karın germe ameliyatı sonrası cinsellik

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Cinsellik

Estetik ve cerrahi operasyonlar arasında en çok başvurulan yöntemlerden olan karın germe ameliyatı en ciddi operasyonlardan birisidir. Ameliyat sonrasındaki iyileşme süreci ve hastanın verilen talimatlara uyması da kesinlikle önemlidir.

Verilen talimat ve öneriler arasında cinsel ilişki de önemli bir yer tutar. Bu konuyla ilgili verilen öneriler de önemlidir. Çünkü cinsel ilişki fiziksel efor gerektiren ve ameliyat sonrasındaki dikişlere zarar verebilecek olan bir aktivitedir. Bu yüzden doktorunuz ne kadar süre bundan kaçınmanızın gerektiğini söylerse buna dikkat etmeniz en iyisidir.

Estetik Operasyonlar ve Cinsellik

Cinsellik hayatımızda önemli bir yeri olan bir konudur. Vücudundan rahatsız olan her insan bu konuda sıkıntı yaşayabilir. Estetik ve cerrahi operasyonlar hastanın yaşam kalitesini artırmak için çok önemli bir role sahiptir. Yaşam kalitesinin artacağı konulardan birisi de cinsellik olabilir.

İnsanın kendi vücudunu beğenmemesi ve sürekli bu konuda kendisini rahatsız hissetmesi, giydiklerini yakıştıramaması, sosyal hayatı ve özgüveni açısından ciddi bir problemdir. Aynı zamanda cinsel hayatı için de çok önemli bir sorundur. Bu yüzden bu tarz ameliyatlara ihtiyacı olduğunu düşünenler daha sağlıklı bir yaşam için bunu ertelememelidir. Bölgesel yağlanma sorunu yaşayan ve genetik açıdan bu konudan rahatsız olanlar içinse karın bölgesi çok önemli bir sorun haline gelebilir.

Karın Germe Operasyonları

Sağlıksız beslenme, genetik yatkınlık ve uzun süre kilolu olup hızla kilo verme gibi nedenlerle karın bölgesinin sarkık ve geniş olması bizim ülkemizde yaşanan en önemli problemlerden birisidir. Karın bölgesinde biriken yağlar günlük enerjinizden tutun da pek çok iç organınızın sağlığına kadar birçok noktayı etkiler. Bu yüzden abdominoplasti ya da karın germe operasyonları en yaygın operasyonlardan birisidir. Bu operasyon sırasında karnın orta ve alt bölümünden alınan yağlarla karnın daha gergin hale gelmesi ve daha fit görünmesi sağlanır. Dolayısıyla beslenme sorunu yaşayanlar ya da hamilelik sonrası karnından rahatsızlık duyan kadınların en çok başvurduğu estetik operasyonlar bunlardır.

Obezite ve Karın Germe

Dünyanın başındaki en büyük tehlikelerden olan obezite her yerde yaygın görülen bir hastalıktır. Bu yüzden karın germe bugün en çok yapılan operasyonlar arasında yer alır. Gittikçe de daha çok rağbet gören bir uygulamadır. Bu uygulamanın sertifikalı ve gerekli şartları sağlayan bir sağlık merkezinde ve uzman cerrahlar tarafından yapılması, yaptıran hastanın sağlığı açısından çok önemlidir.

Hastalar bu ameliyata karar verdiklerinde öncelikle klinik seçimi için araştırma yapmalıdır. Obezite nedeniyle yapılan ameliyatlarda önce hastanın belirli bir kiloya erişmesi de istenir. Ameliyat daha sonra yapılır. Hastalara çok rahatsızlık veren karın bölgesi yağlanmaları ve sarkmaları bu operasyonla kesin olarak çözülebilir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germeye alınacak olan hastanın genel durumu ameliyatın süresini belirler. Çünkü hastanın genel bir bölgesel yağlanma ya da sarkma durumu varsa tüm vücut estetik operasyonu ile birlikte karın bölgesi yağları alınır. Bu işlem gerekli olduğunda tek başına da yapılabilir. Genel olarak liposuction yöntemi uygulanır. Ama bazen de göbek deliğinin yerinin değişmesi ve farklı kesi ve dikiş işlemleri ile birlikte yapılmalıdır.

