karın germe ameliyatı sonrası hamilelik

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik

Pek çok kadının yaptırdığı karın germe ameliyatı akıllarda soru işareti bırakıyor. Soru işaretlerinden bir tanesi de bu ameliyat sonrasında hamileliğin nasıl yaşanacağı yönünde oluyor. Bu ameliyat hamile kalmayı ya da hamilelik sonrasını etkileyen durumlardan biri değildir. Bu sebeple gönül rahatlığı ile ameliyat olmak mümkündür. Ameliyat sonrası kadınların iyileşme süreci tamamlandıktan sonra hamile kalmaları hiçbir sorun teşkil etmez.

Fakat iyileşme süreci tamamlanmadan hamile kalındığı zaman sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. Böyle bir sorun yaşandığı zaman hemen doktorunuza bildirmeniz gerekir. Gerdirme ameliyatı yapıldıktan en az 1 yıl sonra hamile kalmak en ideal süre olarak belirlendi.

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Son zamanlarda özellikle doğum sonrası kadınların en çok tercih ettiği estetik ameliyatlarından biridir. Tıp dilinde abdominoplasti olarak adlandırılan bu işlem cerrahi bir operasyon oluyor. Son zamanlarda yağ aldırma işleminden bile daha fazla yaptırılan bu gerdirme işlemi sarkan deriyi toparlayarak daha düz bir görünüme sahip olmayı sağlar. Aynı zamanda karın bölgesinde kalıcı hale gelmiş olan ya dokularından kurtulmanın da en iyi yolu olmaktadır.

En etkili yöntemlerden biri oluyor. Kadınlar gebelik sonrasında karın kaslarında sarkma ve deride deformasyon gibi problemlerin ile karşı karşıya kalır. Bu gibi durumlardan en etkili yöntem gerdirme yöntemi oluyor. Sarkan göbek derisi kendini toparlayarak eskisinden daha dinç bir hale gelir. Sürekli kilo alıp vermeden kaynaklı olarak da karın bölgesinde sarkmalar söz konusu olur.

Bu durum içinde en ideal yöntem gerdirme yöntemi oluyor. Karın içerisinde yer alan bağ dokuları daha kuvvetli bir hale getirerek derinin karın duvarına daha iyi yapışması sağlanır. Tek bir operasyon ile daha düz ve sağlıklı bir karın görünümüne ulaşmak mümkün oluyor. Bu sebeple özellikle hamilelik sonrası kadınların en çok tercih ettiği yöntemlerden biridir.

Karın Germe Nasıl Yapılır?

Cerrahi bir operasyon olan karın germe ameliyatı doktor tarafından yapılan detaylı muayene sonrası gerçekleştirilir. İlk olarak doktor hangi bölgeden yağların alacağını ve hastanın sağlık durumunu kontrol eder. Daha çok sezaryen olan kadınların dikiş izinden itibaren yağlar alınmaya başlar. Aynı zamanda sarkmalar daha çok bu bölgede olduğu için deri bu kısımda gerdirilir.

Gerdirme ve işlem esnasında göbek deliğinin üst kısmında bulunan bütün deri aşağı doğru ettirilerek gerdirme işlemi yapılır. Bu işlem yapıldıktan sonra göbek deliğinin uygun yere getirilmesi gerekir. Gevşemiş ya da sarkmış olan deri gerdirilirken fazla yağlanma var ise bu yağlardan liposuction ile karın bölgesinden alınır. Daha sonra toparlama için dikiş atılır.

Bu dikişin için estetik bir dikiş olması son derece önemlidir. İz kalmaması adına estetik dikiş atmak gerekir. Uzun sürmeyen ve kompleks olmayan bir ameliyat olduğu için insanlar gönül rahatlığı ile ameliyatı yaptırıyor. Karın germe ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken pek çok şey vardır. Bu kurallara da uyulduktan sonra kısa bir sürede iyileşmek mümkün olur.

