Medikal Estetik > Cilt Gençleştirme

Mezoterapi

Cilt yüzeyindeki sorunlar üzerinde etkili olan birçok işlem vardır. Mezoterapi uygulamaları yüz, vücut ve saç uygulamaları olarak gruplandırılabilir. Mezoterapi daha çok cilde nem, canlılık ve parlaklık verebilmek için kullanılır. Antioksidanlar ve hyalüronik asit direkt cilde verilir böylece cildin sağlıklı görülmesi amaçlanır. Derinin orta tabakasına bu maddelerin ulaşması sağlanır.

Mezoterapi Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

Mezoterapi, uygulamanın yapıldığı yere göre birçok farklı fayda veren bir tedavi yöntemidir. Uygulandığı bölgelerde; Çatlak, Kırışıklık, Güneş lekesi, Cilt lekesi, Cilt sorunları, Bölgesel yağlanma, Selülit ve ayrıca kellik problemi yaşayan kişiler ve halk arasında saç kıran olarak bilinen alopesi gibi saçlarda yaşanan sorunların tedavisinde de kullanılan bir yöntemdir. Kellik olan bölgede yeniden saç çıkmasını sağlar. Vücudun herhangi bölgesinde meydana gelen akut veya kronik ağrının tedavisinde de etkilidir. Bunların yanında bazı damar sorunları ve spor yaralanmalarına da fayda sağlayabilmektedir.

Yüz ve Cilt Mezoterapi Uygulaması Nasıl Yapılır?

Yüz bölgesinde derinlemesine bir temizlik yapılır ve cilt makyaj kalıntısından arındırılarak mezoterapi uygulamasına hazır hale getirilir. Daha sonra direkt olarak cildin orta ve ilk katmanlarına hyaluronik asit uygulaması yapılır. Hyaluronik asit cildin elastik dokusunu korur. Bu madde her ciltte vardır ama yaş ilerledikçe ciltteki miktarı azalır. Mezoterapi ile kaybedilen hyaluronik asit yerine konulur. İşlem esnasında kullanılan mikro iğneler ile hazırlanan ilaç karışımı cilde belirli aralıklarla enjekte edilir. Cildin ihtiyacına göre uygulama daha derinlere yapılabilir.

Mezoterapi tedavisi, işlemin uygulanacağı bölge ve kişinin sağlık durumuna bağlı olarak 18 yaşından büyük olan her kişiye uygulanabilir. Sağlık taramalarının yapılmasının ardından kişinin uygunluğu belirlenir. Bu taramaları ise uygulamaları yapacak olan profesyonel kişilerin gerçekleştirmesi gerekir. Özellikle cilt sorunlarının geçmişinde ciddi rahatsızlıklar bulunan kişilerin öncelikle bir doktordan onay alması gereklidir. Uygun görülen kişilerde cinsiyet farkı gözetilmez.

Tıbbi her uygulamada kimi yan etkiler bulunmaktadır. Dolayısıyla uygulamanın da bazı yan etkileri vardır. Mezoterapi uygulamasının peşinden görülen yan etkiler genellikle kısa süreli olarak görülmektedir. Ayrıca yan etkilerin görülmesi kişiden kişiye farklılık gösterir ve herkeste aynı oranda görülmez. Kimi hastalarda ise hiç yan etki görülmez. Uygulama sırasında kullanılan bazı ilaçlar kişilerde alerjik reaksiyonlar görülmesine neden olabilir. Bunun engellenebilmesi için mezoterapi uygulamasından bir gün önce cilt yüzeyinde küçük bir bölüme ilaç uygulanmalıdır. İlaca verilen cilt reaksiyonları takip edilmelidir. İşlemin ardından görülebilecek bazı yan etkiler şunlardır:

  • Mide bulantısı,
  • Kusma,
  • İshal,
  • Ciltte şişlik,
  • Cilt hassasiyeti,
  • Ciltte kaşıntı ve yanma hissi,
  • Cilt yüzeyinde kızarıklık,
  • Cilt yüzeyinde morarma,
  • Çok hassas ciltli kişilerde deri döküntüleri, isilik gibi reaksiyonlar gelişebilir.

Her cilt uygulamasından sonra olduğu gibi mezoterapi ardından da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Örneğin;

Mezoterapi uygulaması yaptıracak olan bir kişi seans öncesi ve işlem sonrasında kesinlikle aspirin gibi kan sulandırıcı etkiye sahip hiçbir ilaç kullanmamalıdır.

Mezoterapi uygulamasından sonraki ilk gün içerisinde uygulamanın yapıldığı bölgeye kesinlikle su değdirilmemelidir.

Kan dolaşımını etkileyebilecekleri için uygulama sonrasında dar kot pantolon, tayt, korse gibi vücudu sıkan kıyafetlerden uzak durmak gerekir.

Uygulamadan sonraki kırk sekiz saat içerisinde zorlayacak hareketler yapılmamalıdır.

Yüze uygulanan mezoterapi sonrasındaki ilk 10 – 15 saat içerisinde cilde kesinlikle makyaj malzemesi kullanılmamalıdır.

