum sonucu kadınlarda hem psikolojik hem de fiziksel olarak kötü hissetme olabilir.

Meme kanseri sonucu alınan memeler kadınların depresyon, hastalığın tekrarlanması ve cinsel isteksizlik durumları söz konusu olmaktadır. Bu durumların yaşanmaması adına mutlaka meme onarımı işlemi yapmak gerekir. Teknolojinin her geçen yıl daha da gelişmesi sonucu doğal görünümlü memeler yapılmaktadır.

Operasyon sonucu alınan memelere benzeyen doğal memeler yapılır. Böylece estetik görünümlü olduğu için daha doğal olması kadınları daha iyi hissettirir. Meme yapısının çok daha doğal görünmesini sağlar. Aynı zamanda estetikli memeler için de meme onarımı işlemi yapılabilir. Meme kanserinden sonra yapılan işlemler sonrası dikkatli bir süreç başladığından dolayı doktor önerisi ile hareket etmekte fayda bulunur. Son yıllarda meme kanserine yakalanan kadın sayısının artmasından dolayı meme onarım işlemi de çok büyük bir artış göstermiştir. Hastanemizde bu ameliyatı yapacak iyi bir cerrahi donanım mevcuttur.

Meme Onarımı Ne Zaman Yapılır?

Meme onarımı işlemi meme kanseri olan kişilerin yaptırdığı bir işlemdir. Kişinin isteğine bağlı olarak ya meme alınırken ya da daha sonraki süreçte yapılır. Bu durumda en iyi karar verecek olan uzman doktorlarımız olacaktır.

Meme alınırken yapılan işlemin zorluğuna ya da kolaylığına bağlı olarak ameliyat sırasında meme onarımı işlemi yapılabilir. Fakat zor bir ameliyat geçmesi durumunda işlem daha ileri tarihlere ertelenir. Ameliyat, meme alındıktan yaklaşık olarak 1 ay sonra yapılabilir.

Memeler yapıldıktan sonra ise çok dikkatli davranılacak bir süreç başlar. Memeler olması gereken yerlere oturana kadar ve düzelene kadar çok dikkatli davranmak gerekir.

Eş Zamanlı Meme Onarımı

Eş zamanlı meme onarımı, diğer meme onarımlarına nazaran daha az psikolojik bozukluk oluşumunu sağlar. Meme dokularını kaybetmeden içlerinin onarımı ile yapılan oldukça önemli bir işlemdir. Aynı zamanda diğer meme onarım türlerine göre daha az zarar verir ve meme onarım işlemleri arasında en kolay işlemlerden biridir.

Meme kanserinde erken teşhis konulan kişiler daha çok bu onarım işlemine başvurmaktadır. Bu işlem cerrahın meme kanserini temizlemesi sırasında plastik cerrahının da aynı zamanda meme onarımını yapmasını sağlar. Fakat ileri evre meme kanseri teşhislerinde çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir. İleri evre meme kanseri ameliyatı daha kompleks bir ameliyat olduğundan dolayı daha sonraki evreye bırakılır.

Meme kanseri sonucu alınan memelerin yerine yeni memelerin yapılması iki farklı yoldan yapılabilir. Bunlardan birisi meme protezleri diğeri ise memeye kendi dokusundan alınan parçalar ile yapılır. Bu iki yöntemden hangisinin yapılacağına karar vermek için bazı kriterler göz önünde bulundurulur. Bu tercih bazı durumlarda ise hasta tercihine bırakılabilir. Bazı dokular yetersiz kaldığında ise protez ile onarım işlemine başvurmak gerekir.

Bu durumlar hastanın yaşı ve sağlık durumuna bağlı olarak değişkenlik gösteren durumlar olmaktadır. Hastaların tercihi daha çok kendi meme dokusundan yapılan onarımlardan yana olmaktadır. Protez ile yapılan onarım daha yapay bir görünüm yaratmasından kaynaklı olarak kişinin kendi dokusundan onarım yapılması tercih edilir. Meme dokularının onarımı belirli bir süre sonra gerçekleşen bir durumdur. Meme kanalları ve damarlar onarımı destekler niteliktedir.