Dikiş izleri sonradan az da olsa kalacaktır. Ama bikini bölgesinde kalması için özen gösterilir. Ameliyatın ayrıntıları ve başarılı geçmesi cerrahın uzmanlığına ve deneyimine bağlıdır. Hastanın kendi sağlığını tehlikeye atmaması için klinik ve doktor seçimi en önemli konudur.

Ameliyattan Sonra İyileşme Süresi

Karın germe ameliyatlarından sonraki iyileşme süresi diğer ameliyatlara göre daha uzun sürebilir. Çünkü bu işlem bazen karnın tüm bölgesinde yapılır ve hareket ederken önemli bir bölgemizi etkileyeceği için daha dikkatli olmamız gerekebilir. Karnın daha çabuk yeni şeklini alması için, hastanın en az 2 ya da 3 ay dikkatli olması ve korse takması gerekebilir.

Bir süre havuz ve sauna gibi etkinliklerden uzak durması şarttır. Uzak durması gereken en önemli konulardan birisi de cinsel ilişkidir. Bundan ne kadar süre uzak kalacağına ise doktoru karar verir. Ameliyattan sonra da düzenli olarak doktora gitmesi ve danışması gerekebilir.

Karın Germe ve Cinsel İlişki

Cinsel ilişki sırasında en çok etkilenen yerlerimizden birisi karın bölgemizdir. Bu yüzden karın bölgesindeki dikişlerin açılmaması gerekir. Doktorunuz size karın germe ameliyatı sonrası 2 ya da 3 ay cinsel ilişkiye girilmemesini önerebilir. Bu talimatlara uyulması dikişlerin açılmaması ve daha çok iz bırakmaması için önemlidir.

Cinsel ilişki ne kadar dikkat edilirse edilsin fiziksel bir aktivitedir ve dikişleri zorlar. Bu yüzden bu konudaki en önemli konu doktoru dinlemektir. Bu ameliyat dokusu bozulan ve genişleyen karın kaslarını düzeltmek ve eski formuna kavuşturmak için yapılır. Cinsel ilişki ise bütün karın kaslarını etkiler. Ameliyat sonrasında vücuttan sıvının atılması da önemli bir süreçtir. Çünkü yağların alınmasından sonra vücudun dengesinin değişmesi farklı sıvı salınımlarına yol açar.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Vücuttan Sıvıların Atılması

Karın germe ameliyatı sonrası hastanın hastanede kalma süresi değişir ama genelde en az 1 hafta kadar kalması gerekir. Bu süre içerisinde ameliyat sonrası vücutta biriken sıvılar drenler vasıtasıyla alınır. Vücuttan sıvıların alınması iyileşme süresi için çok önemlidir.

Karın kasları tam olarak iyileşmeden fiziksel aktivite yapan ya da cinsel ilişkiye girenlerde ise seroma yani sıvı birikmesi durumu oluşabilir. Bu durum vücudun kendini toparlamasını ve iyileşmeyi geciktirir. Hatta çeşitli enfeksiyon ve sorunlara da yol açabilir. Bu yüzden ameliyat sonrası doktorunuzun fiziksel aktiviteler ve cinsellik konusundaki uyarılarına harfiyen uymanız gerekir.

Karın Germe Sonrası Normal Hayata Dönme

Uzun süreli bir iyileşme süreci olduğu için karın germe operasyonlarından korkmak gereksizdir. Çünkü sonuçta vücudunuz bir süre sonra istediğiniz biçime ve sağlığına kavuşur. Eskisinden çok daha farklı ve iyi bir görünüm kazanınca öz güveniniz de yerine gelir. Sosyal hayatınız ve cinsel hayatınız daha renkli ve daha kaliteli geçer. İyileşme sürecinin kısalması da sizin bu konuda ne kadar hassas davrandığınıza bağlı olarak değişir.

Yaraların çabuk geçmesi ve daha derin izler kalmaması için doktorunuzun talimatlarına uyarak hayatınıza devam edebilirsiniz. Üstelik ameliyat daha sağlıklı bir yaşam için sizi motive edebilir. Sağlıklı bir yaşam düzenini oturtur, beslenmenize dikkat eder ve hayatınıza egzersizi de katarsanız uzun süre fit görünümünüzü koruyabilirsiniz.

Tags: No tags