Plastik Cerrahi > Vücut Estetiği

Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu vücudunuzun bazı bölgelerine yağ eklenmesi demektir. Buradaki amaç, sarkık ya da dolgun görünmeyen bölgelerin daha dolgun ve fit görünmesini sağlamaktır. Herkesin vücudunda çökük ya da fazla düz göründüğü için rahatsız olduğu yerler vardır. Bunlar arasında başta, göğüsler ve kalçalar olmak üzere, yanaklar, yanağımız ve dudağımızın çizgisi, çene ucu, alın ve bacaklar yer alır. Bu bölgelerdeki çöküklük ya da belirsizlik vücudumuzun orantısını bozabilir. İşte bu gibi durumlarda uygulanan yöntemlerden birisidir.

Yağ Enjeksiyonu Neden Yapılır?

Daha orantılı ve zarif bir vücuda kavuşmak için herkes vücudundaki fazlıklardan kurtulmak ve dolgun görünmesini istediği yerleri daha belirli hale getirmek ister. Mesela karın, bel ve kalça bölgesindeki yağlar herkesi rahatsız eder. Ama özellikle kadınlar için çökük yanaklar, belirsiz göğüs ve belirsiz bir kalça da rahatsızlık vericidir. Her kadın daha feminen ve belirli vücut hatları hayal eder. Bunun için kesin bir çözümdür. Ama tabi bir ömür boyu yağ eklenmiş ve dolgunlaşmış yerler aynı kalmaz. Bazen bu işlemi tekrarlamanız gerekebilir.

Liposuction ve Yağ Enjeksiyonu

Liposuction estetik cerrahide en çok başvurulan yöntemlerden birisi. Kısaca fazla yağların vücuttan çekilip alınması olarak tanımlanabilecek olan bu yöntem son derece başarılı bir işlemdir ve uzun bir süredir estetik cerrahi alanında kullanılmaktadır. Çoğu erkek ve kadın karın, bel ve kalça bölgesindeki yağlardan kurtulmak ister. Çünkü bu bölgelerde yağ toplanması orantısız ve kötü görünen bir vücuda neden olur. İşte bu bölgelerden alınan yağlar yağ enjeksiyonu sırasında kullanılabilir.

İşlem sırasında vücuda dolgunluk vermek için eklenen yağ kişinin kendisine aittir. Bu yüzden bu işlemin vücuda herhangi bir zararı olmaz. Liposuction enjektörleri ile genel olarak karın ve bel bölgesinden alınan yağlar istenilen yerlere enjekte edilir. Aynı şekilde kol ve bacaklardan hatta gözaltı torbalarından alınan yağlar bile bu işlemde kullanılabilir. Hastanın tamamen kendisine ait olan yağlar vücuda eklendiği için bu işlem sertifikalı ve güvenli bir yerde yapılırsa herhangi bir risk taşımaz.

Yağ enjeksiyonu öncesinde hastaya lokal anestezi uygulanır. Bu durum hastanın işlem sırasında rahat ve konforlu hissetmesi için gereklidir. Tek başına yapılabileceği gibi yağ enjeksiyonu bazen başka bir cerrahi operasyonun bir parçası olarak da yapılabilir. Mesela bazı kadınlar yüzünü toparlamak ve gerdirmek için cerrahi operasyonu tercih edebilir. Bu gerdirme işlemi sırasında diğer bölgelerden alınan yağlar yanaklara eklenebilir. Yağ alımı yani liposuction sonrasında hemen yağların enjekte edilmesi mümkün değildir. Öncelikle bir işlemden geçirilmesi gerekir. Bu işlem yıkama ve santifuj işlemidir. Daha sonra da enjektör yardımı ile istenen yerlere aktarılırlar. Bütün bu saydığımız işlemler sırasında herhangi bir kesi yapılmasına gerek yoktur.

İşlem sonrasında bazı yağlar yeni yerleştirildikleri yerde daha uzun yaşayabilir. Ne kadar çok sayıda yağ hücresi buraya yerleşirse işlem de o kadar başarılı olur. Bu durum hastanın vücudunun nasıl tepki vereceğine bağlıdır. Ancak teknolojinin ilerlemesi ile artık vücuttan alınan yağların hava ile hiçbir teması olmadan başka yerlere yerleştirilmesi mümkün hale gelmiştir. Bu sayede çok az doku kaybı olur ve yağların yeni yerlerine yerleşmesi ihtimali de artar.