Meme onarımı yöntemleri arasında protez meme ile onarım yer almaktadır. Protez ile onarım iki farklı şekilde yapılabilir. Bunlardan biri serum diğeri ise jel formunda yapılır. Meme onarımı işlemleri arasında en pratik ve kısa süren işlemi protez onarımı ile olmaktadır.

Protez meme onarımı işlemi sırasında alınan meme yerine protez yerleştirilir. Protez onarım yapan kadınların en çok tedirgin olduğu konulardan biri ise memenin sönmesi ve enfeksiyonlaşmasıdır. Meme enfeksiyonu ve meme sönmesi nadir de olsa görülebilen sorunlardan biri olmaktadır. Aynı zamanda protez onarım sırasında meydana gelen nadir de olsa diğer bir sorun ise meme çevresinde oluşan sertleşmedir.

Protez meme tiplerinden biri yuvarlak protez olmaktadır. Fakat yuvarlak protez daha çok kozmetik operasyon arasında yer alır. Meme onarımı için yuvarlak protez çok tercih edilmez. Genellikle kullanılan diğer bir protez şekli ise damla protezlerdir. Damla protez daha çok meme onarım işlemlerinde tercih edilir. Damla protezin içi serum ile doludur. Dış kısım ise tamamen silikon ile kaplı şekildedir. Daha sağlıklı bir görünüm için uygun olan işlem damla silikon ile olmaktadır.

Meme onarımı sırasında en çok tercih edilen yöntemlerden biri olan protez onarım işlemi sırasında meme içerisine yabancı bir madde yerleştirildiğinden dolayı çeşitli riskleri de beraberinde taşıyan bir durum söz konusu olabilir. En çok karşılaşılan risklerden biri ise enfeksiyon olmaktadır. Vücut yabancı maddeyi kabul etmediğinden dolayı enfeksiyon oluşumu söz konusu olabilir. Protez onarımının risklerinden bir diğeri ise protezin sönmesi şeklindedir.

Çok sık yaşanan bir durum olmasa da bazı hatalar yüzünden meme protezinde sönmeler meydana gelebilir. Diğer bir riski ise protez meme onarımı sonrası etrafında oluşan sertleşme şeklindedir. Bu riskler çok nadir görülse de kadınlar için çok büyük endişe uyandıran durumlardan biridir. Aynı zamanda teknolojinin ilerlemesi ile birlikte yeni üretilen protezler ile bu risklerin yaşanma olasılığı daha da azalmıştır.

Fakat en önemli durumlardan biri ameliyat sonrası kişinin dikkat etmesi gerektiğidir. Doktorların uyarılarını dikkate alarak uygulamak son derece önemlidir. Aksi takdirde bu risklerin görülme olasılığı çok daha yüksek olacaktır.

Meme onarım işlemleri içerisinde hastanın kendi dokuları ile meme onarımı da yer almaktadır. Hastanın kendi dokusu ile yapma işlemi protez onarıma göre daha kompleks bir işlem olduğundan dolayı daha tecrübeli cerrahlar tercih edilmelidir. Tecrübesiz bir cerrah seçimi ile büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Bu gibi büyük sorunlar ile karşılaşmamak için hastanemiz bünyesinde alanında uzman cerrahlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Kişinin kendi dokusu ile yapılan bu işlem genellikle daha çok geç dönem işlemlerinde tercih edilir. Protez meme esneklik ve görünüm olarak kadınların çok tercihi olmaz. Bu sebeple daha çok kişinin kendi dokusu ile yapılan meme onarımları tercih edilir. Meme dikleştirme operasyonu süresi ile tahmini aynıdır. Protez onarım işlemine göre daha zor bir işlem olsa da daha iyi bir meme görünümü kişinin kendi dokusundan yapılan meme ile ortaya çıkmaktadır. Gereken doku kalça, bacak ve sırt dokularından alınır. Bazı durumlarda doku başarısız olduğu zaman son çare olarak protez meme onarımı tercih edilir.

Sizi Bekliyoruz

Ücretsiz Ön Görüşme İçin Bizimle İletişime Geçin

Sağlıklı ve güzel hissetmek için ihtiyacınız olan her şey Etiler Esthetique’de.
Shopping Basket