meme dikleştirme mastopeksi

Meme Dikleştirme Mastopeksi

Göğüsler feminen ve güzel bir görünüm için en önemli organlardan birisidir. Bütün kadınlar göğüslerinin nasıl göründüğü konusunda hassastır. Dolgun ve fit görünümlü göğüslere sahip olmak kadınlar için çok önemlidir. Ancak göğüslerimizde kas bulunmaz, daha çok yağ ve süt bezlerinden oluşan göğüsler zamanla sarkmaya meyillidir. Aşırı derecede kilo alıp verme, hamilelik, emzirme ve göğüs kanseri gibi hastalıklar nedeniyle göğüsler yumuşayıp formunu kaybeder. Bu gibi durumlarda meme dikleştirme ameliyatı en iyi çözümlerden birisidir.

Göğüsler Egzersizle Dikleştirilebilir mi?

Göğüsleri daha dik ve dolgun göstermek için bazı egzersizler önerilebilir. Ancak bu egzersizler sadece henüz sarkma yaşanmamış göğüslerin her zaman dolgun ve fit görünmesini sağlar. Eğer göğüslerdeki sarkma ve yağlanma çok fazla ise, bu tür egzersizler sorunu çözemez. Hatta bu durumda yapılabilecek olan tek etkili tedavi yöntemi meme dikleştirme ameliyatlarıdır.

Kimler Meme Dikleştirmeye Başvurur?

Memelerinin sarkıklığından şikayet eden birisi öncelikle deneyim sahibi ve profesyonel doktorların ameliyata katıldıkları bir sağlık merkezine başvurmalıdır. Doktorlar bir ön görüşme yaparak hastayı muayene eder. Memelerin sarkık olup olmaması göğüs ucunun memenin katlanma yeri yani bittiği bölgenin neresinde olduğuna bakılarak değerlendirilir. Göğüs uçları bu bölgenin çok altındaysa göğüsler sarkmış demektir. Bunun dışında oldukça sönük ve belirsiz memelere sahip olan kadınlar da bu ameliyattan yararlanabilir. Bazen de hastalık ve cerrahi operasyonlar yüzünden kadınlar meme kaybı yaşar. Bu da bir kadının hayatını çok etkileyen önemli bir sorundur ve cerrahi operasyonlarla çözülebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatına Nasıl Karar Verilir?

Ameliyat konusunda sağlıklı bir karar verebilmek için güvenilir bir kurumda güvenilir bir doktorla yapılan ön görüşme çok önemlidir. Sarkan bir memenin krem ya da egzersizlerle tekrar yukarı kaldırılması mümkün değildir. Ama ameliyatın muhtemel sonuçları ve hastanın sorunları doğru tespit edilmeli ve bunun için doktorun tavsiyeleri dikkate alınmalıdır. Çok düşük bir seviyede sarkma varsa ve meme bezleri yeterliyse, bu bezlerin hemen altına yerleştirilecek olan bir protezle sorun çözülebilir. Sarkma daha fazla ve yine meme bezi yeterliyse hem protez ekleme hem de küçültme yöntemleri uygulanabilir. Daha sarkık memeler ve yetersiz meme bezi durumunda ise göğüslerin toparlanması için birkaç farklı teknik bir arada kullanılabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatına Nasıl Hazırlanılır?

Hemen her kadın ciddi bir sağlık sorunu yoksa meme dikleştirme ameliyatı yaptırabilir. Ameliyat öncesinde bir süreliğine sigara ve alkolden uzak kalmak ve mümkün olduğunca sağlıklı bir yaşam sürdürmek ameliyat için önemlidir. Ameliyattan önce doktorla ön görüşme de önemlidir. Ancak ameliyatta kullanılacak yöntemlere daha çok ameliyat sırasında karar verilir. Güvenilir bir sağlık merkezi ve güvenilir bir doktor bulmak ilk önce yapılması gereken şeydir.

