meme dikleştirme nasıl yapılır

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Kadınların kendi vücudunda en çok önemsediği organlarından birisi göğüsleridir. Dolgun ve belirgin göğüslere sahip olmak kadınlar için basit bir mesele değildir. Bazen de sorun memelerinin büyüklüğü ya da aşırı derecede sarkma da olabilir. Her ne olursa olsun göğüslerinden memnun olmak isteyen çoğu kadın her sene meme dikleştirme operasyonlarına başvurur.

Hastalar operasyona alınmadan önce riskler, emzirme durumu ve anesteziye ilişkin konularda bilgilendirilir. Bu tür operasyonlarda kesinlikle güvenilir ve deneyimli doktorların bulunduğu sağlık merkezlerine başvurulmalıdır. Hastalar bu konuda kesinlikle risk almamalıdır. Genel olarak bu ameliyatlara verilen isim mastopeksidir. Bu da meme hacminin küçültülmeden memenin daha dik ve biçimli hale getirilmesi demektir.

Meme Dikleştirme Yöntemleri

Meme dikleştirme ameliyatlarında çeşitli yöntemler kullanılır. Hastanın ihtiyacına ve göğüslerin yapısına göre bunlardan birisi seçilir. Hasta dilerse memenin hacminde yapılacak değişikliklerle birlikte küçültme ya da büyültme ve dikleştirme yapılabilir. Lolipop dikleştirme, parsiyel mastopeksi, meme çevresinden yapılan Benelli dikleştirme gibi operasyonlar da tercih edilebilir.

Meme hacminde büyüklük isteniyorsa bu bazen hastanın kendisinden alınan yağlarla bazen de protezlerle birlikte yapılabilir. Bazı operasyonlarda ise memenin altında bir iz bırakılarak işlem yapılır. Ters T ya da sadece memenin altından düz bir çizgi ile birlikte de gerçekleştirilen operasyonlar ve yöntemler de vardır. Bunların hangisinin seçileceğine hasta, doktorun tavsiyesi ile birlikte karar verebilir.

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Sarkma ve büyüklük gibi durumlarda öncelikle hastanın fazla yağları alınarak bir toparlama işlemi yapılır. Bu tür ameliyatlarda meme başının yeri de değişebilir. Ameliyatın ardından nasıl bir iz kalacağı memenin sarkıklık boyutuna göre değişebilir. Ama genellikle bikini bölgesi içerisinde gizlenen ve fazla belli olmayan bir iz kalır.

Zamanla bu iz pembeleşir ve etkisi azalır. Sarkan bir memeyi dikleştirmek spor ya da kozmetik ürünlerle mümkün değildir. Ancak meme dikleştirme ameliyatı sırasında uygulanan protez ya da yağ enjeksiyonu gibi yöntemlerle meme dikleştirme mümkündür.

Kimler Meme Dikleştirme Ameliyatı Yaptırabilir?

Göğüslerinde sarkma sorunu olan herkes meme dikleştirme ameliyatı yaptırabilir. Ama sarkıklık boyutu için ameliyat öncesinde doktorla görüşmek gereklidir. Az derecede bir sarkıklık varsa doktorun tavsiyesine göre karar verilir. Orta derecede bir sarkma durumunda ise, fazla iz kalmayacağı da göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak sarkıklık fazla ise hasta belli bir iz kalacağını kabul etmelidir.

Ameliyat sonrasında göğüsler çok daha fit ve dolgun bir görünüme kavuşur ve sarkıklık sorunu ortadan kalkar. Hasta hamile kalmayı düşünüyorsa süt bezlerinin yeri ile ilgili olarak doktoruna danışabilir. Ama artık bu tür ameliyatlar süt bezlerine zarar vermeden de yapılabilmektedir. Yine de hamilelik ve emzirme dönemleri tamamlandıktan sonra yapılması daha iyi olur. Çünkü az da olsa bazı durumlarda göğüs ucu kaydırıldığı için bir daha emzirememe sorunu da yaşanabilir.

Meme Ameliyatından Önce Yapılması Gerekenler

Hastalar öncelikle bu alanda uzman ve deneyimli bir doktorun ameliyatlara girdiği bir hastane ya da sağlık merkezi bulmalıdır. Ameliyat öncesinde doktorla özel bir görüşme yapılmalıdır. Hasta kırk yaşında üzerinde ise mamografi ve ultrasonografi gibi tetkikler de gerekebilir. Hasta sigara kullanıyorsa operasyon öncesinde belli bir süre bırakması gereklidir.

