meme dikleştirme kimler için uygundur

Meme Dikleştirme Kimler İçin Uygundur?

Meme dikleştirme genel olarak kadınların geç yaşlarda başına gelen bir sorundur. Ama bazen genetik nedenlerle daha erken yaşlarda da görülebilir. Hamilelik ve aşırı kilo alıp verdikten sonra da çok karşılaşılan bir durumdur. Yaşlanma da vücudumuzun diğer yerlerinde olduğu gibi göğüslerde de sarkmaya neden olur.

Her ne sebeple olursa olsun bu problem genel olarak spor ya da kozmetik ürünlerle çözülemez. Göğüsler yapısından dolayı sarktıktan sonra tekrar toparlanabilen organlar değildir. Meme dikleştirme ameliyatı bu sorun için tek çözümdür. Bu sorunu yaşayan ve göğüslerinin görünümünden rahatsız olan her kadın ameliyat için birer adaydır.

Kimler Meme Dikleştirme Yaptırabilir?

Yetişkin olan yani 18 yaşını geçmiş olan her kadın göğüs dikleştirme ameliyatına girebilir. Anesteziyi kaldıracak kadar sağlıklı olan bir kadının bu ameliyatı yaptırmaması için herhangi bir engel yoktur. Ancak bazen 40 yaş üzerinde olan ve herhangi bir sağlık sorunu yaşayan kadınlar için doktor, mamografi ve ultrasonografi yaptıktan sonra karar verir.

Gerekli tetkiklerin yapılması, ameliyat hakkında detaylı bilgi almak ve riskleri en aza indirmek için uygun koşulları sağlayan bir sağlık kuruluşuna başvurmak önemlidir. Çünkü her estetik ve cerrahi operasyonda olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatında da doktorun deneyimi ve profesyonelliği ameliyatın başarısını etkiler. Bu konuda risk almak sağlığınızı riske atmak anlamına geldiği için sağlık kurumu ve doktor seçiminde özen göstermek şarttır.

Çok Spor Yapanların Göğüsleri Sarkar mı?

Göğüs ameliyatı yaptırmak isteyen her kadın bu konuda bazı şeyler duymuş olur ve merak eder. Mesela merak edilen konulardan birisi spor yapan kadınların göğsünün daha fazla sarkıp sarkmayacağı sorusudur. Çok hareket edince göğüslerin daha çok sarkacağı tamamen yanlış bir görüştür. Göğüsler yaş ilerledikçe ve kilo değişimleri oldukça biçim değiştiren organlardır. Hareket etseniz de etmeseniz de değişir. Bu durum genetik özelliklere de bağlıdır.

Bazı kadınlar doğuştan daha dolgun göğüslere sahip olabilir. Ama her kadın bu sorunla er ya da geç karşılaşır. Çok spor yaparak ve şınav çekerek sarkan göğüslerin toparlanması da pek mümkün değildir. Sporla vücudunuzu koruyabilirsiniz, ama sarkan göğüslerinizi eski haline getirmeniz mümkün değildir. Tek çözüm meme dikleştirme ameliyatıdır.

Takviye Gıdalar ve Kozmetik Ürünler Göğüsleri Çok Değiştirmez

Göğüslerinizin daha dik ve biçimli görünmesi için size önerilen kozmetik kremler ya da takviye edici gıdalar olabilir. Ama unutulmamalıdır ki formunu kaybeden göğüslerin bu şekilde yeniden biçim kazanması mümkün değildir. Eğer sarkma başlamışsa ve belirli bir seviyeye gelmişse ne yazık ki bu durumun meme dikleştirme ameliyatı dışında bir çözümü yoktur.

Hiçbir krem sizin sürekli dik ve biçimli göğüslere sahip olmanızı sağlamaz. Bu konuda gereksiz yere para harcamaktan ve sağlığınızı riske atmaktan kaçınmanız gerekir. En iyi ve tek çözüm sertifikalı ve gerekli şartları sağlayan bir kurumda profesyonel bir cerrahla yapılacak olan göğüs dikleştirme ameliyatıdır. Bu konuda bir planlama yaparak doktorunuzla görüştükten sonra bir bütçe düzenlemesine gidebilirsiniz. Bunun dışındaki çözümlere ve gerçek olmayan değerlendirmelere kulak asmamalısınız.

Göğüsler Neden Sarkar?