Yağ enjeksiyonu kesinlikle diğer dolgu işlemlerinden farklıdır. Çok daha başarılı sonuç verebilen daha iyi bir yöntemdir. Çünkü her ne kadar dolgu malzemeleri özel olarak hazırlanıyor olsa da kişinin kendi vücudundan alınan yağlar kadar başarılı olamaz. Ancak unutulmamalıdır ki yağ enjeksiyonunda başarılı olmak bazı koşullara bağlıdır. Mesela kullanılan cerrahi malzeme, yağın alınması ve verilmesi sırasındaki işlemler ve yağların hangi işlemlerden geçirilerek aktarılacağı gibi konular yağların yeni yerlerinde canlı olarak kalmasını etkiler. Canlılık ne kadar sağlanırsa işlem de o kadar başarılı olur.

Yapılan işlem sonrasında o bölgeye aktarılmış olan yağların yarıya yakını o bölgede altı ay kadar varlığını korur. Bu nedenle işlemin belli aralıklarla tekrarlanması gerekebilir. Yağ enjeksiyonu düzenli bir şekilde tekrarlansa da vücuda herhangi bir zarar vermez. Eklenen yer ne kadar az hareket ederse yağların orada canlı kalması o derece mümkün olur. Bacak ve kalçamız çok hareketli olduğundan buradaki yağlar daha az süre yaşar ama yanağa eklenmesi durumunda kalıcılığı artırılabilir.

Yüzünün görünümünü değiştirmek isteyen insan sayısı çok fazladır. Bu yüzden en çok yüze uygulanır. Yıllar geçtikçe oluşan ağız kenarı ve yüz bölgesindeki kırışıklıkları doldurmak, daha dolgun ve belirgin dudaklara sahip olmak, belirsiz olan elmacık kemikleri ve çeneyi daha belirli hale getirmek için yağ enjeksiyonu yapılır. Bu bölgelerde genel olarak başarılı sonuçlar verir. Bazen çeşitli kazalar vücudumuzda çöküntü meydana getirebilir. Daha önce yapılmış olan yağ aldırma işleminden sonra da çöküntü gelişebilir. Bu tarz çöküntü oluşumlarında da yağ enjeksiyonu uygulanabilir.

Yağ enjeksiyonunun en çok uygulandıkları yerlerden birisi de göğüslerdir. Belirgin ve dolgun göğüsler feminen ve seksi bir görünüm için her kadının hayalidir. Ama genel olarak çok büyük göğüs istemeyen ve de karın ve belinde yeterince yağ olan kadınlar için bu işlem tercih edilir. Göğüslerde yağ enjeksiyonu çok olumlu ve doğal sonuçlar verir. Ama işlemin bir yıl içerisinde tekrarlanması gerekir.

Genel olarak operasyon yarım saat veya bir saat kadar sürer. Kesinlikle güvenilir ve gerekli sertifikalara sahip olan bir klinik ya da sağlık merkezinde yapılması önerilir. Lokal anestezi ve sakinleştirici ilaçlarla hastanın daha rahat hissetmesi sağlanabilir. Ortamın tamamen steril ve tam hijyenik olması bakımından deneyimli ve donanımlı bir sağlık merkezinin seçilmesi önemlidir.

Yağ enjeksiyonu operasyonu öncesinde doktorunuzla özel olarak görüşüp işlemin ayrıntıları hakkında bilgi alabilirsiniz. Meme dikleştirme ameliyat süresinden daha kısadır. Kliniğimiz çok uzun bir zamandan beri cerrahi operasyonlar konusunda başarılı bir hizmet vermektedir. Bütün cerrahi operasyonlarımız uzman hekimler tarafından hepafiltreli hijyenik steril ortamlarda gerçekleştirilmektedir. Bu alanda en iyi hizmeti almak için kliniğimize başvurup bütün cerrahi operasyonlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Size bir telefon, hatta bir tık kadar yakınız. Hemen bizimle görüşüp randevu alabilirsiniz. Unutmayınız ki, başarılı sonuçlar ancak deneyimli ve uzman ellerde mümkündür. Hastanemiz bu uygulama için en doğru seçenektir.

Sizi Bekliyoruz

Ücretsiz Ön Görüşme İçin Bizimle İletişime Geçin

Sağlıklı ve güzel hissetmek için ihtiyacınız olan her şey Etiler Esthetique’de.
Shopping Basket