fransiz-askisi

Fransız Askısı Ne Kadar Süre Dayanır?

Son günlerde ismi çok duyulmaya başlayan estetik uygulamalardan birisi de Fransız askısıdır. Herhangi bir kesi ya da risk taşımayan bu işlem yüzünüzdeki sarkmaların toparlanması için yapılan etkili bir uygulamadır. Ameliyatsız bir yüz germe tekniği olarak son zamanlarda ünlüler arasında da yaygınlaşan bu uygulamanın çok sayıda takipçisi bulunuyor.

Bir diğer ismi dinamik askı olsa da Fransa’da uygulanmaya başladığı ve orada geliştirildiği için artık bu isimle anılmaktadır. Özellikle yüzün alt bölümü olan çenenin yan kısımları ve boyundaki sarkmalar bu yöntemle giderilebilir. Sonuçlar hem başarılı hem de doğal görünmektedir. Bu yüzden son dönemin en gözde estetik uygulamalarından birisi Fransız askısıdır.

Askıda Kullanılan İpler

İsminden de anlaşılacağı gibi bu yöntem yüze bazı iplerle birlikte uygulanır. Herhangi bir kesiye gerek kalmadan uygulanan bu ipler, cilde zarar vermeyecek özel bir malzemeden üretilir. Genel olarak içleri polyester dışları ise silikon kaplıdır. Daha esnek çeşitleri olduğu gibi biraz daha kalınca çeşitleri de bulunur.

Bu ipler sayesinde yüzdeki sarkma yukarı doğru çekilir ve askılama yöntemiyle yüz daha fit ve dolgun bir görünüm kazanılır. Yıllar geçtikçe yüzümüzdeki en önemli yaşlanma belirtilerinden birisi yüzümüzün aşağı doğru sarkmasıdır. Çoğu kişi bu durumdan korkar ve aşırı derecede rahatsız olur. Fransız askısı özellikle bu soruna karşı geliştirilmiş olan estetik ama ameliyata gerek olmayan bir uygulamadır.

Fransız Askısı Kimler İçin Uygundur?

Bütün kadınlar ve erkekler için yapılabilecek olan Fransız askısı yüzünde sarkma olan ve bundan sürekli bir rahatsızlık duyan herkes için etkili bir yöntemdir. Ameliyata gerek olmadığı için son yıllarda giderek daha çok kişinin başvurduğu yöntemlerden birisi haline geldi. Yaşlanmanın en önemli belirtilerinden birisi olan sarkma problemini kısa sürede ve ameliyatsız olarak giderdiği için, Fransız askısı gün geçtikçe daha da popüler bir uygulama haline geliyor.

Fransız Askısı Sarkmalar Dışında Kullanılır mı?

Fransız askısının en çok tercih edilme nedeni yüzdeki sarkmaların giderilmesidir. Ama bunun dışında en çok kullanıldığı alan ise yüz felci geçiren hastalardır. Yüz felci geçiren hastalar bu yolla etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Uygulamada kullanılan ipler aksi bir durum gerekmedikçe esnek yapıda olur. Bu ipler yüzdeki mimik hareketlerine uyum sağlayabilir. Mimiklere uyum sağlaması da yöntemin daha çok tercih edilme nedenlerinden birisidir. Çünkü bu sayede hem ameliyat gerektirmeden hem de yüzde donuk bir ifade olmada sarkmalar giderilir ve yüz felci tedavi edilebilir. Estetik uygulamaların en korkulan taraflarından birisi yüzdeki donuk ifadedir, ama Fransız askısının sonucunda böyle bir şey oluşmaz.

İpler Ne Kadar Dayanıklıdır?

Yüzümüzle ve vücudumuzla tamamen uyumlu olan Fransız askısı ipleri diğer iplere göre yaklaşık olarak beş kat daha fazla dayanıklıdır. İçerisindeki maddeler ve silikon, iplerin uzun süre dayanmasını sağlar. Ayrıca bu iplerin çekme gücü çok fazladır ve tırtıklı bir yapıda oldukları için, yüzün sarkık görünümünün engellenmesinde çok etkilidir. İplerin herhangi bir şekilde kopma riski yoktur ve yüzdeki mimikler üzerinde hiçbir olumsuz etkisi bulunmaz.

Fransız Askısı Estetik Operasyon Kadar Etkili midir?