Ayrıca kullanmakta olduğu ilaçlar ve tıbbi geçmişi hakkında da ayrıntılı bir sorgulama yapılmalıdır. Ameliyatlar iki ya da dört saat arasında ve genel anestezi ile yapılır. Hastaya yağ enjeksiyonu ya da protez takılıp takılmayacağına ise doktor ameliyat öncesinde karar verir ve hastayla bu ayrıntılar da konuşulur.

Ameliyat Sonrası Toparlanma

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında hasta, hemen buz kompresi ile göğüslerini tedavi etmeye başlar. Ayrıca bir süre boyunca spor sütyenine benzer bir şey takması istenebilir. Dikişler üzerinde ince bantlar bulunur ve bunların doktor tavsiyesine göre çıkarılması gerekir.

Göğüs içerisinde sızıntı ve kanama ihtimaline karşı yerleştirilen drenler de yaklaşık olarak iki gün kadar hastada kalır. Hastanın bir süre boyunca göğüslerinin şişmesi ve ağrıması da normal bir durumdur. Ayrıca bir süre boyunca ağır bir spor yapmaktan da kaçınmalıdır.

Sekiz ya da on hafta sonra göğüsler asıl şeklini almaya başlar. Herhangi bir şeyi itmek, ağırlık kaldırmak ve cinsel ilişki de ameliyatın hemen ardından bir süre boyunca uzak durulması gereken şeyler arasındadır.

Ameliyat Sonrası Yan Etkiler

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında çok sık rastlanmasa da hastalarda enfeksiyon görülebilir. Göğüs içerisinde oluşabilecek enfeksiyonlar için doktor kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır. Az da olsa bazı hastalarda da göğüs içinde kan birikmesi demek olan hematom gibi bir etki de görülür.

Bu gibi sorunlar doktor kontrolü ve dikkatli tetkiklerle çözülebilir. Hasta dikkatli olur ve verilen tavsiyelere uyarsa bu gibi sorunlar pek görülmez ve sekiz hafta sonra yeni göğüsleri ile normal hayatına dönebilir.

Ameliyat Sonrasında Yapılması Gerekenler

Eğer meme dikleştirme ameliyatı ufak çaplı yapılmışsa hastanın çok uzun süre istirahat etmesine gerek olmaz. Ama yine de bu operasyonu geçiren herkes ilk bir hafta tamamen dinlenerek vakit geçirmelidir. Hatta mümkünse bu süreç iki haftaya da çıkarılabilir. Kolları hareket ettirmek ve ağırlık kaldırmak ameliyat sonrasında bir süre için sakıncalıdır. Araba kullanılması da tavsiye edilmez. Kollar yeniden hareket ettirilirken dikkatli olunmalı ve yavaş davranılmalıdır. Hastanın göğüsleri ilk başta ağır gelebilir ama bu his de zamanla azalır.

İlk başta görülen ağrılar da zamanla azalacaktır. Meme uçları bazı hastalarda tamamen duyarsız hale gelir, bazılarında ise çok daha duyarlı olabilir. Doktor bandajları çıkarana kadar her türlü ağır egzersiz ve spordan kaçınılmalıdır. Bandajların ne zaman çıkarılacağını ve spor sütyeninin hangi sıklıkta takılacağını doktor belirler. Bu konularda doktorun tavsiyesine uymak ameliyat sonuçlarının daha başarılı olmasını sağlar.

Meme Dikleştirme Ameliyatı İçin Öneriler

Meme dikleştirme operasyonu yaptırmak isteyen herkes öncelikle uzman ve deneyimli bir hekimle görüşme yapmalıdır. Göğüslerinin sarkıklık durumuna uzmanla birlikte karar verilir. Ayrıca ameliyatın biçimine ve yapılacak olan uygulamalara da hasta doktorla birlikte karar verir.

Bu alanda uzman olmayan ya da deneyimi az olan bir hekimle herhangi bir karar verilemez ve kesinlikle işlem yaptırılmamalıdır. Hasta hem ameliyatın öncesinde hem de sonrasında doktorun vereceği tavsiyelere harfiyen uymalıdır. Bunlara dikkat edildiği sürece ameliyat oldukça başarılı geçer ve başarılı sonuçlar verir.

Tags: No tags