meme dikleştirme sonrası emzirme

Meme Dikleştirme Sonrası Emzirme

Meme dikleştirme kadınların en çok başvurduğu estetik operasyonlardan birisidir. Kadınlar için sağlıklı, feminen ve güzel görünmenin en önemli parçalarından birisi dolgun ve kalkık memelerdir. Bu yüzden çeşitli nedenlerle sarkık göğüsler için meme dikleştirme ameliyatı her sene çok sayıda kadının başvurduğu cerrahi operasyonlardan birisidir. Bu operasyona başvuran kadın sayısı giderek daha da artmaktadır. Ameliyatla ilgili kafa karıştıran pek çok sorun vardır. Bu yazıda bunlardan bazılarına yanıt bulabilirsiniz. Özellikle meme dikleştirme sonrası emzirme bu sorunlardan biridir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatında ne kadarlık bir bölgeden kesi yapılacağı göğüslerin sarkma derecesine göre değişir. Göğüslerin sarkıp sarkmadığını ise doktor, meme uçlarının göğüslerin bittiği alt çizginin neresinde olduğuna göre saptar. Bu çizginin üzerinde ve hafif altında olduğunda birinci dereceden, daha altında olduğunda ikinci dereceden, çok altında ise üçüncü dereden bir sarkma probleminiz vardır.

Birinci dereceden yani hafif dereceli sarkmalarda göğüs ucu etrafından yarım ay biçiminde küçük bir parça, ikinci dereceden yani orta derecedeki sarkmalarda daha büyük bir parça, göğüslerin daha kalkık görünmesini sağlar. Çok sarkmış olan üçüncü derecedeki sarkmalarda ise kesi anahtar deliği şeklinde daha büyük yapılıyor ve sonrasında hafif bir T şeklinde iz kalır.

Meme Dikleştirme Ameliyatları Etkili midir?

Meme dikleştirme sarkık memeler için tek çözümdür. Henüz sarkma olmayan kadınlar göğüslerinin formunu spor yaparak ve bazı kozmetik ürünlerle koruyabilir. Ama sarkma başlamışsa göğüslerin biçimi sporla veya kozmetiklerle değişmez ve mutlaka ameliyat gerekli olur. Göğüs dikleştirme ameliyatı etkili sonuçlar veren bir ameliyattır. Ameliyat sonrasındaki yaralar göğüslerdeki sarkma derecesine ve kesinin büyüklüğüne göre daha uzun ya da daha kısa sürede geçer.

Meme dikleştirme sonrası hastanın bir süre ağrı çekmesi normaldir. Doktorunuz bu süreci ağrı kesicilerle hafifletmenizi sağlar. Bir süre göğüsleri fazla sıkmayan ama toparlanmalarına yardımcı olacak bir sütyen takılır. Birkaç haftalık bir toparlanma sürecinden sonra göğüsler daha sıkı ve daha kalkık bir biçim kazanır. Göğüslerin bu şekilde ne kadar süre kalacağı ise hastanın vücuduna nasıl baktığı ile alakalıdır. Çok kilo alıp vermezse ve düzenli olarak bazı egzersizleri tekrarlarsa göğüsler daha uzun süre dik ve biçimli kalabilir.

Ameliyat Sonrası Emzirme

Göğüslerin belirsiz olması nedeniyle protez ya da silikon taktıran bazı kişilerde ileride emzirme sorunu olduğuna dair bazı şeyler duymuş olabilirsiniz. Ama bu durum ameliyatın nasıl yapıldığına göre değişir. Meme dikleştirme ameliyatı sırasında göğüslerde bulunan süt bezlerinde herhangi bir kesi yapılmasına gerek yoktur. Tıptaki ilerlemeler sayesinde artık bu ameliyatlar daha risksiz ve kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bu yüzden artık meme dikleştirme sonrası emzirmede bir sorun yaşanmaz.

Ameliyat sonrasında çok nadir olarak bazı sorunlar görülebilir. Bunlar da meme ucu dokusunun nekroz sorunu ya da yağ dokusuna bağlı farklı sorunlardır. Kısa sürede iyileşebilen ve çok da problem olmayan bu sorunların çözümü vardır. Emzirmeye etkisi olması da nadiren görünür. Hastanın hamilelik ve emzirme dönemlerini tamamladıktan sonra ameliyat planlaması yapması da mümkündür.

Kimler Meme Dikleştirme Ameliyatına Girebilir?

Meme dikleştirme hemen her yaşta yapılabilen bir ameliyattır. Bazı hastalar göğüs formundaki ve genetik sorunlardan dolayı bu sorunla daha erken yaşlarda karşılaşabilir. Anesteziyi kaldırabilecek olan her hasta bu ameliyata girebilir.

