karın germe aşamaları nelerdir

Karın Germe Aşamaları Nelerdir?

Karın bölgesi ne yazık ki sarkmaya en yatkın olan bölgelerden birisidir. Kadınların hamilelik ve doğum sürecinden sonra bu problemi yaşaması doğaldır. Erkekler için de en çabuk yağlanan ve aşağı doğru sarkmaya meyilli olan bölgesi karın bölgesidir. Sağlıklı ve fit bir vücuda kavuşmak için düzenli beslenmek, sağlıklı besinler almak ve düzenli egzersiz yapmak gerekir. Bazıları ise genetik nedenler ve başka sebeplerden dolayı, bölgesel yağlanmaya ve göbek bölgesinde yağ almaya yatkındır. Uzun bir süre yağlı ve sarkık bir karın bölgesiyle dolaşmak ise psikolojik olarak kişiyi rahatsız hissettirir. Bu gibi durumlarda karın bölgesini toparlamak için karın germe estetik operasyonlarına başvurulabilir.

Karın Bölgesi Neden Yağlanır?

Yaşlanmak, vücudun çeşitli bölgelerinin daha hızlı yağlanmasına neden olur. En hızlı yağlanan bölgelerden birisi de karın bölgesidir. Bu süreci hızlandıran bazı etkenler de vardır. Çok kilo alıp hızlı bir şekilde vermek, hamile kalmak ve bazı hastalıklar bu durumlar arasındadır.

Karın bölgesinde bulunan çatlaklar ve sarkmalar da kıyafet giyerken ve günlük hayatta insanın zorlanmasına neden olur. Bu durum zamanla ciddi psikolojik rahatsızlıklara dönüşebilir. Kısa bir zaman içerisinde bu sorunu çözmek ve kendini daha iyi hissederek ileriki dönemlerde sağlıklı kalmak için motive olmak isteyen herkes karın germe operasyonlarına başvurabilir.

Karın Germe Ameliyatı

Karın germe operasyonlarına verilen genel isim abdominoplastidir. Estetik cerrahi alanında oldukça ilerleme sağlanan ve en etkili cerrahi operasyonlardan birisi de karın germe operasyonlarıdır. Karın bölgesindeki kaslar zayıflamış ve artık esnek olmaya meyilli değilse, hamilelik ve kilo alıp verme gibi durumlardan sonra en çok bu yönteme başvurulur. Çünkü böyle durumlarda spor yapmak çok etkili olmaz.

Operasyon sırasında burada bulunan yağlar ve sarkan deriler alınır ve daha sonra karın bölgesi tamamen toparlanıp gerdirilir. Yağ alma işleminin tıptaki ismi olan liposuction deri fazlalıklarının alınması konusunda yardımcı olmaz. Ama karın germe operasyonu sırasında hem fazla deri hem de fazla yağ alınır. Liposuction da bu operasyonların bir parçasıdır.

Göbek Deliğinin Yerinin Değişmesi

Bu ameliyatlar sırasında en çok merak edilen konulardan birisi göbek deliği konusudur. Deforme olmuş bir karın bölgesinin toparlanması için pek çok yöntem uygulanabilir. Bu yöntemler karın bölgesinin durumuna göre değişir. Ama aşırı bir deformasyon varsa bazen göbek deliğinin bulunduğu yer tamamen değiştirilebilir.

Karın Germe Ameliyatı Aşamaları

Karın germe ameliyatı çok kapsamlı bir operasyondur. Hastaların öncelikle ayrıntılı bir muayeneden geçmesi gerekir. Hem radyolojik görüntülerden yararlanılarak hem de hastanın tıbbi geçmişi ve vücudunun durumu incelenerek ameliyat kararı alınır. Karın germe sırasında tercih edilen genel yöntem genel anestezidir. Çok istisnai durumlarda lokal anestezi tercih edilir. Kesi yapılan bölge ise bir kalçadan diğerine kadar göbek bölgesinin alt kısmıdır. Göbek deliği bir miktar yukarı kaydırılarak ameliyata devam edilir.

