Plastik Cerrahi > Yüz Estetiği

Göz Kapağı Estetiği

Hemen hemen her sene Türkiye’de ve dünyada binlerce insan göz kapağı estetiği yaptırmaktadır. Dünya genelinde uzmanların yapmış oldukları istatistik araştırmalara bakıldığında göz kapağı estetiği diğer estetikler arasında en çok yapılan estetik olduğu gözlemlenmektedir.

Neden Göz Estetiği Yapılmaktadır?

Bu sorunun cevabını bilmek pek de zor olmasa gerek. Çünkü gözlerimiz yüzümüzde olan en dikkat çekici odak bölgemizdir. Hayat boyunca görüştüğümüz tüm insanlarla, yeni iletişim kuracağımız kişiler ile bağ kurarken gözlerimiz ile iletişim halinde olmaktayız. Gözler bizim kalp aynamızdır. Sevgimizi ve üzüntümüzü onunla gösteririz. Bu sebeple gözlerimizin bakımı oldukça önem kazanmaktadır. Gözün en dikkat çekici bölümleri ise çevresi ve göz kapaklarıdır. Bu bölgeler de vücudumuzda yüz hatlarıyla beraber yaşlanmanın ilk belirtilerinin görüldüğü kısımdır. Göz kapağı estetiği yaptırmayı planlayan birçok insan yaşlanma belirtilerinin giderilmesi veya çöken göz kapaklarının yeniden canlı bir hale gelmesi açısından tercih etmektedirler.

Gözlerde Rahatsız Edici Durumlar

Şiş ve düşmüş göz kapakları, gözün üst kapağında oluşan fazla cilt dokusu yüzünden görme alanında kısıtlama yaşanması, gözaltındaki torbaların şişmesi ve kırışması, gözaltında belirgin şekilde görünen morluklar ve çökmeler gibi rahatsız edici durumlar hem görmeyi etkilemekte hem de bireyin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olmaktadır. Bu sorun birçok insanda görülmektedir ve yapılacak ufak bir göz kapağı estetiği bu tip sorunlardan uzun bir müddet kurtulmanızı sağlayacaktır. Bu operasyonların yapıldığı bölgeler göz üstündeki ve gözaltındaki kapaklardır. Ayrıca göz yanlarında yer alan kırışıklıklar da giderilmektedir. Yapılan işlemler tek seans üzerinden yapılabildiği gibi istenirse de ayrı seanslarda yapılabilmektedir.

İşlem özetle göz kapağı üzerinde oluşan fazla dokuların alınarak düzeltilmesi, iç bölmede oluşan yağların alınması ve hasarlı kas dokuların düzeltilmesidir. Şayet kapak düşüklüğü varsa bu da işlem sırasında onarılmaktadır. Benzer şekilde daha önceden oluşan bir travma veya göz kapağı sorunu var ise aynı seansta düzeltilebilmektedir.

Eğer 18 yaşını doldurmuş, fiziksel veya ruhsal bir rahatsızlığınız yoksa göz kapağı estetiği olmanızda herhangi bir engel yoktur. Göz kapağı yapısının bozulma sebepleri içerisinde genetik faktör ve zaman içerisinde oluşan faktörler ile birlikte yerçekimi de etki etmektedir. Bazı insanların uzun yaşam süresi boyunca göz kapaklarında herhangi bir sarkma ve bozulma görünmez iken bazı insanlarda genetik faktörler nedeniyle daha genç yaşlarda gözkapağı bozulmaları, gözaltı şişmeleri ve morluk oluşabilir.

Göz kapağı estetiği yapılmadan evvel mutlaka ayrıntılı bir göz muayenesi yapılması gerekmektedir. Göz çevresi dikkatli bir şekilde incelenmeli ve göz tansiyonu veya göz kuruluğu gibi eşlik etmesi olası diğer sorunlar ekarte edilmelidir. Bu muayene ve değerlendirmeyi en sağlıklı şekilde yapacak doktor da “oküloplastik cerrahi” uzmanıdır. Bunların yanında başka rahatsızlıklar nedeni ile kullanılan ilaçlar, geçmişte yaşanmış travmalar gibi bütün tıbbi ayrıntılı bilgilerin incelenerek değerlendirilmeye alınması gerekmektedir.

