Plastik Cerrahi > Meme Estetiği

Meme Büyütme

Memelerin hacim olarak genişletilmesi amacı ile uygulanan operasyona augmentasyon mamoplastisi denir. Halk arasında meme büyütme olarak bilinir. Erojen bir organ olan meme kadınlar için büyük bir önem taşır. Kadınlar meme boyutlarından dolayı fizyolojik ve psikolojik sorunlar ile karşı karşıya kalabilirler. Memelerin normalden küçük olması kadınlar için psikolojik bir takıntıya dönüşebilir. Modern tıp teknolojileri sayesinde bu durumların hepsinden kurtulmak mümkündür. Tıbbi teknoloji ile geliştirilen meme implantları sayesinde istediğiniz boyutlardaki göğüslere sahip olabilirsiniz. Bu işlem yağ enjeksiyonu ya da meme implantı kullanarak da yapılabilir. Ancak en yüz güldürücü ve belirgin sonuçlar implnatlar ile elde edilmektedir. Günümüzde plastik cerrahinin en sık uygulanan ameliyatı meme büyütme operasyonudur. 18 yaşını dolduran ve hormon gelişimini tamamlayan bayanlar bu ameliyatı istedikleri zaman olabilirler. Meme dikleştirme ameliyatı ile süreleri aynıdır.

Meme Büyütme Nedenleri

En önemli nedenleri sıralayacak olursak;

Memelerin küçük olması ve kalça-meme oranının dengesiz olması durumunda
Gebelik ve emzirme sonrasında meme dokusunda meydana gelen deformasyonlar
Meme kanseri gibi meme dokusunun kaybedilmesine neden olan hastalıklar
Daha önceden geçirilmiş meme implantı operasyonundan memnun kalınmaması
İki meme arasında asimetri probleminin olması ve kadının bu durumdan rahatsız olması
Sıraladığımız bu nedenlerin dışında hormon bozuklukları, trafik kazası gibi travmalar ve diğer cerrahi uygulamalar nedeni ile de meme büyütme operasyonu yapılabilir.

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme büyütme işlemi öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. İlk olarak gerekli tıbbi kontroller yapılmalıdır. Meme dokusu içerisinde kanserli hücrelerin ya da zararsız kitlelerin olup olmadığı incelenir. Kişinin rutin tahlilleri yapılır ve operasyona engel herhangi bir rahatsızlığın olup olmadığı araştırılır. Kronik hastalığı olan kişilerde ilk olarak bu durum kontrol altına alınır. Ameliyat öncesi implant boyutu ve şeklini seçerken kadının vücut ölçüleri göz önüne alınır. Vücut ağırlığı düşük olan kadınlarda su damlası şeklinde olan implant seçilmelidir. Vücut kitle indeksi fazla olan kadınlarda daha doğal görüntüyü elde etmek için yuvarlak şekli olan implantlar seçilebilir. Operasyonun amacı; doğal ölçülerde ve doğal şekle sahip memeler olduğu için bu ameliyatı olacak kadının vücut ölçüleri çok önemlidir.

Meme büyüme işlemi öncesinde bazı hazırlıklar yapılmalıdır. Bu hazırlıklar operasyonun başarı ile tamamlanabilmesi için gereklidir. İlk olarak doktor tarafından fiziki muayene yapılır. Fiziki muayene sırasında hastanın anamnezi detaylı olarak alınır. Kadının yaşına göre mamogrofi ve meme ultrasonu istenir. Operasyon sırasında az da olsa bir kan kaybı oluşur. Bu nedenle mutlaka rutin kan tetkiki yapılarak kan değerleri incelenir. Kadının herhangi bir bulaşıcı hastalık taşıyıp taşımadığı araştırılır. Meme büyütme operasyonu genel anestezi altında yapılır. Bu nedenle mutlaka operasyon öncesi anestezi uzmanı hastanın genel sağlığını, anestezik ilaçlara olan duyarlılığını değerlendirir ve ameliyat randevusu verilir. Meme implantı seçilirken mutlaka doktor tavsiyesi almanızı öneriyoruz. Aksi halde vücut yapınıza uyum sağlamayan ve doğallıktan uzak meme ölçülerine ve şekline sahip olabilirsiniz.

Meme büyütme ameliyatı tam teşekküllü bir hastanede, ameliyathane koşullarında yapılır. Ameliyat öncesi implantın hangi bölmeden yerleştirileceği belirlenir. Göğüs alt kıvrımı, meme başı altı ya da koltuk altından yerleştirilebilir. İmplantın yerleştirileceği alana 5 santimetre büyüklüğünde kesi yapılır ve buradan implant yerleştirilir. İşlem tamamlandıktan sonra kesi bölgesine dikiş atılır. Son yıllarda kullanılan dikişler kendiliğinden erir. Ameliyat izi zamanla geçtikçe küçülür ve belirsiz hale gelir.

