meme dikleştirme hangi durumlarda yapılır

Meme Dikleştirme Hangi Durumlarda Yapılır?

Göğüslerde sarkma sorunu pek çok kadının yaşadığı ve çok can sıkıcı bir sorundur. Kadınların vücudundaki en önemli yerler göğüsleri ve poposudur. Kadınsı ve yuvarlak hatlara sahip olmak için bu iki bölüm belirleyicidir. O yüzden göğüslerin sarkması ya da fit ve dolgun görünmemesi, poponun ise dümdüz ve kalkık olmaması kadınları çok rahatsız eder. Bütün kadınlar bu iki organının da fit ve güzel görünmesini ister. Ama kilo alıp verme ya da hamilelik ve emzirmeden sonra göğüsler formunu kaybedip sarkabilir. Bu durumda da en etkili çözüm yolu cerrahi ve estetik operasyonlardır.

Göğüslerinizin Sarktığını Anlamak İçin Ne Yapılabilir?

Göğüslerin sarktığını anlamak için en etkili test yöntemi göğüs ucu deneyidir. Göğüslerinizin tam bittiği yerde bir alt çizgi olduğunu varsayalım. Göğüs uçlarınız bu çizgiden daha aşağıda ise, yani göğüsleriniz bıraktığınız anda uçları bu alt çizgiden daha aşağıya inecek derecede aşağıya doğru sarkmışsa sizin meme dikleştirme operasyonuna ihtiyacınız vardır. Bu aşağıya inme derecesi ve göğüs uçlarının çizginin ne kadar altında olduğu memedeki sarkma durumunu belirliyor.

Göğüs uçları göğüs altı çizgisinin biraz üstünde ise sarkma hafif bir derecede, göğüs altı çizgisi ile aradaki fark açıksa da memelerde henüz sarkma olmadığı anlamına geliyor. Göğüslerinde sarkma olup olmadığını anlamak için bir kadın böyle bir belirleme yapabilir. Ayrıca böyle bir operasyon için doktora başvurursanız doktorunuz da benzer bir derecelendirme yaparak karar verecektir.

Memelerde Sarkma Problemi

Göğüslerin sarkmış olması her kadını rahatsız eder. Çünkü göğüslerimiz kas oranının düşük olduğu ve daha çok yağdan oluşan organlarımızdır. Bu durum da onların kilo alıp verme gibi değişikliklerden çok etkilenmesine neden olur. Sürekli değişiklik yaşayan göğüsler zamanla elastikiyetini ve diriliğini kaybederek sarkmaya başlar. Hemen her kadını rahatsız eden bu sorun, ne yazık ki spor yaparak ya da kozmetik ürünleri kullanarak halledilebilecek bir sorun değil. Bir dereceye kadar göğüslerin dirliği bu yolla sağlansa da gerçek anlamda sarkmış, yani göğüs altı çizgisinin daha da aşağısına bakan göğüsler için yapılabilecek tek şey meme dikleştirme ameliyatıdır. Kozmetik ürünler ya da spor ancak daha sarkmamış olan göğüslerin diriliğini korumak için etkilidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi

Böyle bir sorun yaşayan her kadın öncelikle güvenilir ve profesyonel bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Bu kuruluştaki doktorların uzmanlığı ve deneyimi önemlidir. Çünkü bu tür ameliyatlar gelişen tekniklerle birlikte artık çok daha başarılı sonuçlar verse de doktorların deneyimli olması ameliyatın risklerini azaltır ve başarı şansını daha da yükseltir. O yüzden daha sağlıklı ve başarılı sonuçlar almak için öncelikle doktor ve sağlık kuruluşu hakkında iyi bir araştırma ve iyi bir seçim yapılmalıdır. Böyle bir kurumda doktorunuz sizinle ön görüşme yapacak ve ameliyatın ayrıntıları ve sizin durumunuz hakkında bilgi verecektir. Göğüslerdeki sarkma derecesi ve yapılması gereken işlemler konusunda doktor ve hasta birlikte karar vermelidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyata karar verildikten sonra, hastanın doktorun tavsiyelerine uyması gereklidir. Öncelikle ameliyat öncesinde sigaradan ve bazı ilaçlardan uzak durulması gereklidir. Hasta eğer kilo vermek istiyorsa ve verme durumu devam ediyorsa bu sürecin de tamamlanması iyi olur. Artık bu ameliyatlar süt bezlerine ve kanallarına zarar vermeyecek şekilde yapılıyor. Ameliyattan bir süre sonra hastalar emzirmeye devam edebiliyor. Ancak ameliyata karar verilmişse ve hali hazırda bir hamilelik durumu varsa beklenmelidir. Mümkün olduğunca da hamilelik ve emzirme dönemi tamamlanmalıdır.

