karın germe sonrası nelere dikkat etmek gerekir

Karın Germe Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Karın bölgemiz vücudumuzun orantılı ve formda görünmesi için en önemli yerlerden birisidir. Herkes orantılı ve fit görünen bir vücuda sahip olmak ister. Çünkü sağlıklı ve dinç görünmek için bu çok önemlidir. Psikolojik olarak kendimizi iyi hissetmemiz için vücudumuza ve kendimize güvenmemiz gerekir. Ama yağ oranı fazla olan ve sarkık bir karın da vücudumuzu beğenmemizi ve kendimize olan güvenimizi etkiler. Bu sorundan kurtulmak için karın germe ameliyatı önerilebilir.

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Karın germenin bir diğer ismi abdominoplastidir. Abdominoplasti, karnın orta ve alt bölgesinde bulunan yağ ve deri fazlalığının cerrahi yöntemler ile alınması demektir. Bu ameliyat sırasında karın duvarındaki kasların daha sıkı ve daha gergin olması sağlanır. Karnın dümdüz görünmesi için burada birbirinden ayrılan kaslar toparlanır ve fazla yağlar ve deriler alınır. Karın derisindeki deformasyon bu ameliyatla çözülür ve de karnın sık ve gergin görünmesi sağlanır.

Karın Bölgesi Neden Sarkar?

Karın bölgesindeki temel sorunlar üçe ayrılır. Bunlar bu bölgede yer alan cildin gevşemesi ve elastikiyetini kaybetmesi, buradaki kasların birbirinden ayrılması ve derinin sarkmasıdır. Böyle bir görüntü kadın ya da erkek fark etmeksizin hemen herkesi rahatsız eder. Bu görüntüye yol açan en önemli neden ise daha önceden burada fazla yağ birikmesi ve derinin gerilip kalın duvarındaki kasların birbirinden ayrılmasıdır. Hamilelik sonucunda da böyle bir görüntü ortaya çıkabilir. Karnımızın böyle görünmesi hayatımızı etkiler. Vücudumuzdaki bu tarz sorunlar, giyinmeden kendimizi iyi hissetmeye kadar pek çok soruna yol açar. Dolayısıyla da öz güvenimizi olumsuz etkiler.

Karın Germe Ameliyatı Çeşitleri

Karın germe operasyonları tam ve yarı karın germe diye birbirinden ayrılabilir. Hastanın ihtiyaçlarına göre hangisinin yapılması gerektiğine karar verilir. Tam karın germe ameliyatı yapılırken öncelikle derinin fazla kısmının tamamı alınmalıdır. Deri daha çok gerdirilerek daha sıkı bir görünüme kavuşur. Birbirinden ayrılan kasların tekrar birleşerek karnın daha fit ve düz görünmesi sağlanır. Bazen de göbek deliği için ayrı bir operasyon yapılması ve yerinin değiştirilmesi gerekir.

Kimler Tam Karın Gerdirme Yaptırır?

Tam karın germe genel olarak çok fazla kilolu olan ve daha sonra bu kilolardan kurtulan hastalara uygulanır. Bölgesel yağlanma sorunu olan hastalar da yarım karın germe ameliyatına başvurabilir. Birden fazla gebelik, çeşitli hastalıklar ve cerrahi operasyonlar yüzünden de bu bölgede yağlanma sorunu yaşanabilir. Aşırı derecede kilo alıp bu kilolardan kurtulduktan sonra karın bölgenizin hemen toparlanması çok zordur. Hatta neredeyse imkansızdır. Çünkü elastikiyetini ve esnekliğini kaybeden karın bölgesinde derideki kaslar da birbirinden ayrılarak sarkma yaşanır. Derideki fazlalıklar egzersiz ya da düzenli beslenmeyle azalmaz. Bu yüzden böyle bir sorunla karşılaşan kişiler için tek ve en etkili çözüm karın germe ameliyatıdır.

Karın Germeden Sonra Hamilelik Sorun Yaratır mı?

