Plastik Cerrahi > Vücut Estetiği

Liposuction

Liposuction vücudun belli yerlerindeki yağların vakum yöntemiyle alınması tekniğidir. Bu işlem uzman bir cerrah tarafından yapılmalıdır. Liposuction cerrahi bir operasyon olmakla beraber bir zayıflama tekniği değildir. Bu nedenle de işlem öncesinde bireyin genel sağlık kontrolünden geçmesi gereklidir. Bu işlemden önce sağlık sorunları varsa onay alınması şarttır.

Yağ Aldırma Nerelere Yapılabilir?

Vücutta en sık liposuction yapılan bölgeler karın, alt göbek, gıdı, boynun arkası, üst kolların altı, uyluk dışı, bacaklar ve sırttır. Liposuction için en uygun kişiler obezitesi olmayıp, bölgesel yağ birikimi olan kişilerdir. Bu yöntemle inatçı yağlardan kurtulmak mümkündür. Cildinin esnekliği iyi olan bir hastada liposuction daha başarılı olmaktadır. Bu işlem kesinlikle kilo verme işlemi olarak düşünülmemelidir. Burada amaç bölgesel yağ birikimlerini ortadan kaldırmaktır.

Liposuction da Ne Kadar Yağ Alınabilir?

Her şeyden önce bu durum ameliyat öncesi yapılacak tetkiklere bağlıdır. Hastanın yaşı ve genel sağlık durumu en önemli kriterlerdir. Sağlıklı bir şekillendirme için alınacak yağ miktarı işlem öncesinde uzman doktor tarafından belirlenir. Özellikle bu yağ alımlarının problemli bölgelerden alınması hasta açısından pozitif anlamda bir geri bildirim sağlar. Genel olarak karın bölgesinden 3 litreye kadar ya da kalçadan 4 litreye kadar yağ alımı gerçekleşebilir.

Liposuction genel anestezi altında yapılan cerrahi bir işlemdir ancak hastanede kalma gibi bir durum söz konusu değildir. İşlemin tekniğine ve hastanın cilt yapısına göre morluklar ya da şişlikler oluşabilir. Bu durumların kontrol altında olması için 1 gece doktor kontrol altında olması istenebilir. Korse giyimi gerekebilir. Liposuction işlemi esnasında yağ hücrelerinin kalıcı olarak çıkarılması yeniden yağ hücresinin oluşmaması demek değildir. Yani yeniden kilo alma oluşabilir. Bu nedenle ameliyat sonrasında yemekten sağlıklı yaşama kadar hemen her şeyin yeniden düzenlenmesi gerekir. Unutulmaması gereken bu işlem kilo verme amacı taşımamalıdır, sağlıklı bir birey olmak için vücudun belli yerlerindeki giderilemeyen yağlardan kurtulma yöntemidir.

Liposuction ameliyatı için doktor tarafından verilen talimatlar olacaktır. Bunların birebir uygulanması işlemin öncesinde ve sonrasında hasta için olumlu sonuçlar sağlar. İşlem yapılacağı gün yeme içmenin 12 saat önce tamamlanması gerekir. İşlem ciltte küçük kesiler yapmakla ve kanül denilen bir aleti yağ çekmek için bir şırıngaya bağlanması sağlanır. Hasta anestezi altındadır. İyileşme sürecinde hastanın günlük ve sosyal hayatına dönmesi 2 hafta sürebilir. İyileşme ameliyat sonrasında yapılan bakıma ve çıkarılan yağ miktarına bağlıdır. Doktorun önerileri doğrultusunda hareket etmekle süreç acısız ve hızlı geçer. Bu sırada şişlikler, morluklar ve hassasiyet yaşanması normaldir. İşlemden sonra yara izi kalması gibi bir durum yaşanmaz. Bu durum tamamen hastanın cilt yapısı ile alakalıdır.

Liposuction işleminden sonra ilgili bölgede şişlik ve morluk olması doğal karşılanır. Çünkü buradan yağ hücreleri çıkarılmaktadır. Bu çıkarılmadan dolayı cilt gevşemiş gibi hissedilir; ameliyat sonrasında hastadan sağlıklı bir diyet, düzenli bir yaşam tarzı ve egzersiz talep edilir. Böylelikle yeniden yağ oluşumuna engel olunur. Liposuction işlemi başından sonuna kadar bir hastanın her detayını bilmesi gereken bir cerrahi yöntemdir. Yaşanacak şişlikler, cildin gevşemiş gibi hali, bu toparlamanın birkaç hafta sürmesi gibi detaylar kapsamlıca aktarılmalıdır. İşlemde yağ hücrelerinin alınmasının kalıcı olduğu ancak dikkat edilmediği takdirde yeni yağ hücrelerinin oluşabileceği bilinmelidir.