Meme büyütme operasyonu sonrasında komplikasyon görülme ihtimali çok azdır ancak nadir de olsa kanama, enfeksiyon ve vücudun implantı kabul etmemesi gibi durumlar gelişebilir. Kanama riski yok denecek kadar azdır. Bazen atılan dikişlerin tutmaması durumunda küçük çaplı bir kanama oluşabilir. Doktor müdahalesi ile bu kanama kısa sürede kontrol altına alınır. Bir hafta düzenli pansuman ve yara bakımı yapılmalıdır. Bakım yapılmazsa enfeksiyon gelişebilir. Enfeksiyon gelişirse antibiyotik tedavisi almanız gerekecektir. Meme büyütme operasyonunun en önemli komplikasyonu vücudun implantı kabul etmemesidir. İmplant yerleştirildikten sonra vücut dokusu ile uyum sağlamaz ise vücut kendini korumak için implantın etrafında bir kapsül örmeye başlar. Zaman ilerledikçe bu kapsül büyür ve sertleşir. Kapsülün oluşması sonrasında memede şişlik, kızarıklık ve ağrı oluşur. Böyle durumlarda hemen müdahale edilerek implant mutlaka çıkartılmalıdır. Bu riskin görülme ihtimali %1 civarındadır.

Meme büyütme operasyonu sonrası bakım çok önemlidir. Operasyondan sonraki ilk günlerde mutlaka soğuk kompres uygulanmalıdır. Meme dokusunda şişmeler ve morluklar oluşabilir. Bu nedenle soğuk kompres önerilir. İlk bir hafta her gün pansuman yapılmalıdır. Kanama ve meme dokusundaki basıncı azaltmak için ilk günlerde mutlaka yüksek yastıklarda yatılmalıdır.

Operasyondan üç hafta sonra implant meme dokusuna yerleşir. Bu nedenle ilk haftalarda cinsel ilişki önerilmez. Hasta en az üç ay ağır sporlardan kaçınmalıdır. Özellikle göğüs kaslarına baskı uygulayan sporlar yapılmamalıdır. Düzenli uyku ve dengeli beslenmek iyileşme süresini hızlandırır. Bu nedenle mümkün olduğu süre dengeli beslenmeye çalışın. Doktorunuzun ameliyat sonrasında reçete ettiği antibiyotikleri ve ağrı kesicileri düzenli olarak kullanın. İlk günler duş almak yerine vücudunuzu silmenizi tavsiye ediyoruz.

Meme büyütme operasyonu yaptıracağınız hastaneye karar verirken bazı noktalara dikkat etmeniz önemlidir. İlk olarak hastanenin ulaşımının kolay olmasına özen göstermelisiniz. Hastanenin hizmet prensibi her zaman insan sağlığını ön planda tutmak olmalıdır. Ticari kaygısı olan kurumlar her zaman hayatınızı tehlikeye atar. Bu nedenle mutlaka araştırma yapmalısınız. Hastanenin kullandığı tüm aletler mutlaka teknolojik ürünler olmalıdır. Ameliyathanenin ve kullanılan aletlerin sterilizasyonu düzenli olarak yapılmalıdır. Hastanenin her biriminde hijyen kurallarına eksiksiz uyulmalıdır. İhtiyaç duyduğunuz zamanlarda mutlaka kolay bir şekilde ulaşabileceğinizden emin olmalısınız. Sağlığınızı riske atmamak ve maddi kayıp yaşamamak için bu kriterleri sağlayan hastaneleri tercih etmelisiniz.

Meme büyütme ameliyatı ücretleri belirlenirken, operasyonun yapıldığı hastanenin konumu, kullanılan implantın markası, operasyonun süresi, işlemi yapan cerrahın ameliyat ücretleri, hastanenin estetik operasyon fiyat listesi, hastanede yatma süresi ve implantlaın boyutu göz önüne alınır. Son yıllarda meme implantlarına olan talebin artması operasyon ücretlerinin yükselmesine neden olmuştur. Hizmete yeni açılan özel hastaneler çok düşük fiyat tekliflerini sunabilirler. Sağlığınızın tehlikeye girmemesi ve insan sağlığına zararı olmayan implantların kullanılması için mutlaka güvenilir hastaneler tercih etmelisiniz. Kanserojen içeriği yüksek ve sertifikası olmayan implantların kullanımı sonucunda hayatınızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle sağlık işlemlerinizde kesin olarak kaliteden ödün vermemelisiniz. Güvenilir ve sağlıklı hizmetleri almak için kurumumuzu daima sizin yanınızda yer almaktadır.

Sizi Bekliyoruz

Ücretsiz Ön Görüşme İçin Bizimle İletişime Geçin

Sağlıklı ve güzel hissetmek için ihtiyacınız olan her şey Etiler Esthetique’de.