Ameliyatın nasıl yapılacağına ise memedeki sarkma derecesine göre karar veriliyor. Eğer sarkma çok fazla değilse, meme halkası derisinden bir parça alınıyor. Bu parça yarım ay şeklinde oluyor ve bu şekilde meme ucu biraz daha yukarıya çıkarılabiliyor.

Sarkma derecesi daha fazla ise çıkarılan parça daha büyük oluyor. Ama en fazla derecedeki sarkmalar için anahtar deliği diye tabir edilen bir kesi yapılıyor ve ameliyat sonrası ters T şeklinde bir iz kalıyor. Ama bu iz de zamanla pembeleşiyor ve yok denecek kadar azalabiliyor. Ayrıca kesi izi bikini bölgesinde kalacak şekilde tamamlanıyor.

Meme Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme dikleştirme ameliyatı sayesinde memeler daha dik ve dolgun görünebiliyor. Oldukça kısa bir sürede hasta yeniden formlu ve biçimli göğüslere kavuşabiliyor. Ameliyatla birlikte, göğüslerin hasta ayağa kalktığında hafif bir şekilde öne ve yukarı doğru bakması sağlanıyor. Ameliyat sonrasında birkaç gün ağrı sürebilir, bu durum da ağrı kesicilerle hafifletilmeye çalışılır.

Dikişlerin alınması için de 15 gün geçmesi beklenir. Pansuman ve kontrol için hasta doktorunu görmeye devam eder. Göğüslerini kapatacak, balensiz, telsiz ve pamuklu bir sütyen takması önerilir. Bir ay süreyle göğüslerini koruması ve suyla uzun süre temas etmemesi gerekir. Doktoru herhangi bir sorun ya da hematom yaşandığında yapılması gerekenleri kendisine anlatır. Bunlar da çok fazla olmasa da az görülen yan etkiler arasındadır. Hafif kanamalar ve hematom durumları kısa sürede tedavi edilebilecek sorunlardır.

Sarkmayan ve Orantılı Bir Vücut

Kadın vücudunun dolgun, sağlıklı ve orantılı görünmesi için göğüsler büyük bir önem taşır. Kadınlar için dişiliğin ve feminen görünümün sembolü olduğu için göğüslerin yeri ayrıdır. Onlarla ilgili sorunlar genetik ya da sonradan kazanılan problemlerdir. Mesela doğuştan göğüs ucu ve göğüs altı çizgisi arasında çok kısa bir mesafe olan kadınlar da bu ameliyata başvurabilir.

Hamilelik, emzirme, aşırı şişmanlık, diyabet ve çok sigara içilmesi gibi durumlarda göğüsler sarkmaya meyilli olur. Kadın ya da erkek herkes kendi vücudunu korumak için sağlığına dikkat etmelidir. Bunun yanında egzersizlerini de ihmal etmemelidir. Ama göğüslerdeki sorunlar büyürse artık egzersizle çözülemeyecek duruma gelir. Bunun tek yolu ise meme dikleştirme ameliyatıdır. Kadınların en çok başvurduğu ameliyatlardan birisi olan meme dikleştirme her geçen gün daha fazla sayıda kadının başvurduğu seçeneklerden birisidir.

Göğüslerin Formu Nasıl Korunur?

Meme dikleştirme ameliyatından sonra tekrar biçim kazanan göğüsler, sağlıklı beslenerek ve spor yaparak biçimini koruyabilir. Şöyle ki insan vücudu ister istemez yıllar geçtikçe sarkmaya ve biçimini kaybetmeye meyillidir. Göğüsler de vücudun bir parçası olarak buna uyum sağlar. Ancak bazı göğüs dikleştirici egzersizler zaten biçimli olan göğüslerin formunu devam ettirmesine yardımcı olur. Bunların düzenli olarak yapılması ve kozmetik ürünler zaten formunu ve canlılığını koruyan göğüslerin bu durumunu devam ettirmesi konusunda etkilidir.

Tags: No tags