Eğer hastanın karın bölgesi çok fazla deforme olmamışsa mini abdominoplasti uygulanır ve bu durumda göbek deliğinin yerinin değişmesine gerek kalmaz. Ancak hastanın durumu daha ağırsa karın üzerindeki deri kaburgalara kadar olacak şekilde kaldırılır. Burada bulunan bütün yağ ve deri fazlalığı alınır. Varsa selülit ve çatlaklardan da kurtulmak mümkündür. Daha sonra kesi yapılan bölgeler toparlanır ve dikiş atılır. Karın bölgesi gerdirilir ve tekrar fit bir görünüm kazandırılır.

Karın Germe Ameliyatında Neler Yapılabilir?

Üst, orta ve alt karın bölgesinde bulunan fazla yağ ve deri tabakası karın germe ameliyatı ile birlikte tamamen alınır. Derinin tamamı aşağıya doğru gerdirilir. Göbek bölgesi ise tamamıyla yukarı doğru ve olması gereken yere konumlandırılır. Bazen bu operasyon kalça germe işlemi ile birlikte yapılabilir.

Özellikle obezite sorunu olan ve aşırı derecede yağlanan bir vücudun kilo verdikten sonra böyle bir işlemi yaptırması istenebilir. Çünkü bu durumda vücudun hem karın hem de kalça bölgesinde oluşan fazlalıkların alınması gerekir. Bu tür hastaların hayata geri dönmeleri ve kendilerini yeniden iyi hissetmeleri için en önemli operasyonlardan birisi de karın germe operasyonlarıdır.

Ameliyat Sonrasında Toparlanma Süreci

Abdominoplasti, ameliyat yapılan bölgenin genişliğine göre çok geniş ve kapsamlı bir ameliyat olabilir. Hastalar en az bir gün boyunca hastaneden taburcu edilmez. Ameliyattan sonra ödem oluşması ve ağrı hissedilmesi de normaldir. Doktor hastaya ilk gece ağır bir ağrı kesici verebilir. Daha sonra ise hastanın daha konforlu hissetmesi için bir süre ağrı kesicilere devam etmek gerekir.

Alınan derinin yerine drenler takılır ve bir süre boyunca hasta bu drenlerle birlikte yaşar. Bu drenler cilt altında oluşacak olan sızıntı ve kanamaların dışarı akıtılmasını da sağlar. 3 gün sonra drenler çıkarılır ama dikişlerin alınması için 1 ya da 2 hafta beklemek gerekebilir.

Karın Bölgesi Ne Zaman Tamamen İyileşebilir?

Karın germe ameliyatı sonrası hastanın kendisini daha iyi hissetmesi için 1 ya da 2 aya ihtiyaç duyulabilir. Ameliyat izleri kalıcı olabilir ama görünmeyen yerde olduğu için rahatsız etmez. Karnın tamamen kendisine gelmesi için 2 ya da 3 ay gerekebilir. Doktorun tavsiyesi ile hasta bu süreç içerisinde bazen korse takabilir. Bu durum genelde ameliyatın hemen sonrasında önerilir.

En merak edilen sorulardan birisi de karnın fit görünümünü ne kadar süre koruyacağı sorusudur. Ancak bu duru hastanın tamamen kendi yaşantısına bağlıdır. Ameliyatın hemen sonrasında hasta bir süre ağır bir şekilde spor yapmamalıdır. Ama bu süre geçicidir ve düzenli doktor kontrolleriyle birlikte daha sonra spora başlayabilir. Düzenli spor ve sağlıklı beslenme ile birlikte karnın fit görünümü çok uzun bir süre korunabilir.

Karın Germe Kimler İçin Uygundur?

Karın germe ameliyatı bir kilo verme yöntemi değildir. Bu yüzden fazla kilosu olduğunu düşünen herkese önerilmez. Kesinlikle güvenilir bir sağlık merkezinde uzman bir plastik cerrah tarafından yapılması gerekir. Genel olarak karın bölgesi aşırı derecede deforme olmuş ve sarkmış, hamilelik ya da obezite sorunu olan kişilere uygulanır.

Çok uzun süre kilolu olup da bir türlü karın bölgesi yağlanmasından kurtulamayan kişiler için plastik cerrah uygun görürse mini bir karın germe ameliyatı yapılabilir. Ama bu konuda doktorun tavsiyesine uymak ve ameliyattan sonra da düzenli olarak kontrolleri aksatmamak önemlidir.

Tags: No tags