rinoplasti sonrası ödem ne zaman geçer

Rinoplasti Sonrası Ödem Ne Zaman Geçer?

Rinoplasti plastik cerrahinin ilk yaygınlaştığı dönemlerden beri hem kadınlar hem de erkekler tarafından en çok başvurulan operasyonlardan birisidir. Burnumuz nefes almamızı sağladığı için en önemli organlarımızdan birisidir. Nefes ve uyku sorunlarının pek çoğu bu organdaki sorunlardan kaynaklıdır. Ancak tek önemi bundan kaynaklanmaz. Burnumuz aynı zamanda yüzümüzün görünümü için çok önemlidir. Orantılı ve güzel bir yüze sahip olmak için, yüzümüzle uyumlu ve biçimli bir burna sahip olmamız gereklidir. Burnumuz yüzümüzü o kadar değiştirir ki rinoplasti ameliyatından sonra bazı kişileri tanımak oldukça zor olabilir. Bu yüzden burnundan rahatsız olan ve daha orantılı bir yüze kavuşmak isteyen çoğu kişi de bu ameliyata başvurur.

Rinoplasti Ameliyatından Neler Beklenir?

Rinoplasti sonunda yüzümü büyük ölçüde değişeceği için hastaların ameliyat sonrasındaki en çok beklentiye girdikleri ameliyatlardan birisi de budur. Ameliyat sonrasında hasta sosyal ortamlara girerken kendisini çok farklı hisseder. Psikolojik olarak tamamen değişip kendisine çok daha güven duyan birisi haline gelebilir. Hasta için yüzünde meydana gelebilecek en ufak bir değişiklik bile çok önemlidir. Bu yüzden rinoplasti ameliyatı sonuçları genellikle çok önemsenir.

Rinoplasti Neyi Hedefler?

Rinoplasti sadece yüzün simetrisi ve orantısını değiştirmeyi değil, aynı zamanda doğal bir görünüm ve estetiği birleştiren bir ameliyat olmalıdır. Hastanın ameliyat sonucunda memnun kalması için hem burnun işlevlerini en iyi şekilde yerine getirmesi hem de doğal ve güzel bir burna sahip olunması gerekir. Doğal görünmeyen bir burun ne kadar biçimli ve düzgün olursa olsun hastanın memnun kalmayacağı bir sonuç doğurabilir. Bu yüzden yüze uyumlu ve orantılı bir burun hedeflenir. Ameliyat sırasında lokal anestezi yapılarak hastanın fazla acı çekmemesi sağlanır. Ameliyat sonrasında görülebilecek olan göz altı morluk ve şişlikleri ise her zaman görülebilen ve bir süre sonra geçen rahatsızlıklardır.

Morluklar Ne Zaman Geçer?

Bu ameliyatı yaptırmayı düşünen hastaların çoğu bu morluk ve şişliklerin ne zaman geçeceği sorusu için endişelenir. Morlukların görülmesi on güne kadar azalmış bir şekilde devam edebilir. Bunda herhangi bir korkulacak taraf yoktur. Rinuplasti ameliyatı sonrası şişliklerin geçmesi ise vakit alan bir süreçtir. Ameliyattan sonraki ilk üç ay içerisinde şişlikler büyük oranda geçer. Ama şişliklerin tamamen geçmesi için bazen bir yıla ihtiyaç duyulabilir. Ameliyat sonrasında yoğun bir ağrı genel olarak görülmez. Ama hastalar en çok kanlanmanın yol açtığı tıkanmadan ve burun içi ödemden şikayet eder. Burundan nefes almayan hasta bir süre ağız yoluyla nefes alıp vermeye çalışır. Bu durum da dudakların çatlamasına ve ağzın sürekli kurumasına yol açar. Bu süreçte bol su içmek önemlidir. Burna yerleştirilen plaklar tamamen çıkarıldıktan sonra ise bu ödem sorunu da geçer.

