rinoplasti nasıl yapılır

Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Rinoplasti her yıl çok sayıda kişinin yaptırdığı, dünya genelindeki en yaygın ve en çok yapılan uygulamalardan birisidir. Burnumuzun şekli, yüzümüzün simetrisi açısından çok belirleyicidir. Burun düzeltme estetiği yaptıranların büyük bir kısmı ameliyattan sonra çok değişik bir yüze sahip olur. Hatta bazılarını tanımak bile zorlaşabilir.

Bu yüzden burun ameliyatı çok önemli ameliyatlardan birisidir ve kesinlikle doktor ve hastane seçimi özenli yapılmalıdır. Böyle bir ameliyat güvenilir olmayan bir sağlık kurumuna ve deneyimsiz bir doktora yaptırılmamalıdır. Hem burun sağlığı hem de ameliyat sonrası doğal ve uyumlu bir yüz görünümü için bu nokta büyük bir önem taşır.

Rinoplasti Öncesinde Yapılacak Olanlar

Ameliyatı yapak olan deneyimli ve uzman bir doktor ameliyat öncesinde hastasıyla görüşmeye ve onu tetkik etmeye başlar. Kullandığı ilaçları ve besin takviyelerini, sigara içip içmeme durumunu öğrenir. Hastanın bütün tıbbi geçmişi hakkında bilgi edinir. Bazı ilaçları ve sigarayı ameliyattan önce bırakmasını ister. Hatta bur tür ilaçlar ve sigara ameliyattan en az iki hafta hatta bir ay önce bırakılmalıdır.

Ameliyattan önce hastanın anesteziyi kaldırıp kaldıramayacağı ve hemofili olup olmadığı gibi sorunlar da öğrenilir. Burnun yapısında ve üzerinde ne kadar değişiklik yapılacağına karar verilir. Hastanın burun ve çevresindeki deri ve cilt yapısı incelenir. Bütün bu tetkiklerden sonra hastanın burun fotoğrafları çekilir ve ameliyat sonrası nasıl bir görünüm istediği konusunda bir değerlendirme yapılır, muhtemel sonuçlar da görsellerle anlatılır. Sonuç olarak yapılacak olan işlemlere hasta ve doktor birlikte karar verir.

Rinoplasti Öncesi Hazırlıklar

Rinoplasti ameliyatları her hastaya göre kişiselleştirilmiş ve özel olarak planlanır ve bu yüzden belirli aşamaları yoktur. Ameliyatın şekline ve kapsamına göre anesteziye karar verilir. Hasta, ameliyat başlarken bazen sedasyonlu lokal anestezi bazen de genel anesteziye alınarak ameliyat gerçekleştirilir.

Eğer hafif bir operasyon ise ve ayakta tamamlanacak bir uygulama ise sedasyonlu lokal anestezi tercih edilir. Burun dokusundan enjekte edilen bir ilaçla hastanın ağrı hissetmemesi sağlanır. İlaç hastayı tamamen uyutmasa da hafif uykulu olmasına neden olur. Genel anestezi ise ya solunum ya da damarlar yoluyla yapılır. Hasta tamamen uykulu olur ve bütün vücudu bundan etkilenir ve bazen de bir solunum tüpü gerekli olur.

Rinoplasti Cerrahisi Uygulamaları

Rinoplasti ameliyatında kesi yapılacaksa burnun içinden ya da hemen altından ve deliklerin arasından yapılır. Kemik ve kıkırdak yapısı doktorun kararına göre yeniden şekillendirilip yapılandırılabilir. Bunların formu, burnun içinden ne kadar bir yerin çıkarılacağı ve eklenti yapılıp yapılmayacağı gibi noktalara bağlı olarak işlem gerçekleştirilir.

Burnun kemik yapısında ya da deliklerin arasında bir şekil ya da form bozukluğu varsa doktor tarafından bunlar da düzeltilir. Kulaktan ya da burnun daha derin bir yerinden alınan kıkırdağın kullanılması gibi bir durum da söz konusu olabilir. Eğer değişiklik daha büyük boyutta ise kaburgadan kıkırdak alınması ya da implant eklenmesi gibi şeyler de mümkündür. Eğer ameliyat küçük boyutlu ve ayakta yapılmışsa hasta aynı gün çıkabilir. Ama bunun dışındaki tüm durumlarda hastanın bir gün hastanede istirahat etmesi daha iyi olacaktır.