İşlem öncesinde ve sonrasında mutlaka sağlıklı besinler tercih edilmelidir. Alkol, kafein, sigara ve yüksek proteinli gıdalardan uzak durmak gerekir.

Uygulamanın yapıldığı bölgede şişlik, morarma, kızarıklık gibi durumların olmaması için bölge ve bölgenin etrafına soğuk kompres uygulanmalıdır.

Mezoterapi uygulanan bölge kesinlikle kaşınmamalı ve üzerine baskı yapılmamalıdır. Bölgenin enfeksiyon kapmaması için mümkün olduğunca elle temastan kaçınılmalıdır.

Doktorun verdiği bütün tavsiyeler önemsenmeli ve mutlaka uygulanmalıdır.

Genel olarak mezoterapi işleminde ağrı ya da acı hissedilmez. Ancak uygulamayı yaptıran kişinin ağrıya karşı hassasiyetine göre uygulama öncesinde önlem alınabilir. Bu da uyuşturucu etkili kremler kullanarak yapılabilir. Anestezik krem uygulaması yapılmasına karar veren kişi doktor veya bu konuda uzman birisi olmalıdır. Uzman kararının ardından anestezik krem mezoterapi uygulamasında bir saat kadar önce uygulama bölgeye sürülür. Mezoterapi uygulamasının ardından cilt yüzeyindeki iyileşme süresi kısadır. İşlem sonrası bazı hastalar tamamen günlük yaşamlarına ger döner. Bazı hastalarda ise kızarıklık, şişlik, morarma gibi kısa süreli sorunlar gözlemlenebilir.

Kellik ve saç dökülmesi sık yaşanan cilt sorunudur. Saç ektirmek gibi cerrahi müdahalelerin yanında alternatif tedaviler de vardır. Özellikle cerrahi yöntem kullanılmadan saç yenilenmesini sağlayan bir işlem tercih etmek istenildiğinde karşımıza saç için uygulanan mezoterapi çıkıyor. Saç kıran hastalığı, saçlarda aşırı dökülme, kellik oluşumu gibi baş derisinde meydana gelen sorunların giderilmesinde etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda saçların uzamasını hızlandırır ve kepekleri azaltır. Saç dökülmesi nedeni genel olarak beslenmedeki yetersizliklerdir. Ayrıca saç foliküllerinin etrafında hormon eksikliği oluşması ve baş derisi üzerindeki kan dolaşımının az olması da kellikte etkilidir.  Mezoterapi ise bu sorunların giderilmesinde etkilidir. Hem kadınların hem de erkeklerin faydalanabileceği ve yaş sınırı olmayan bir yöntemdir. Saç derisine besin öğeleri, vitamin, mineral gibi takviyeler enjekte edilir. Bu sayede saç hücresinin metabolizması hızlanır ve saç derisindeki kan dolaşımı artar.

Saç derisine yüzeysel enjeksiyonlar uygulanır. Bu enfeksiyonlar sayesinde kıllar doğal yollardan kendini yenileme ve çoğalabilme süreçlerini uyarır. Saç derisinin orta tabakasına solüsyon yerleştirilir. Solüsyon sayesinde uyarılan saçlar tekrar çıkmaya başlar ve çoğalır. Saç dökülmesi için mezoterapi işleminin uygulaması kişiden kişiye fark eder. Uygulama, işlemin yapılacağı alanın büyüklüğüne de bağlı olarak yaklaşık on dakika ile yarım saat arasında bir zaman alır.

Saçlarda meydana gelen dökülmeleri azaltır.

Saçlardaki uzama ve miktarda artma sürecini uyarır.

Özellikle uzun saçlarda meydana gelen kırıkları engeller.

Saç derisinde yeni saç köklerinin oluşmasını hızlandırır.

Saç derisi üzerinde hasar gören kısımların onarılmasını sağlar.

Saç diplerinde görülen kepeklenme sorununu azaltır.

Saç derisinin kan dolaşımını hızlandırır ve saç köklerinin beslenmesini sağlar.

Sağlık hayattaki önemli şeylerin başında gelir. Özellikle cilt sağlığı oldukça önemlidir. Ciltte meydana gelebilecek bir problem zamanla psikolojik açıdan da olumsuz sonuçlar meydana getirir. Sorunun büyümemesi için erken müdahale oldukça önemlidir. Bu müdahaleler içerisinde de mezoterapi tedavisi yer alır. Ancak bu tedavinin uzmanlarca, uygun merkezlerde yapılması gerekir. Bu nedenle de bilinçsizce, hijyenik olmayan ortamlarda düşük bütçelere sunulan tedavileri kabul etmemek gerekir. Yapılacak en küçük bir hata dahi dönüşü olmayan problemlere neden olabilir. Karın germe gibi diğer tedavilerimiz için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Sizi Bekliyoruz

Ücretsiz Ön Görüşme İçin Bizimle İletişime Geçin

Sağlıklı ve güzel hissetmek için ihtiyacınız olan her şey Etiler Esthetique’de.
Shopping Basket