Meme dikleştirme ameliyatları genel anestezi altında ve göğüslerdeki sarkma derecesine göre süresi değişken ameliyatlardır. Güvenli bir sağlık kuruluşunda, deneyimli ve profesyonel doktorlar tarafından yapıldığı takdirde çok da riskli olmayan ve başarılı sonuçlar veren ameliyatlardır. Genel olarak ameliyattan sonra iki hafta içinde dikişler tamamen kalkar.

Dikişlerden geriye pembe bir iz kalır ve giderek belirsizleşir. Ancak izden şikayetçi olan ve belirgin olduğunu düşünen hastalar bunun için de farklı bir operasyon seçeneğine sahiptir. Hafif de olsa bir iz kalacağı kesindir. Hasta 3 ya da 5 gün kadar pansuman yaptırdıktan sonra, balensiz ve göğüslerini tamamen kapayacak olan bir sütyen takarak göğüslerinin formunu kazanmasına yardımcı olur. Göğüslerde bir süre ödem görülmesi normaldir. Bu ödemlerin tamamen sona ermesi ve göğüslerin tam şeklini alması ise on haftaya kadar sürer.

Ameliyattan Önce Neler Önerilir?

Ameliyat için gerekli şartları sağlayan bir sağlık kuruluşuna başvurursanız doktorunuz sizin için bazı tetkikler yapar. 40 yaş üstündeki hastalarda bazen mamografi ve ultrasonografiden sonra doktorlar karar verir. Ameliyattan bir ay kadar önce sigarayı ve de kan sulandırıcı bir ilaç kullanılıyorsa onu bırakmanız gerekir. En az iki ya da üç hafta kadar sigara içmezseniz ameliyatın başarı derecesi artar. Hasta bütün sağlık geçmişini ve kullandığı ilaçlar ve bitkisel destekleri doktoru ile paylaşmak gerekir. Doktorun uygun gördüklerini ameliyattan önce bırakmak şarttır.

Ameliyat İçin Sağlık Kurumu ve Doktor Seçimi

Cerrahi ve estetik operasyonların başarısı doktorun deneyimine ve uzmanlığına bağlı olarak değişir. Bu yüzden bu tür ameliyatlar için kesinlikle güvenilir bir kurum seçmek gerekir. Hiç kimse sağlığını riske atmak istemez. Doktorunuz size ameliyat öncesinde danışmanlık hizmeti verir. Ameliyattan sonra bir süre de pansuman ve tedavi için doktorunuzla görüşürsünüz. Sonuçlardan memnun kalmak ve riskleri en aza indirmek için doktor ve sağlık kurumu seçimi büyük önem arz eder.

Meme Dikleştirme ve Büyütme Birlikte Yapılır mı?

Büyük oranda yağdan oluşan göğüslerdeki sarkmalar bazen belirsizlik sorunuyla birlikte görülür. Göğsü küçük olan kadınlar özellikle hamilelikten sonra hem belirsiz hem de sarkmış göğüslerle karşılaşabilir. Bu sorunlar birlikte ve tek bir operasyonla çözülebilir. Bu operasyon konusunda bilgi almak için de yine doktorunuzla bir ön görüşme yapabilirsiniz. Küçüklük ve belirsizlik sorunu varsa göğüslere ameliyat sırasında bir protez ya da dolgu malzemesi eklenebilir.

Göğüsler Konusunda Söylenen Beş Hatalı Bilgi

Göğüslerle ve göğüs dikleştirme ameliyatı ile ilgili herkesin duyduğu beş yanlış bilgi söz konusudur. Bunlardan ilki spor yaparak göğüslerin dikleşebileceğiniz söylentisidir. Ancak biçimini kaybetmiş göğüsleri sadece sporla istediğiniz biçime getirmeniz mümkün değildir. Bu durum kozmetik ürünler için de geçerlidir. Göğüsler kozmetik ürünlerle yeniden dikleşemez. Göğüslerin kilo alıp verme ile ilgisi olmadığı ve biçim değiştirmediği de yanlıştır.

Göğüsler hamilelik ve kilo alıp verme ile ilgili olarak değişir. Çok hareket eden kadınlar da daha çok sarkma olacağı da yanlıştır. Çünkü genetik özelliklere bağlı olarak ve yıllar geçtikçe hareket etsin ya da etmesin herkesin göğsü değişir. Son olarak göğüs implantının dikleştirme ameliyatını gerektirmediği bilgisi de yanlıştır. İmplant takmış olsanız bile göğüslerinizin ameliyata ihtiyacı olur. Meme dikleştirme ameliyatları da başarılı sonuçlar veren ve çok sayıda kadının yaptırdığı ameliyatlar arasındadır.

Tags: No tags