Yüzdeki hacmin kaybolması ve aşağıya doğru meyil yıllar geçtikçe herkesin başına gelir. Hiç kimse böyle bir sorunla karşılaşmak istemez. Cildin kalitesindeki bozulma, gevşeme ve sarkma hem kadınlar hem de erkekler için problem yaratır. Ancak yüz germe konusundaki cerrahi ameliyatlar bazı kişileri korkutur. Hem maliyetli hem de iyileşme süreci uzun olduğu için herkes bunu yaptırmak istemez. Daha basit olan diğer yöntemler de uzun bir süre etkili olmaz. Fransız askısı geliştirilirken bu iki faktör dikkate alındı. Hem daha az riskli ve çabuk iyileşebilen hem de uzun süre dirençli bir yüz germe metodu olarak geliştirildi. Bu yüzden pek çok kişinin ihtiyacına cevap verebilmektedir.

Fransız Askısı Ne Kadar Dayanır?

Fransız askısında öncelikle doktor hastayı muayene eder ve hangi bölgelere işlem yapılması gerektiği belirlenir. Daha sonra ise hastaya lokal anestezi uygulanır. Anesteziden sonra bu işlem 45 dakika ya da bir saat içerisinde tamamlanır. İplerin yerleştirileceği ve askılama işleminin yapılacağı bölgelerin önceden belirlenmesi gerekir. Belirlenen yerlere ipler derinin altından doğru çekilerek yani askılayarak yerleştirilir.

İplerin bir ucu başımızın hemen kulak üzerindeki bölgesine yerleştirileceği için kesiye ve dikişe çok gerek kalmaz. Bu işlemin etkisi ve askıların dayanma süresi kişinin cilt yapısına ve yaşına göre farklılık gösterir. En az bir ya da iki sene etkisi olan Fransız askısı, yüz yogası ve çeşitli masajlarla birlikte desteklenirse üç seneye kadar yüzdeki sarkma üzerinde etkili olur. Ama kişiden kişiye bu süre değişir ve bazen kısalır.

Fransız Askısı Sonrası

Bütün cerrahi operasyon ve uygulamalardan sonra olduğu gibi Fransız askısından sonra da hastaya enfeksiyon kapmaması için bir ilaç listesi verilir. Hastanın normal yaşantısına dönmesi için bir gün yeterlidir. Askılama sonrası ağrı, hafif şişlik ve morluklar genelde görülen sorunlardır. Ağrı kesici kullanmak ve buz kompresi yapmak bu sorunlar için yeterlidir.

İlk bir hafta içerisinde hastanın ağzını çok oynatmaması ve aşırı mimiklerden kaçınması gerekir. Yaklaşık bir ay boyunca yüz üstü yatmak ve yüzü sert bir şekilde oğuşturmak olumsuz sonuçlara yol açabilir. İlk günlerde hafifçe etkileri belli olmaya başlasa da bu işlemin tam etkisini görmek için iki ya da üç ay gereklidir. Ama yakın çevreniz bu değişikliği çok kısa sürede fark edebilir.

Fransız Askısı ve Yaşlanma

Yaşlanma herkesin kaçınılmaz sonu olarak durdurulamayan bir süreçtir. Yüzün ve vücudun farklı yerlerinin zamanla yer çekiminin de etkisiyle sarkması doğaldır. Bu süreç yavaşlatılabilir ama kesinlikle durmaz. Yavaşlatmak için çok daha kesin ve etkili bir çözüme ihtiyaç duyanlar cerrahi bir ameliyatı da tercih edebilir. Ama buna alternatif olabilecek ikinci derecede en etkili ve zararsız yöntemlerden birisi de Fransız askısıdır.

Kozmetik ürünlerden ziyade bazı basit hareketler ve yüz yogası egzersizleriyle boyun ve yüzdeki sarkmalar bir derece azaltılabilir. Ama bunları durdurmak mümkün olmadığı için vücudumuzun değişmesine de alışmak durumundayız. Sadece yaşlanma sürecinin hızlanmaması için elimizden geleni yapabiliriz. Fransız askısı yapabileceğimiz şeylerden birisidir. Bununla birlikte hafif egzersizlerin düzenli olarak yapılması, sigara ve alkolden, şekerden uzak durma ve sağlıklı beslenme de yaşlanmanın yavaşlatılması için diğer seçeneklerdir.

Tags: No tags