Bazen de göğüslerin aslında çok fazla değişmediğini ve siz kilo alıp verseniz bile formunu değiştirmeyeceğini duyabilirsiniz. Ancak bu da tamamen bir yanılgıdır. Göğüsler büyük oranda yağdan oluşur ve kas oranı çok düşük organlardır. Bu yüzden kilo alıp verdikçe biçimleri değişir ve sarkmaya meyilli olurlar.

Yaşımızın ilerlemesi de diğer bütün organlarımızı olduğu gibi göğüslerimizi değiştirir ve sarkmasına neden olur. Hamilelik ve emzirme de göğüslerin sarkmasına neden olabilecek olan durumlardır. Bütün bunlar nedeniyle göğüslerinizde sarkma yaşıyorsanız uzman bir doktora görünmeniz gerekir.

Daha Diri Göğüsler İçin Ne Yapmak Gerekir?

Eğer bir kadın göğüslerinin diri olmadığını düşünüyor ve buna bir çözüm arıyorsa en iyi çözüm meme dikleştirme ameliyatıdır. Bu sorun için en çok başvurulan yöntem budur. Genel olarak meme dikleştirme ameliyatları ya göğüs ucunun etrafı olan aerola bölgesinden ya da göğüs altı ve arasından yapılır.

Göğüslerdeki sarkma üçe ayrılır. Hafif ve orta derecedeki sarkmalar için aerola bölgesinde bir kesi yapılır ve genel olarak bunlardan sonra hastada herhangi bir iz kalmaz. Ama sarkma sorunu ileri derecede ise göğüslerin arası ve alt çizgisi arasında ters T biçiminde bir kesi yapılır ve ameliyattan sonra gittikçe belirsizleşse de bir iz kalır. Hangi ameliyat şeklinin size uygun olduğuna yine profesyonel bir cerrahla birlikte karar verilebilir.

Göğüs Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Hemen her kadının başındaki önemli bir problem olan sarkık göğüsler için en iyi çözüm cerrahi bir operasyondur. Bu operasyonlar hasta genel anestezi altındayken 2 ya da 4 saat arası sürer. Ameliyatın süresi de göğüsteki sarkmaya göre değişir.

Sarkma çok hafifse göğüs altına bir protez de yerleştirilebilir. Ama öyle değilse, ya aerola etrafından ya da göğüs arası ve altından bir çizgi olacak şekilde kesilerle bir operasyon yapılır. Oldukça başarılı sonuçlar veren göğüs ameliyatlarının ardından hastalar yeniden yukarı bakan ve diri göğüslere kavuşabilir.

Ameliyat Sonrasında İyileşme

Meme dikleştirme ameliyatları sonrasında en çok görülen durum hafif ağrılar ve şişliklerdir. Doktorunuzun önereceği ağrı kesicileri bir süre kullanmanız gerekebilir. Ayrıca şişlik ve ödemin inmesi için ameliyat sonrasında göğüslerinize buz kompresi yapabilirsiniz. Göğüslerinizin gerçek biçimini alması ancak şişlikler indikten sonra olacaktır.

Bu şişlikler de bazen 10 haftaya kadar devam edebilir. Bir süre doktorun önereceği spor sütyenlerinden takarak göğüslerinizin daha kolay biçim almasını da sağlayabilirsiniz. Sauna ya da uzun süre suda kalma gibi riskler de almamalısınız. Ameliyattan sonra bir süre ağır bir egzersiz yapmamanız da iyi olacaktır.

Daha Fazla Düşünmeden Ameliyat İçin Başvuru Alabilirsiniz

Göğüs dikleştirme gibi cerrahi operasyonlar genelde uzun süre düşünülen ve geç kalınan operasyonlardır. Ama unutulmamalıdır ki bu sorunlar erteledikçe artar. Göğüslerinizdeki sarkma sizi çok rahatsız ediyorsa oldukça kısa sürede çözülebilecek olan bir problem olduğunu hatırlamalısınız. Çok uzun süre kararsız kalmadan doktorunuzla görüşüp ameliyat için bir tarih alabilirsiniz. Bu konuda yalnız olmadığınızı ve hemen her kadının bu ameliyatı yaptırmayı düşündüğünü de hatırlamalısınız. Meme dikleştirme kadınların en çok başvurduğu ve yararlandığı operasyonlardan birisidir.

Tags: No tags