Plastik Cerrahi > Meme Estetiği

Jinekomasti

Jinekomasti çeşitli nedenlere bağlı olarak erkeklerde görülen meme büyümesidir. Bu meme büyümesi genelde iyi huyludur. Genellikle ergenlik dönemlerinde görülmekle beraber, bebeklik veya yaşlılık dönemlerinde de görülebilir. Rahatsızlık neredeyse her üç erkekten birinde görülen bir rahatsızlıktır. Ergenlik döneminde oluşanlar ise genelde kendiliğinden geçerler. Uzun süreli durumunda ise medikal tedavi veya cerrahi müdahale söz konusudur.

İyi huylu bir meme büyümesi olmasına rağmen neden olduğu görüntü bozukluğu nedeni ile psikolojik rahatsızlıklara sebep olabilir. Hastaların çoğunun tedavi kararı vermesinin nedeni de bu durumdur. En temel nedeni hormonal bozukluk olup, erkekte bulunan testosteron ve östrojen hormonlarının dengesi ile alakalıdır. Meme görünümündeki düzensizlik ve dengesizlik aşırı hassas bir kişilik gelişimine de sebep verebilir.

Neden Olur?

Geçici jinekomasti, aşırı hormon düzensizlikleri sebebiyle olur. 6 ay ile 2 yıllık süre zarfında kendiliğinden geçer. Erişkinlerde ise ilaç kullanımı, uyuşturucu, alkol, ciddi karaciğer hasarı gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Neden olan ilaçlar arasında anksiyete ilaçları, bazı antibiyotikler ve mide ilaçları, kemoterapi, bazı antiviral ilaçlar ve trisiklik grubu antidepresanlardır. Çok sık olmamakla birlikte bitkisel bazı ürünler de sebep olur. Sabunlarda veya losyonlarda bulunan çay ağacı ve lavanta yağlarının içerdiği az miktardaki östrojen bile jinekomastiye neden olabilmektedir.

Belirtileri Nedir?

Jinekomasti’nin en belirgin özelliği memelerde gözlenen şişkinliktir. Aynı zamanda memelerde ağrı ve hassasiyet de gelişebilir. Bir veya iki meme ucundan da sıvı gelmesi de jinekomasti bulgusudur. Başka bulgular da jinekomasti belirtileri olabilir. Bunların başında cinsel isteksizlik gelir. Hormon dengesinin bozulması ile birlikte erkeklerde cinsel istek azalır. Jinekomasti’nin neden olduğu görüntü bozukluğu bu isteksizliği daha da artırır. Bu durumların varlığında uzman bir hekime muayene olmak gerekir. Detaylı bilgileri yine bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Teşhis için uzman doktor muayenesi esastır. Memede ele gelen sertlik veya kitle olabilir. Jinekomastide memeler genellikle büyük ve serttirler. Memeler muayene edildikten sonra meme ultrasonu yapılarak Jinekomasti tanısı kesinleştirilir.

Jinekomasti hormonların dengesizleşmesi sebebiyle oluştuğu için öncelikle hormon dengeleyici ilaç tedavisi uygulanır. İlaçlarla erkeklerdeki östrojen ve testosteron dengesi düzenlenmeye çalışılır. Bu sırada hastalığın altında yatan sebeplerin araştırılması gerekir. Uzman hekim jinekomasti teşhisini koymuş ise tedaviye başlanılır. Ergenlerdeyse mekanizması ve tedaviye yanıtı farklıdır. Bazıları kendi halinde iyileşeceğinden takip edilmesi uygun olacaktır. Medikal tedavi hastanın yaşına uygun olarak, test sonuçlarına göre düzenlenir. Tıbbi müdahalelerde kullanılan en iyi bilinen ilaç Tamoksifen’dir. Bir yıldan fazla hasta olanlarda ilaç tedavisi fayda vermeyebilir. Bu durumda cerrahi müdahale devreye girer.