Karın Germe Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Karın germe ameliyatından ne kadar süreceği çok merak ediliyor. Ameliyatın gidişine ve kişiye bağlı olarak bu süre değişiklik gösterir. Ortalama bir süre verilmek istenir ise 3-4 saat arasında değişiklik gösterdiği söylenebilir. Gerdirme işleminin yanı sıra yağ aldırma gibi işlemler de yapılacak ise bu süre daha da uzayabilir.

Çok fazla sarkması olan insanların gerdirme operasyonu daha uzun süre olabilir. Fakat daha küçük sarkıkları olan kişiler 3 saatten daha kısa bir süre içerisinde yaklaşık olarak 1 ile 1,5 saat arasında operasyonu tamamlanır. Ameliyat süresini etkileyen faktörler doktorun uzmanlığı, atılan dikişlerin estetik olup olmayacağı, uygulanacak olan dikiş tekniği, karın bölgesinde yağ birikimi ve sarkma miktarına bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Bu estetik ameliyatı daha çok genel anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyatı yaptırmak isteyen kişiler uzman hekimlere ve donanımı bulunan hastanelere yönelmelidir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Yaklaşık olarak 3-4 saat arasında süren karın germe ameliyatından sonra iyileşme süreci başlar. Ameliyat sonrası hasta 1 ile 2 gün arasında hastanede kalmalıdır. Ameliyat sonrası karın bölgesini korumak ve ödem atmasını sağlamak amacıyla doktorun önerdiği bir karın korsesi giymek gerekiyor. Bu korse sabah akşam karın bölgesinde kalmalı ve 1 ay boyunca bu durum devam etmelidir. Ameliyat sonrasında destek almadan görmek mümkündür.

Fakat karın bölgesinde hiçbir şekilde bir darbenin gelmemesi ve ağır bir iş yapmamak gerekir. Kompleks bir ameliyat olmasından dolayı belirli bir süre karın bölgesinde ağrı hissetmek normal bir durumdur. Doktorun tavsiye ettiği ağrı kesiciler ile bu ağrıları hafifletmek mümkün oluyor. Banyo yapmak için ise ameliyattan 2 ya da 3 gün geçmesi gerekir. Karın bölgesinde pek çok dikiş oluşacağı için hapşırma ve öksürme durumlarında ağrı hissetmek normaldir. Bu ameliyat sonrası hemen işe başlamak doğru olmadığı için 8 hafta civarında bir istirahat süresi gerekir. Gündelik yaşama dönmek için ise ameliyattan 4 gün geçmesi gerekir.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Zamanda İyileşir?

Diyet ve spora rağmen karın bölgesindeki yağlardan ve kilolardan kurtulma olmayan kişiler karın germe ameliyatı yaptırır. Kişi çok zayıf olsa bile karın bölgesinde yağ birikimi söz konusu olabilir. Bunun sebebi bölgesel kilo alma oluyor. Uzun süre spor yapıldığı zaman karın bölgesinde incelme söz konusu olsa da bu uzun süreli gerçekleşecek bir olay olur.

O sebeple daha çok ameliyat yoluna gidilir. Aynı zamanda kilo alıp vermeden dolayı karın bölgesinde oluşan sarkmalar ve doğum sonrası olan sarkmalara en iyi çözüm gerdirme operasyonu ile mümkündür. Son zamanlarda kadınlar bu yöntemi çok fazla tercih ediyor. Aynı şekilde erkekler de bu operasyonu sık sık yaptırıyor. Özellikle kadınlarda hamilelik sonrası dönemde en çok yaptırılan estetik ameliyatlarından biridir.

Cerrahi bir operasyon olmasına rağmen son derece kolay ve hızlı bir ameliyat olması ile ön plana çıkıyor. Karın germe ameliyatı olmak isteyen kişilerin belirli bir yaş grubuna dâhil olması gerekir. İyileşme süresi çok kısadır. Aynı zamanda ameliyat sonrası şiddetli bir ağrı hissedilmez.

Tags: No tags