Rinoplastiden Sonra Ödem Oluşur

Bu durum istenmese bile burun düzeltme ameliyatından sonra ödem oluşması oldukça normal bir durumdur. Ödemi burunun iyileşmeye başlamasının normal bir süreci olarak tanımlamak gerekir. Burnun her bölgesi de farklı bir yapıda olduğu için farklı bölgelerdeki ödemler farklı zamanlarda geçer. Burunda oluşan ödem biraz belirgindir ama zamanla yukarıdan aşağıya doğru inmeye başlar. İyileşme süreci hastanın cilt yapısına bağlı olarak da değişebilir. İnce bir cilde sahip olanlar daha çabuk iyileşirken daha kalın bir cilde sahip olanlarda ödem daha uzun sürebilir. Hasta cilt yapısı ve ödemin ne zaman geçebileceği konusunda ameliyattan önce bilgi alsa iyi olabilir. Burundaki ödem ameliyatı takip eden ilk altı ay içerisinde yüzde seksen oranında azalır. Ödemin tamamen ortadan kalkması ise bazen bir yıla yakın sürebilir.

Rinoplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Uzun süre güneşte kalmak ve solaryuma girmek rinoplasti sonrasında cildin alt kısmına sızacak olan kanın renk değişimi yapmasına neden olabilir. Bu yüzden bir süre bunlardan uzak kalmak gerekir. En az iki ay süreyle fazla güneşte kalmaktan sakınılmalıdır. Ameliyat sonrası buruna takılan flaster ve kask çıktıktan sonra hastaya burnu daha düzgün gibi görünebilir. Ama tam bir düzelme için en azından altı ay filan beklemek gerekir. Burun şişliği indikçe hasta burnunun asıl şeklini görmeye başlayacaktır. Sızıntı ve kanama olması normaldir, ama kanama aşırı boyuta gelmişse mutlaka doktora görünmek gerekir.

Rinoplasti Ameliyatı Neden Önemlidir?

Rinoplasti ameliyatının önemli olmasının tek nedeni hastanın yepyeni bir yüze kavuşması değildir. Aynı zamanda nefes ama organımız olduğu için burnumuz çok önemlidir. Ameliyat sırasında doktorun herhangi bir şekilde nefes kanallarına zarar vermemesi gereklidir. Ameliyat yapacak doktor ve sağlık merkezi konusunda özenli bir seçim yapılması gerekir. Estetik cerrah ne kadar deneyimli ise ameliyat da o kadar başarılı geçecektir. Güvenilir, profesyonel ve deneyimli bir doktor tarafından yapıldığından ameliyatın risk oranı düşük, başarı oranı ise yüksek olur. Ameliyat sonrasındaki herhangi bir memnuniyetsizliği ve sorunu önlemek için doktor ve hastane seçimi büyük bir rol oynar.

Rinoplasti Sonrası Doktorla İletişimde Olun

Rinoplasti sonrası iyileşme süresini kısaltmak ve fazla sorun yaşamamak için doktorunuzla devamlı bir ilişki içinde olmalısınız. Sizi yoracak ağırlık kaldırmak ve eğilmek gibi herhangi bir aktiviteden bir süre uzak kalmanız iyi olacaktır. Hiçbir şeyi kaldırmamak için evde varsa çocuk için ya da evcil hayvan için bir bakıcı ya da arkadaştan yardım almak gerekebilir. Genel olarak hastayla kalacak ve ona yardımcı olacak birisi ameliyat sırasında da bulunmalıdır. Burna yönelik en ufak darbe ve çarpmalardan kaçınmalısınız. Bu yüzden evdeki çocuklar konusunda yardım almak en iyi olacaktır.

Rinoplasti Sonrası Enfeksiyon

Eğer cerrahınız başarılı ve deneyimli ise ameliyat sonrasında çok sorun yaşamazsınız. Ama diyelim ki ateşlendiniz ve mide bulantısı gibi sorunlar yaşıyorsunuz. Bu durumda herhangi bir enfeksiyon riskine karşı hemen doktora görünmeniz gerekebilir. Burnunuzu temiz tutmak ve dikkatli olmak enfeksiyonun çabuk iyileşmesini sağlayacaktır. Hastanın yakınları burundaki değişikliği hemen fark edebilir, ama asıl değişiklik şişlik tamamen indiğinde olacaktır. Bu yüzden hastalar bu süreci sabırlı ve dikkatli bir şekilde atlatabilirse sonradan memnun kalacaktır. Varsa herhangi bir nefes alma ve uyku sorunu ortadan kalkacak ve çok daha düzgün ve orantılı bir yüze sahip olacaklardır. Bu yüzden rinoplasti bir süre devam eden bu şişliğe rağmen sonuçları hastayı memnun edecek olan ameliyatlardan birisidir.

Tags: No tags