karın germe ameliyatı ne kadar zamanda iyileşir

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Zamanda İyileşir?

Aşırı kilo kayıpları ve hamilelik sonrasında yaşanan karın bölgesindeki sarkmalar için en etkili yöntem karın germe ameliyatı olmaktadır. Bu ameliyatlar kişilerin dümdüz ve pürüzsüz bir karna sahip olmasında yardımcı olan en önemli işlemlerden biridir. Bu operasyonu düşünen kişiler için Karın germe ameliyatı ne kadar zamanda iyileşir ve bu iyileşme süreci nasıl ilerler bahsetmek istiyoruz. Bunun yanı sıra sizlere operasyona ilişkin olarak da detaylı bilgi vermek istiyoruz.

Karın Germe Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Karın germe operasyonları hangi durumlarda yapılır ve bu operasyon sonrasında süreç nasıl ilerler merak edenler için bilgi vermek istiyoruz. Herkes doğal olarak düz ve güzel bir karın ister. Ancak bazı koşullar sebebi ile insanların karın bölgesinde deformeler yaşanır. Bu deformeler de ne yazık ki karın bölgesinin yeterince iyi görünmesini engeller. Bu durumda kişiyi hem mutsuz eder hem de özgüven sorunları yaşamasına neden olur. Böyle durumlarda mutlaka kişilerin yapması gereken de bu basit operasyon ile karın bölgesinde meydana gelen sorunlardan kısa sürede kurtulmaktır.

Karın germe ameliyatı ne kadar zamanda iyileşir gibi konuları üstelik kafanıza takmanıza da hiç gerek yoktur. Çünkü operasyon o kadar zor değildir ve sonraki süreçte biraz dikkat ve özen ile kısa sürede kişilerde iyileşme sağlanmaktadır. Sonuç olarak da kişiler kısa sürede hem normal hayatlarına geri dönebilmekte hem de pürüzsüz bir karın görüntüsüne kavuşabilmektedir.

Kimler Karın Germe Ameliyatı Yaptırabilir?

“Karın germe ameliyatı ne kadar zamanda iyileşir” konusu kadar birçok kişinin merak ettiği bir diğer önemli konu bu ameliyatı kimlerin olabileceğidir. Ameliyatı kimlerin olabileceğine dair sizlere detaylı bilgi vermek istiyoruz. Şöyle ki;

Karın germe operasyonları genellikle aşırı kilo kaybı yaşayan kişilere uygulanan bir yöntem olmaktadır. Bu kişiler aşırı kilo kaybı yaşadığında karın bölgesinde sarkmalar ve çeşitli sorunlar meydana gelmektedir.
Doğum yapan kadınlar aynı şekilde sarkma ve çatlak sorunu ile mücadele etmek için bu ameliyatı tercih etmektedir.
Karın germe ameliyatı için net bir yaş aralığı olmasa da en uygun yaş aralığının 30-60 yaş aralığında olduğu düşünülmektedir.
Karın germe ameliyatı olmak isteyenlerin bu operasyonu geçirmelerine engel olacak herhangi bir rahatsızlığın olmaması gerekir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karın germe operasyonu geçirecek olan kişilerin iyileşme sürecini hızlandırmak için operasyon öncesinde bazı konulara dikkat etmesi gerekir. Karın germe ameliyatı ne kadar zamanda iyileşir gibi kaygılarınız var ise operasyon öncesinde bu süreci rahatlatacak bazı önlemler alabilirsiniz. Bu önlemler operasyonun rahat geçmesini de sağlayacaktır. Karın germe ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gerekenler şöyle olmaktadır;

Sigara kullanan kişilerin operasyondan önceki ve sonraki ilk 2 hafta sigara kullanımını bırakması gerekir. Bu, işlem sonrasında iyileşme sürecini olumsuz etkilemektedir.
Daha önce herhangi bir karın germe operasyonu geçirdi ise bunu mutlaka doktoruna bildirmelidir.
Operasyon öncesinde yapılan muayenede kişinin kilo vermesi gerektiğine karar verilirse öncelikle kilo vermesi gerekir.
Operasyondan önceki ve sonraki iki hafta hasta kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa bunlara ara vermeli ve aynı şekilde kan sulandırıcı etkiye sahip yiyecek ve içeceklerden de uzak durmalıdır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Sosyal Hayata Dönüş

