meme dikleştirme sonrası yapılması gerekenler

Meme Dikleştirme Sonrası Yapılması Gerekenler

Meme dikleştirme işlemi tıp dilinde mastopexy olarak bilinen memelerin kalkık görünmesini sağlayan estetik bir işlemdir. Zaman ilerledikçe ya da belli başlı olaylar sonucunda vücudumuzun şeklinde değişiklikler ortaya çıkar. Doğum yapıldıktan sonra veya aşırı kilo alımı ya da sık sık kilo alıp verme durumunda estetik açıdan meme kötü görünüme kavuşabilir.

Günümüzün ilerleyen teknolojisiyle birlikte meme dikleştirme konusundaki hasta popülasyonunda çok fazla artış yaşanıyor. Aşırı rağbet gören bu operasyon ülkemizde çok başarılı ameliyatlara da imza atmaya devam ediyor.

Memeler Neden Sarkar?

Sarkıklık, yumuşama ya da deformasyon, büzüşme gibi faktörler kadınların en çok çözüm aradığı konular arasında yer alır ve birçok nedenden kaynaklı gerçekleşebilir. Göğüs dokusunun içinde kas olmadığı için zamanla yumuşayabilir. Bu dokunun içinde yağ ve süt bezeleri vardır. Zaman geçtikçe yer çekimi, yaşlılık, sık sık kilo alıp vermek, doğum sonrası, emzirme döneminde ya da yanlış sütyen kullanımı gibi nedenler sayesinde meme eski görünümünü kaybetmeye başlar.

Bu etkenler sonucunda zamanla diri görünüm yok olur, içi boşalır ya da deri gerginleşir ve sonucunda sarkma meydana gelir. Yer çekimi etkisiyle ve yaşa bağlı olarak da değişim yaşanır. Özellikle büyük memeli kadınlar için sarkma işlemi erken yaşlarda oluşur. Deri elastikiyetini kaybeder ve sonucunda bu operasyon ihtiyaç olarak görülür.

Meme Dikleştirme Operasyonuna Nasıl Karar Verilir?

Meme dikleştirme operasyonuna karar veren hastalara önce ayakta muayene yapılır. Memenin dokusu gözlemlenerek başının olduğu konum ve bezlerinin miktarı kontrol edilip ölçülür. Hastadan bu ameliyat sonucundaki beklentileri dinlenerek değerlendirilir. Sarkıklık miktarı az ve bezler yeterli miktarda ise meme bezinin altına yerleştirilen silikon meme protezi sayesinde dik ve dolgun konuma kavuşabilir.

Sarkıklık miktarı fazla ve meme bezleri yeterli ise küçültme tekniklerinde kullanılan yöntemler sayesinde toparlanma sağlanır. Sarkıklık miktarı fazla ve meme bezlerinde yetersizlik mevcut ise; meme dokusu altına hem silikon meme protezi hem de meme küçültme teknikleriyle toparlanma yapılır. Meme dokusu altına konulan silikon meme protezinin boyutunda ameliyat anında dokuyu görerek karar vermek daha mantıklı bir yaklaşım olur.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Memenin katlanma çizgisinin üst kısmına meme ucu denk geliyor ise estetik olarak bir problem görünmez. Fakat meme bu çizgiyle aynı düzeyde kalıyorsa, sarkıklık belirtisinin başlamış olduğunu gösterir. Eğer meme, bu çizginin altında kalıyor ve uçları tam olarak aşağı doğru dönmüş ise ameliyat önerisi yapılır.

Meme dikleştirme ameliyatının her türlü yapım şekli genel anesteziyle yapılır. Ameliyat süresi ise sorunsuz seyreden ve tekniğe göre değişiklik göstermesine rağmen 2 ila 5 saat arasında değişir. Sarkıklık belirtileri hafif ise meme altına silikon protez kullanılarak ameliyat gerçekleştirilir. Yüksek miktarda sarkma belirginse ve aynı zamanda meme bezi miktarında yeterlilik söz konusu ise meme küçültme tekniği kullanılır. Bu teknikte derideki fazlalıklar alınarak dik ve dolgun görünüm sağlamak hedeflenir. Fakat meme bezi yetersiz ve sarkıklık fazlasıyla belirginse bu iki yöntem bir arada kullanılarak yapılır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı İz Bırakır Mı?