Ameliyat Sonrası Yapılması Gerekenler

Ameliyat sırasında burna yapılan pansumanın ve atelin burunda kalma süresi yaklaşık bir haftadır. Hasta daha fazla kanama ve şişlik olmaması için başı göğsünden daha yukarıda olacak şekilde istirahat eder. Nefes alma zorlukları ve tıkanmalar yaşanabilir. Ayrıca yoğun kanama ya da ateş olursa da hemen doktora görünmek gereklidir. Pansumanlar çıkarıldıktan sonra kısa süreli bir kanama ve sıvı akımı olması normaldir. Bunların giderilmesi için de sıkı olmayacak şekilde burnun altına bir gazlı bez yapıştırılır.

Ameliyat öncesi ve sonrasında ağır bir spor yapılmaması gerekir. Ameliyattan sonra burunda bandaj varken yukarıdan su akarken banyo yapmamak gerekir. Çok sert bir şekilde sümkürmekten ve aşırı yüz ifadelerinden kaçınmak gerekir. Her cerrahi ameliyat sonrasında olduğu gibi hastanın su içmeye ve lifli gıdalar tüketmeye özen göstermesi gerekir. Dişleri fırçalarken dikkatli olmak ve yukarıdan giyilen kıyafetler yerine gömlek gibi düğmelenen şeyleri giymek daha iyi olacaktır.

Burun Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan sonra en az iki hafta burnumuza dayayacak şekilde gözlük takmamak, zorunlu ise gözlükleri yüzümüze bantlamak gerekir. Burnun üst kısmı için en az otuz faktör içeren bir güneş kremi kullanılabilir. Mecbur kalmadıkça uzun bir süre güneş altında kalmaktan kaçınılmalıdır. Güneş burundaki kızarmaların uzun süreli olmasına neden olabilir. Göz kapaklarında ve göz çevresinde hafif şişmeler ve renk değişiklikleri olabilir.

Çok uzun sürmediği sürece bunlar da zararsız ve beklenen değişikliklerdir. Burundaki ödemin geçmesi uzun sürer. Hastanın bundan korkmasına gerek yoktur. Ödem en az altı ayda azalır ve en çok bir sene içerisinde ortadan kalkar. Çok fazla tuz kullanmadan beslenmek de şişliğin azalmasına katkıda bulunur. Burna buz presi yapılabilir ama doğrudan buz torbası koymak gibi bir uygulama da sorun çıkarır.

Burun Estetiği Zor mudur?

Özellikle burunda daha büyük ve geniş çaplı bir değişiklik isteniyorsa burun ameliyatı zorlu bir ameliyat olacaktır. Bu yüzden doktorun tecrübesi büyük bir önem taşır. Yüzümüzün tam ortasındaki üç boyutlu ve karmaşık bir yapıya sahip olan burnumuzu değiştirmek çok basit bir işlem değildir. Bazen ufak tefek bir değişiklik yapılacak olsa da burna yapılan bütün müdahaleler sonuçları açısından önemlidir. Çok küçük bir değişiklik bile önemli bir ayrıntı olduğu için hata payı fazla olabilir. Ancak deneyimli bir doktor bu zorlukların üstesinden gelir.

Rinoplasti Sonrası Burun Ne Zaman Tam Olarak Şeklini Alır?

Rinoplasti sonrası burnun şekil alması çok uzun sürebilir. Eklenti ya da alınan parça varsa bunların yerine oturması ve bütün şişliklerin inmesi bazen bir sene içerisinde tamamlanır. Tam olarak sonucu görmek de uzun sürer. Ama birkaç hafta sonunda hastanın yakınları bir değişiklik olduğunu fark etmeye başlar. Eğer rinoplasti ameliyatını yapan doktor başarılı ve tecrübeli ise ve hastayla ameliyat öncesinde ayrıntılı görüşmüşse hasta ameliyat sonucundan memnun kalacaktır. Bu kadar önemli bir ameliyat kesinlikle bu konuda ehil bir hekime yaptırılmalı ve en iyi doktor ve hastaneyi bulmak için özel bir seçim yapılmalıdır. Çünkü burun ameliyatı aynı zamanda risklidir ve bazen yeniden bir müdahaleye gerek duyulabilir.

Tags: No tags