Karın germe ameliyatı ne kadar zamanda iyileşir merak edenlerin doğal olarak düşündüğü en önemli konu ne zaman sosyal hayata dönülebileceğidir. Kişiler karın germe operasyonu geçirdikten sonra ameliyatın türüne göre normal hayatlarına dönebilecektir. Mini karın estetiğinde kişiler daha erken zamanda normal hayta dönebilirken tam karın germe operasyonlarında zaten ilk bir iki gün hastanede kalınması gerekmektedir. Hastaneden taburcu olduktan sonra da kişilerin birkaç gün yardım alması çok daha iyi olacaktır. Operasyondan sonraki 3-4 gün içinde de hafif yürüyüşlere başlayabileceklerdir. Kişilerin tam olarak sosyal hayat dönebilmeleri için en az bir iki haftalık bir süreç geçirilmesi beklenmelidir.

Operasyon Sonrası İşe Ne Zaman Dönebilirim?

Karın germe operasyonu sonrasında kişilerin işe başlama süresi aslında biraz uzundur. Mini karın germe operasyonlarında kişinin eğer işi çok yorucu ve zorlayıcı değil ise 5 gün sonra başlamasına izin verilmektedir. Ancak tam karın operasyonlarında bu süre 10 güne kadar çıkabilmektedir. Tabii bunlar işi fiziksel olarak zorlayıcı olmayan kişiler için verilen süreler olmaktadır. Operasyon ciddi ve dikkat gerektirdiğinden dolayı kişilerin iyileşme sürecinde çok dikkatli olmaları gerekir. Karın germe ameliyatı ne kadar zamanda iyileşir sorusunun cevabı kişilerin bu süreci nasıl geçirdiğine göre de değişmektedir. Bu yüzden ne kadar dikkatli olunursa o kadar kısa sütrede iyileşme gerçekleşeceğini söyleyebiliriz.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Zamanda İyileşir ve Süreç Nasıl Geçer?

Asıl önemli ve merak edilen konu olan Karın germe ameliyatı ne kadar zamanda iyileşir konusuna gelecek olursak. Öncelikle bu durum kişiden kişiye ve operasyonun büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir. Kişiler ortalama 1-2 hafta içinde iyileşmekte ancak operasyondan sonraki 6 ay ağır spor ve aktiviteler yapamamaktadır. Bunun yanı sıra kişilerin operasyondan sonraki süreçte bir süre hamile de kalmaması gerekir. Genel olarak kişinin aslında kilo almaması gerektiğini söyleyebiliriz. Tüm bunlara dikkat edildiğinde iyileşme süreci konforlu ve daha hızlı geçmektedir. Aksi hâlde de kişiler için bu sürecin biraz zorlayıcı ve ağrılı olabileceğini söyleyebiliriz. “Karın germe ameliyatı ne kadar zamanda iyileşir?” sorusunun cevabı sizin ne kadar dikkatli olacağınıza göre değişecektir.

Ameliyat Sonrasında İyileşme Sürecinde Acı Hissi Olur Mu?

Karın germe operasyonları sonrasında işlem sırasında yapılan anestezi uygulamasının etkisi geçeceği için kişilerde ağrı ve acı hissi oluşacaktır. Muhtemelen bir süre hareket ederken veya zorlayıcı bir işlem yaparken de kişilerin bu ağrı sorununu yaşayacağını söyleyebiliriz. Doktorunuz süreci daha kolay geçirmeniz için sizlere bu süreçte ağrı kesici ilaçlar verecektir. Bu ilaçlar sizi fazlası ile rahatlatacak ve iyi gelecektir. Kendinizi çok fazla yoracak aktivitelerden de kaçındığınızda iyileşme sürecinin hızlanacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Kendinize ne kadar dikkat eder ve doktorunuzun tavsiyelerine ne kadar uyarsanız süreçte o kadar iyi geçecektir.

Ameliyatı ne kadar zamanda iyileşir ve sonrasında acı hissi oluşur mu merak edenler için detaylı bilgi vermeye çalıştık. Sizler de bu operasyonu olmak istiyorsanız bu bilgiler ışığında karar verebilirsiniz. Operasyon sonrasında sürecin rahat geçmesi biraz da sizlerin elinde olan bir durum olmaktadır.

Tags: No tags