karın germe işlemi

Karın Germe İşlemi

Kilo, yağlar ve sarkmalar genel olarak en fazla, karın bölgesinde görülmektedir. Genel de kadınlar bu durumdan şikâyetçidir. Her türlü egzersiz ve diyetler yapılsa da, tam olarak istenilen başarı sağlanamamaktadır. Kilo verilse bile, sarkma ve çatlak sorunundan kurtulmak pek mümkün olmamaktadır. Günümüzde tıp çok ilerlediği için, karın germe operasyonları yapılarak, istenilen başarı sağlanmaktadır.

Çeşitli sebeplerden dolayı, karın bölgesinde bazen fazla yağ sarkma, deride fazlalık gibi problemlerle karşılaşılabilir. Bunun için son yıllarda çok güzel gelişmeler olmuştur ve yapılan tedaviler, çok güzel sonuçlar vermektedir.

Bu tedavilerden biri de karın germe ameliyatıdır. Kadın ve erkek olmak üzere, iki cinsiyete de uygulanan bu ameliyat, genelde kadınlar a, doğum sonrası oluşan sarkma için kullanılan bir yöntemdir. Bu işlem sonrası, karın düzgün ve form da bir görüntüye girmektedir. Sarkan fazla deri ortadan kaldırılarak, yağlar alınır ve karın etrafında olan bölge düzeltilir. Özellikle doğum sonrası çatlak varsa bu görüntü de gitmiş olur.

Karın Germe Ameliyatı Nasıldır?

Estetik kategorisinde olan karın germe ameliyatı, cerrahi bir operasyon olarak adlandırılmaktadır. Estetik operasyonlar içerisinden en çok tercih edilenlerden birisidir ve sonuç olarak etkili bir yöntemdir. Doğum sonrası, eski hale dönmek biraz zaman alabilir. Bu da estetik açıdan hoş bir görüntü yaratmaz. Hamilelikte aniden bazal kilo alımı olduğu için, vücudun formu değişir ve sarkmalar meydana gelir. İki doğum yapmış olan kadınlar ise, en çok sarkma ve yıpranma görünen gruptur.

Genelde diyet, egzersiz gibi yöntemlerle karın sıkılaştırmak istense de, bu uzun zaman alır ve tam istenilen forma bir türlü kavuşulamaz. Fakat karın germe operasyonunda, tek bir ameliyat ile, sarkmış deri toplanır ve fazla yağlar alınarak sorun kısa süre de çözüme ulaşır.

Karın düz ve sportif görünür. Cerrahi operasyon sonrası her insanda bazı problemler yaşanması olasıdır. Genelde enfeksiyon kapma, ve bölgede kanama en çok rastlanan sorunlardır. Bundan dolayı, operasyon sonrası mutlaka ilaçlar düzenli kullanılmalı ve ağır olan ani hareket yapmamaya özen gösterilmelidir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer?

Karın germe operasyonundan sonra, yapılan ameliyatın koşullarına göre, değişiklik gösterebilir. Hastalar ameliyattan sonra, 1 ya da en fazla 2 gün gözlem altında kalır ve daha sonra taburcu edilir. Karın germe ameliyatının ardından, ameliyatı olan kişiye, bir korse kullanması özellikle tavsiye edilir.

Yaklaşık olarak 30 gün boyunca giyilen korse, toparlamaya, istenilen forma ulaşmaya yardımcı olur. Ameliyatın ardından, kalkıp yardım alarak yürümeye çalışmak, çabuk iyileşme açısından önemlidir. Daha sonralar da yardımsız da yürüyerek, daha dinç olup, çabuk iyileşmek mümkündür.