Göz kapağı estetiği sayesinde göz çevrenizdeki görünümün düzenlenmesi ile birlikte yüzünüzdeki görünümün memnun kalabileceğiniz bir hale gelmesi sağlanabilmektedir. Göz üzerinde çirkin bir görünüm oluşturan sakmış göz kapaklarının ortadan kaldırılması, yılların vermiş olduğu ağırlıkların ve yorgunlukların ortadan kaldırılması sağlanmaktadır. Gözaltı kapağında oluşan şişliklerden de bu işlem sayesinde kurtulmak mümkündür. Göz kapaklarının sağlıklı ve sıkı olması gözyaşı salgısının da sağlıklı bir şekilde dağılımını mümkün kılarak göz sağlığının korunması sağlanmaktadır. Bu yapılan işlemlerin göz sağlığı açısından oldukça fayda verdiği gözlemlenmiştir. Ancak göz kapağı estetiği ile gözaltı morlukların tam olarak giderilme garantisi verilememektedir. Bunun sebebi bazı vücut yapılarında bu sorun kalıcı olmaktadır. Bu durumda bunların bir operasyon ile düzeltilmesi mümkün olmamaktadır. Göz kapağı estetiği sonrasındaki beklentilerinizi ameliyat öncesinde detaylı muayene sırasında işlemi gerçekleştirecek “oküloplastik cerrah” ile paylaşmanızda beklentilerinizin karşılanması anlamında çok büyük fayda olacaktır.

Göz kapağı estetiği çoğunlukla lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Lokal anestezi ile hastanın tam uyumaması hem hastanın konforu bakımından hem de doktor açısından oldukça fayda sağlamaktadır. Hastanın ameliyat esnasında uyanık olması ameliyat sırasında doktorun hastadan gözlerini sağa sola yukarı ve aşağı oynatmasını istemesi açısından önemlidir. Göz kapakları burun ve diğer uzuvlara göre hareketli bir dokuya sahiptirler. Bu nedenle ameliyat esnasında doktorlar simetrinin sağlanabilmesi açısından hastadan gözlerini hareket ettirmesini isteyebilir. Göz kapağı estetiği operasyonları genel olarak 2 saat içerisinde sonlandırılmaktadır. Operasyon sırasında alt ve üst kapaklara ister ayrı, ister aynı seans içerisinde müdahale edilebilmektedirler. Alt kapak için yapılan operasyonda bazen yüz ortası germe işlemi ile birleştirilerek yapılabilmektedir. Operasyon esnasında üst kapak ile alt kapak üzerinde uygulanan kesiler, bu konuda uzmanlaşmış hekimler tarafından yapılırsa zarif bir estetik dokunuş sayesinde ameliyat sonrasında göz üzerinde herhangi bir kesi izi oluşmaz. Düşük bir ihtimalle eğer kesi izi kalırsa daha sonra lazer tedavisi ile bu kesi izleri kolaylıkla giderilebilir.

Göz kapağı estetiğinde diğer göz ameliyatlarında olduğu gibi hastanede yatış işlemi uygulanmaz. Ameliyat sonrasında hastalar birkaç saat takip edilir ve gözü tamamen açık bir şekilde taburcu edilir. Göz estetiği operasyonu sonrasında gözde veya yüzde ciddi bir ağrı yakınması olmaz. Ancak ufak çaplı ağrılar sıklıkla basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Nitekim sonuçta bir ameliyat olduğu için kesi bölgelerinde ufak şişlikler ve az da olsa kaşıntı hissedilebilir. Operasyonun ardından şiş olan bölgelere buz uygulaması ve göz damlaları ya da merhem kullanarak tedavi edilmesi mümkündür. Ameliyat sonrasındaki dikişlerde 8-10 günlük bir sürenin sonunda alınabilir.

Burun düzeltme ve Göz ameliyatı sonrasında oluşabilecek herhangi bir riskin bilinmesi için göz anatomisi hakkında tam bilgiye sahip olunması gerekmektedir. Göz kapaklarımız vücut üzerinde en narin ve ince dokuya sahiptirler ve gözle yoğun bir bağ içerisindedirler. Göz kapaklarımız görme duyusunun çok değerli bir parçasıdır. Çünkü göze gelecek bütün darbeleri engeller ve gözün kurumasını da önler. Böyle önemli bir dokunun korunması için oküloplastik cerrahın işinde tam uzman bir hekim olması gerekmektedir. Operasyon sonrası oluşabilecek herhangi bir riski en aza indirmek için bu donanım mutlaka gereklidir. Öncelikle operasyonda en önemli korunması gereken şey gözün görme yetisidir. Bunun yanında göz kapağının şekli ve fonksiyonel işleyişinin de korunması gerekmektedir. Eğer göz sağlığınızı ve yüz hatlarınızın daha canlı ve genç bir yapıda olmasını arzu ediyorsanız kurumumuzdan bu konu hakkında detaylı bir bilgi edinerek yardım alabilirsiniz.

Sizi Bekliyoruz

Ücretsiz Ön Görüşme İçin Bizimle İletişime Geçin

Sağlıklı ve güzel hissetmek için ihtiyacınız olan her şey Etiler Esthetique’de.
Shopping Basket