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirmede hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın hastanın genel anestezi altında olması gerekir. Bu ameliyatlar iki veya dört saat kadar sürebilir. Tekniğe karar verilirken meme bezinin yeterli olup olmaması dikkate alınır. Meme bezi yeterliyse genelde küçültme yöntemine gidilmez. Çok büyük göğüslere sahip olan kadınların omuzlarında bir yük olacağı için hayat kalitesi düşer. Bu gibi durumlarda meme küçültmeye gidilebilir. Genelde ameliyatta meme bezi alınmaz. Meme bezi yetersizse küçültme teknikleri kullanılır. Memelere yağ enjekte etmek, protez yerleştirmek ve dolgu malzemesi eklemek gibi yöntemler kullanılabilir.

Meme Dikleştirme Sonrası Neler Yapılır?

Meme dikleştirmeden sonra şişlik ve ağrıların önüne geçmek için bir süre buz kompresi önerilir. Ayrıca bir çeşit sporcu sütyeninin yaklaşık iki hafta boyunca takılması gerekir. Pansuman olarak sadece memelerin üzerinde ince bantlar kullanılır. Dren yerleştirilmişse ameliyattan sonraki iki gün içerisinde çıkartılır. Duş almak için direnlerin çıkarılması ve en az iki gün geçmesi beklenir. Dikişlerin alınması içinse yaklaşık iki hafta geçmelidir. Hem ağrıları azaltmak hem de hastanın daha iyi hissetmesi için bazen spor sütyeninin iki hafta kadar takılması gerekebilir. Memelerin asıl şeklini alması ve dolgunluk kazanması bir ay sürer.

Süt Verme ve Hamilelik

Gelişen cerrahi tekniklerle birlikte ameliyattan sonra kadınların süt verme ya da hamilelik konusunda bir sıkıntı yaşaması beklenmez. Yani ameliyat sonrasında hasta hamile kalıp bebeğini emzirebilir. Ama doktorla görüşme yapılırsa genel olarak hamilelik dönemleri tamamlandıktan sonra yani hasta tekrar çocuk yapmak gibi bir plan yapmıyorsa ameliyat önerilir. Hamile kalınması ve emzirme durumunda yeniden sarkma meydana gelebilir. Bu durumda ameliyat yine tekrarlanmalıdır.

Ameliyat Sonrası Kalan İzler

Meme dikleştirme ameliyatında yapılan yöntemlere bağlı olarak iz kalabilir. İzlerin hepsi bikini bölgesinde kalacak şekilde ameliyat yapılır. Ayrıca bu ameliyatın ardından bir yıl sonra izler oldukça azalır. Zaman geçtikçe izlerin iyice belirsizleştiği görülür. Genelde I şeklinde, meme başından sonuna kadar dik inen çizgi genelde en çabuk iyileşen çizgidir. L veya T şeklinde bir iz kalmışsa da bu izler bir süre sonra büyük oranda belirsiz hale gelir.

Ameliyatın Başarısı

Başarılı ve iyi sonuçlar veren bir ameliyat doktorun deneyimine bağlıdır. Doktor profesyonel ve başarılı ise ameliyatta ortaya çıkacak riskler de azalır. Enfeksiyon ve kanama gibi problemler nadiren karşılaşılabilecek problemler arasındadır. Bu gibi sorunların daha az yaşanması için hastanın sigarayı bırakmış olması ve sağlıklı beslenmesi gereklidir. Ameliyat sırasında meme ucunun ortadan kalkması gibi sorunlar da farklı yöntemlerle yeni bir meme ucu açılarak giderilebilir. Bu tarz sorunlarla daha az karşılaşmak için daha iyi sağlık merkezleri ve daha deneyimli doktorlar seçilmelidir.

Memeler Daha Sonra Yeniden Sarkar ya da Formunu Kaybeder mi?

İnsan vücudu sürekli bir değişim içerisinde olan canlı bir organizmadır. İyi beslenmediği ve iyi bakılmadığı müddetçe formunu kaybedebilir. Bu yüzden sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek önemlidir. Bu tarz ameliyatların sonuçlarını korumak için düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmek şarttır.

Tags: No tags