Meme dikleştirme operasyonu çoğu ameliyata göre çok iyi sonuçlar verebilen bir işlemdir. Yeniden şekillendirmek, sarkıklığı gidermek veya büyütüp küçültmek sağlık açısından da oldukça yararlıdır. Bu işlemler geride izler de bırakabiliyor.

Kullanılan teknikler ne olursa olsun meme ucunun deri ile karşılaştığı yol çevresinde ve memenin alt kısmına doğru bir iz bırakıyor. Bu izler meme altı katlanma çizgisine doğru uzanabilir. Meme sarkıklığı ne kadar çok ise iz belirginliği de o doğrultuda fazla oluyor. Gelişen yeni teknikler sayesinde bazı izler kalmıyor.

Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Genel anestezi adı altında yapılan meme dikleştirme operasyonu 2 ila 5 saat arasında gerçekleşir. Hastanın bünyesine göre genellikle 1 ila 3 gün arasında hastanede yatışı yapılır. Daha sonrasında ise hasta ayaktan kontrol edilmek üzere taburcu edilir. Her operasyonda olduğu gibi bu ameliyatta da ufak tefek sızılar şeklinde ağrı yakınmaları görünür.

Bu yakınmalar dışında genellikle problemsiz bir süreç yaşanır. Eğer operasyon sonucunda dren uygulaması yapıldıysa 24 veya 48 saatte bir drenler çıkartılabilir. Ameliyat sonucunda yapılmış olan dikişler 7 ila 12 gün arasında alınır. Ameliyat sonrasında geçen 2-3 hafta içinde gerginlik ve ödem görülebilir. Hastanın hassasiyetine bağlı olarak geçici morarmalar oluşabilir. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi bu operasyonda da bazı risk ve komplikasyonlar oluşabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat olmadan önce seçim yapılan estetik cerrahı ile görüşülüp göğüs muayenesi yapılması gerekir. Metabolizma kontrolü veya 40 yaş üstü kadınlar için göğsün tam kapasitede değerlendirilmesi gerekli bir unsurdur. Ameliyat yapılmadan önce sigara kullanımı var ise bırakılması uygun görülür. Böylece, komplikasyon riskini azaltır ve sorunsuz bir iyileşme zemini hazırlar.

Bazı ilaçların ameliyat öncesinde bırakılması gerekir. Bu ilaçlar arasında aspirin ve antiinflamatuarlar gibi ilaçlar, bitkisel ilaçlar veya bitkisel destek gıdaları yer alır. Hastada var olan mevcut yan hastalıkları, alerjiler ve hali hazırda kullanılan ilaçları eksiksiz olarak doktora iletmek gerekir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrasında Oluşabilecek Risk ve Komplikasyonlar Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyat sonrasında da karşılaşılabilecek komplikasyonların en başında kanama ve enfeksiyon yer alır. Bu tarz meme dikleştirme operasyonu gibi ameliyatlarda ciddi bir kanama oluşumu genellikle beklenmez. Bu kanama gerçekleşirse kan birikmesi şeklinde meme kenarında yer alan hematom şeklinde görülür. Hematomun temizlenmesi için ekstra bir müdahale gerekir. Bu müdahale sonucunda kan birikintisi temizlenir ve kanama durdurulması hedeflenir. Ameliyattan sonra 5. günde oluşan şişlik enfeksiyon belirteci olabilir.

Bu enfeksiyonun çözümü olarak antibiyotik tedavisine başlanılır. Bir diğer komplikasyon olan cilt kaybı da nadir olarak görülebilecek komplikasyonlar arasında yer alır. Cilt kaybı sigara kullanımı olan hastalarda daha çok görülür. Deri siyahlaşarak sertleşir ve sürekli pansuman ihtiyacı olur. Ameliyat sonrasında görülebilecek estetik sorunlardan asimetri görünümü sorun yaratır. Ciddi ve belirgin asimetrilerde tekrar düzeltme için yeni bir ameliyat gerekir.

Tags: No tags