Karın germe ameliyatının ardından, atılan dikişler zaman zaman ağrı yapabilir. Bunun için gözlem altındayken, damar yoluyla ağrı kesici yapılır. Daha sonrasındaki ev süreci için de gerekli ağrı kesiciler verilerek, ağrıların azaltılması amaçlanmaktadır. Her ameliyatta olduğu gibi ilk bir ya da ,iki hafta biraz zor geçebilir. Dikişler iyileşmediği için hapşırık ve öksürük gibi durumlarda zorlanma olabilir. Bu durumlara, özellikle çok dikkat etmek gerekir çünkü bazen zorlanma sonucu dikişlerde kanama meydana gelebilir. Yani bu hareketler kontrollü yapılmalıdır.

Eğer hayatınızda ağır bir iş yapmak zorunda değilseniz ya da ağır bir işte çalışmıyorsanız, eğer doktorunuz öneriyor ve kendinizi iyileşmiş gibi hissetmeye başladıysanız koşullara göre, eğer kendinizi iyi hissediyorsanız, en fazla 10 gün içerisinde işinize geri dönmenizde bir sakınca bulunmamaktadır. Bu bilgilerin hepsi karın germe operasyonu için geçerlidir. Yani tam ve büyük bir operasyon geçirdiğinizde bunlara önem göstermek gerekir. Mini karın ameliyatlarında süreç daha hafif atlatıldığı için, işinize en fazla 3-4 günde dönmeniz mümkündür. Gündelik yaşamda da rutine dönmek, minik operasyonlarda daha rahattır.

Ameliyat Sonrası Gebelik

Karın germe ameliyatı olan bayanların, en merak ettiği konular dan bir tanesi de, ameliyattan sonra, gebelik düşünmenin bir sakıncasının, olup olmayacağıdır. Yani herhangi bir komplikasyonla karşılaşmak insanları biraz tedirgin eden bir konudur. Karın germe ameliyatının, genel olarak gebelik ve gebe kalmayla bir ilgisi ve etkisi bulunmamaktadır. Karın germe operasyonu yaptırıp, gebe kalan kişilerin herhangi bir sorunla karşılaştığı gözlemlenmemiştir. Gebelik için uygun zaman, eğer bir operasyon geçirdiyseniz iyileşme sürecinin tam olarak gerçekleşmesi ile alakalıdır. Yani iyileşmeden bir gebelik düşünülmemelidir.

Bir diğer merak edilen konuda, hamilelik ardından, karnını gerdirmek isteyen kadınların, zamanlamayı ayarlamasıdır. Yani ne kadar zaman geçtikten sonra, karın germe operasyonu yaptırmak doğrudur, bu sorunun cevabı merak edilmektedir. Bir operasyon için, doğumun üzerinden, en az 1 sene geçmesi gerekmektedir. Bu süre zarfında, anne olan kişinin yeme içmesine, egzersizlerine ve emzirmesine dikkat etmesi gerekir. Yani 1 yılda verebileceği kadar kilo vermesi gerekmektedir.

Geçen süre zarfında çatlak ve sarkmaların da tam olarak hangi düzeyde olduğu daha kolay belirlenmektedir. Herhangi bir gebelik planı olamayan ve karın germe operasyonu geçirmek isteyen kadınlar, doğumunun üzerinden 1 sene geçtikten sonra bir uzmana gidip danışarak gerekli bilgileri almalıdır. Buna göre bir planda ilerleyebilir. İşlem yaptırıp ardından doğum yapan kişilerde yine sarkma ve karın çatlağı oluşabileceğinden, eğer bir doğum yapıldıysa ve hamilelik planlanıyorsa tekrar ameliyattan kaçınmalı ve tekrarlamamalıdır.

Genel olarak bakıldığında, karın germe operasyonu her cerrahi operasyon gibi ciddi bir operasyondur. Her ameliyat gibi öncesi ve sonrası önemlidir. Genel olarak sağlık durumunda bir problem olmayan, doğum yaptıysa üzerinden en az 1 sene geçmiş olan, önümüzdeki dönemler için herhangi bir gebelik planı olmayandır.

Daha önce herhangi bir karın operasyonu geçirmemiş olan kişiler, eğer uzman tarafından ameliyata uygun görülürse cerrahi bir işlem olan karın germe operasyonu yapılabilir.

Tags: No tags