Jinekomasti tipi belirlendikten sonra uygulanacak tedavi yöntemine karar verilir. Başarı oranı en yüksek olan tedavi cerrahidir. Ne var ki, jinekomastinin tipine göre yapılacak olan ameliyat teknik farklılıklar gösterebilir. Jinekomasti ameliyatları anestezi altında yapılır. Anestezi genel veya lokal olarak uygulanabilir. Ameliyatta meme başının kenarındaki ciltle birleştiği yerden bir açıklık yapılarak yağlı doku dışarı alınır. Ameliyatta kullanılan lazer liposuction teknikleri hastanın iyileşme sürecinin konforlu bir şekilde geçirilmesini sağlar. Jinekomasti olan bölgede ameliyat sonrası ödem görülmesi veya hafif kas ağrıları yaşanması normal bir durumdur. Ameliyat olanlar aynı gün içinde taburcu edebilirler. Ancak bir gece müşahede altında, doktor kontrolünde bulunması daha yerinde bir karar olacaktır. Ergenler, yaşlılar ve performans artırıcı anabolik steroid kullananlar risk altındadırlar. Ayrıca Klinefelter Sendromu, karaciğer, böbrek, tiroid problemi olanlar risk grubudurlar. Ameliyattan sonra üç gün dinlenmek kol ve omuz hareketlerinin kısıtlanması açısından çok önemlidir. Bu dönemde basit ağrı kesiciler ile ağrı kontrolü sağlamak genellikle mümkündür.

Jinekomasti korsesi ameliyat sonrası hastanın konforu için kullanılan tıbbi bir üründür. Kullanımı basit olan bu ürün jinekomasti ameliyatından hemen sonra giyilir ve doktor tarafından belirlenecek süre boyunca kullanılması gerekir. Bu süre genelde üç haftadır. Doktorun gerekli görmesi durumunda bu süre uzatılabilir. Korse gece gündüz basit fiziksel aktiviteleri gerçekleştirirken de giyilmelidir. Geceleri korse çıkarılabilir.

Ameliyat sonrası tekrarlanmaz ancak kilo almaya devam edilirse şişmanlık sonucu göğüs yağlarında artış görülebilir. Bu durum hastalığın nüksettiği anlamına gelmez. Ameliyat geçiren hastaların kilo almamaları için sporla göğüs kaslarını güçlendirmeleri gerekmektedir.

Ergenlikte ve yeni doğanlarda oluşan sıklıkla geçicidir ve takip edilmesi gerekir. Ancak yetişkinlerde olan ise zamanla giderek kötüleşir. Bu hastalarda lazerli liposuction veya ameliyat ile cerrahi müdahale yöntemleri tercih edilebilir.

Memelerdeki yağ dokusunun artması ile memelerde büyüme görülebilir. Uzman bir endokrinoloji hekimine görünüp muayene ve meme ultrasonu ile değerlendirme akabinde memede kitle olmaması durumunda yalancı jinekomasti tanısı koyulur. Tıp dilindeki adı “Psödojinekomasti”dir. Biriken yağlar liposuction yöntemiyle alınıp meme dokusu düzeltilir. Bu işlem sonrası spor yapmak faydalı olacaktır. Özellikle göğüs bölgesi üzerinde çalışmak cildin toparlanması ve orada birikme potansiyeline sahip yağların birikimini engelleyecektir. En etkili tedavi cerrahidir ancak uzman bir doktor nezaretinde karar verilmelidir.

Ameliyatı lazer liposuction ile yapılırsa bu işlem koltukaltı çizgisine yakın bir yerden 2-3 milimetrelik bir kesiyle gerçekleştirilir. Bu kesiden jinekomasti oluşan bölgeye giriş yapılır. İçerideki kitle veya dokusu kesiden temizlenir. Açılan kesi izi ameliyattan sonra çok çabuk iyileşir. Bu kesinin uzman bir estetik cerrah tarafından dikilmesi halinde üç-altı aylık bir sürede iz kalmadan iyileşir. Bir burun düzeltme operasyonu kadar riski azdır.

Tanı koyulduktan sonra seçilen tedavi yöntemi ile cerrahi müdahale gerekiyorsa kitlelerin çıkarılması ve fazla yağ dokularının alınması ile ameliyat gerçekleşir. Operasyon sırasında nadir olarak çok büyük göğüs olması durumunda karın ameliyatlarındaki gibi ciltlerin alınması gerekli olabilir. Ancak genelde böyle bir uygulamaya gerek kalmaz.

Ameliyatlat tipine göre estetik cerrahi veya genel cerrahi uzmanlarınca yapılır. Kurumumuz bünyesinde estetik ve genel cerrahi uzmanları bu işlemi birlikte gerçekleştirmektedirler.

Sizi Bekliyoruz

Ücretsiz Ön Görüşme İçin Bizimle İletişime Geçin

Sağlıklı ve güzel hissetmek için ihtiyacınız olan her şey Etiler Esthetique’de.
Shopping Basket