Genel olarak karın germe ameliyatı hamilelik ve emzirme dönemlerinden sonra tercih edilir. Ancak diyelim ki bir kadın aşırı derecede kilo alıp verdikten sonra bu bölgede yağlanma ve sarkma sorununu çözemedi. Böyle bir durumda insanın normal hayatına ve sosyal ilişkilerine devam etmesi zordur. Bu yüzden öncelikle belirli bir miktarda kilo vermek ve ardından karın germe ameliyatına girmek bir çözüm olabilir.
Bu ameliyatın ardından belli bir süre geçtikten sonra, hamile kalınırsa hamilelik sırasında ya da doğumda herhangi bir sorun yaşanmaz. Çok özel durumlarda ameliyat sonrasında hamile kalma tercih edilebilir. Ama genel olarak hamilelik ve emzirme döneminden sonra bu ameliyat önerilmektedir.

Ameliyat Öncesinde Neler Önerilir?

Karın germe ameliyatına karar veren kişi zaten zorlu bir yolculuğun içerisindedir. Öncelikle fazla kilolarından kurtulmuş olabilir. Karın bölgesinde kalan yağlanma ve sarkan deriden kurtulmak için ameliyata doktorla birlikte karar verilir. Cerrahi operasyonlar gelişen teknolojiyle birlikte artık çok daha zararsız ve yan etkisiz bir şekilde başarılı sonuçlar veren ameliyatlardır. Ama bunu yapacak olan doktorun uzmanlığı ve deneyimi ameliyatın başarısında büyük bir rol oynar. Bu yüzden hastanın doktorla iletişimi ve ameliyat öncesinde yeterince bilgilendirilip bilinç kazanması önemlidir. Yani fiziksel operasyon kadar danışmanlık da sürecin her aşamasında gereklidir. Bütün hastalara öncelikle sigarayı bırakması önerilir. Karın germe ameliyatına girmeden önce, kanın damarlarda rahat akması ve bu konuda bir sorun yaşanmaması için eğer kullanılıyorsa kan sulandırıcı ilaçların bırakılması ve hastanın sigara ve alkolden uzak durması gerekir.

Abdominal Ayrılma

Hamilelikten sonra pek çok kadın karındaki baklava görünümündeki kasların birbirinden ayrılması sorununu yaşayabilir. Bu durum karın germe operasyonlarının gelişmesi sonucunda artık korkulmaması gereken bir problemdir. Hamileliğin son döneminde karın kaslarının birbirinden iyice uzaklaşması bu soruna yol açar. Kadınların başına büyük bir dert olan bir diğer sorun ise diastazis rekti yani idrar kaçırma problemidir. Bu sorun da bu bölgede yer alan kasların ayrılması nedeniyle oluşur. Tam karın germe ameliyatları ile ayrılan kasların dikilip karın bölgesinin yeniden toparlanması mümkündür.

Karın Germe Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Karın germe ameliyatının nasıl yapılacağına karar verme süreci tamamen doktorla yapılan görüşmelerle belirlenir. Tam karın germe ameliyatı dört ya da altı saate kadar sürebilir. Genel anestezi yapılacağı için hasta ameliyat sırasında acı hissetmez. Doktorlar karın bölgesinin sekiz ya da on santimetre kadar aşağısında bir bölgede kesi yapar. Bunun nedeni ameliyattan sonra kalan izlerin bikini bölgesinde saklı kalması içindir. Sarkan derinin büyük bir kısmının kesilmesi gerekebilir. Ayrıca fazla yağlar da kanüller ve kesiler aracılığı ile vücuttan dışarı atılır. Daha sonra da kesilen bölge dikilir ve hastaya bir süre giymesi için özel bir korse giydirilir.

Ameliyattan Sonra İyileşme Süreci

Ameliyatın hemen ardından hastada iki gün boyunca drenler kalabilir. Bu drenler vücuttaki fazla sıvının atılmasını sağlar. Hasta karın bölgesinde şişlik olmaması için bir süre sımsıkı saran bir korseyle birlikte devam eder. Yatağa uzandığında da karın bölgesinin gergin kalması için bacaklarının altına bir ya da iki minder yerleştirilir. İlk birkaç gün çok az hareket eder ve biraz eğik vaziyette yürür. Daha sonra yavaş yavaş yürümeye devam edebilir. Hastalar bir hafta sonra normal hayatına ve aktivitelerine devam edebilir. 15 gün içerisinde işine ve sosyal yaşantısına dönebilir ve 2 ay kadar sonra da spor yapmaya başlayabilir. Bu ameliyat sizi karın bölgesindeki fazlalıklardan kurtarır ama hep fit ve güzel görünmek için düzenli beslenmek ve egzersiz yapmak çok önemlidir.

Tags: No tags