Obezite günümüz hayatında ne yazık ki yaşanan sıkıntılı bir durumdur. Hareketsiz bir yaşam tarzı ve beraberinde sağlıksız beslenme ile meydana gelen bu durum vücutta yağ dengesinin bozulmasına neden olur ve sonuç cerrahi yöntemlerdir. İnatçı yağlanmalara karşı bu yöntemler zaruri hal alır. Bir hastada sık kilo alıp verme gibi bir durum varsa liposuction uygun bir yöntem değildir. Liposuction geçiren bir hasta hayatına yeni bir sayfa açmak zorundadır. Bu da yaşam şekli, sağlıklı beslenme ve hareketsiz yaşamdan uzak durma ile başlar. Liposuction sonrası bir iyileşme süreci vardır. Bunun başında 1 aylık korse kullanımı gelir. Bu sürenin uzaması alınan yağ dokusuna bağlıdır. İşlem sonrası yaşanacak ödem ve morluklar beklenen durumlar olup bu da zaman içerisinde ortadan kalkar.

Liposuction cerrahi bir işlemdir. Bu nedenle uzman bir doktor tarafından karar verilip uygulanmalıdır. Bölgesel incelme sağlayan yardımcı bir tekniktir. Bu teknik, hamileler ve yeni doğum yapmış lohusalar dışında herkese uygulanabilir. Kalp, diyabet gibi sağlık sorunlarına sahip olanlar ise öncelikli olarak doktor kontrolünden geçmelidir. İleri yaştaki insanlara da uygulanmaz bunun da sebebi artık cildin yaştan dolayı elastikiyetini kaybetmiş olmasıdır. Liposuction uygulaması kronik hastalığı ve kalp damar hastalığı olanlarda tercih edilen bir yöntem değildir. İşlem sonrasında hastadan hareketli bir yaşam tarzı beklendiğinden ve bu hastalıkları olanlar için bu hareketlilik söz konusu olamayacağından bu işlem kapsamında tutulmaz. Kilosu çok fazla olanlar için de liposuction önerilen bir teknik değildir. Karın germe ameliyat süresi ile benzerdir.

Liposuction işlemi çok fazla ağrısı olan bir işlem değildir. Gerektiğinde ağrı kesici ile bu durum takviye edilir. Liposuction işleminin kalıcılık hali en çok merak edilen durumdur. Özellikle bel kısmı, uyluklar, kalça ve diz içlerinde çok daha kalıcı bir görüntü elde edilebilir. Fakat konu karın bölgesine gelince kalıcılık, hastanın kendisine ne ölçüde dikkat ettiğine bağlı olarak değişkenlik gösterir. İşlem lokal ya da genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Genelde tercih genel anestezi yönündedir ve hastanın ameliyat sonrası 1 gece gözetim altında olması istenir. Komplikasyon olmadığı takdirde hasta ertesi gün evinde istirahat etmek üzere taburcu edilir.

Eğer hastada sadece bölgesel fazlalıklar varsa cerrahi işlem sonrası kilo fazlası olanlar kilo verirler. Bu durum ilk günlerde belirgin olmasa da yaşam tarzlarına dikkat ettikçe zayıflılık hali oturmaya başlayacaktır. Liposuction sonrasında şişlikler ve sertliklerde yaşanan durumlardır. Bunun da geçmesi için en az 2 aylık bir dönem söz konusudur. Ameliyatın etkilerinin görünmesi için de en az 6 aylık br dönem istenir. Liposuction bölgesel vücut yağlanmalarına karşılık bir şekillendirme operasyonudur. Bir zayıflama amacı güdülmemelidir. İnatçı yağlı bölgeler için bir çözümdür. Karın, basen, kalça, bacak gibi bölgelerdeki inatçı yağlanmalara karşı cerrahi bir müdahale olup; operasyon sonrasında olumlu geri dönüş alınan bir tekniktir. Teknikte profesyonel anlamda alınan yağ fazlalıkları ile şekillendirme sağlanır ve hastanın normal hayatına en kısa zamanda dönmesi mümkündür.

Operasyon sonrasında iyileşmenin hızlanması için doktor hastasından bir takım uygulamalar ister. Bunların başında erken ayağa kalkması, bol hareket etmesi gelir. Bu hareketlilik hali iyileşmenin hızlanmasında olumlu katkı sağlar. Ağrıların yaşanması hali belki 3 gün sürebilir bu da ağrı kesicilerle giderilen ağrılardır. Aktif spor için 6 hafta kadar beklenmesi tavsiye edilir, bu dönemde hafif yürüyüşler önerilir. Her zaman için önerilen hastane koşullarında ve konunun uzmanı ile bu cerrahi işleme karar verilmesidir. Bu noktada bizden ayrıntılı bilgi ve kurumumuzdan hizmet alabilirsiniz.

Sizi Bekliyoruz

Ücretsiz Ön Görüşme İçin Bizimle İletişime Geçin

Sağlıklı ve güzel hissetmek için ihtiyacınız olan her şey Etiler Esthetique’de.
Shopping Basket