fransız askısı nasıl yapılır

Fransız Askısı Nasıl Yapılır?

Fransız askısı sarkmalardan şikâyetçi olan, yüzünü gerdirmek isteyen ama ameliyat yaptırmaktan korkanlar için bir estetik uygulamadır. Yıllar geçtikçe yüzdeki sarkmalar herkesin şikâyet ettiği bir problem haline gelir. Yanaklar çenenin üstüne yığılır, alın bölgesi ise gözlerin üstüne doğru sarkar. Bu durum gözlerin daha belirsiz, yüzün de daha solgun ve yaşlı görünmesine neden olur. Şimdiye kadar bu durum genel olarak ameliyatla çözülebiliyordu. Ameliyatsız olan yöntemler ise daha geçici çözümler sunuyordu. Ama Fransız askısı hem etkili ve daha uzun süreli hem de ameliyatsız bir yöntem olduğu için bugünlerde çok merak ediliyor.

Yaşlanmayı Durdurmak Mümkün mü?

Yaşlanmak bütün canlılar için doğal bir süreç ve önüne geçmek mümkün değil. Yılların etkisini tamamen üzerimizden atmak ise imkânsız. Ama bu sürecin hızlanmasının önüne geçilebilir. Ameliyata gerek kalmadan yüzdeki sarkmaların büyük oranda azaltıldığı yöntemlerden birisi de Fransız askısıdır. Üstelik etkileri de çok kısa süreli de değil. Kısa süren, ameliyatla yapılan gerdirme operasyonlarıyla kıyaslandığında çok daha avantajlı olan Fransız askısı yöntemi, özellikle ünlülerin bu aralar en çok başvurduğu estetik uygulamalardan birisi.

Fransız Askısı Nasıl Yapılıyor?

Fransız askısı vücuda zarar vermeyen, içleri polyester dış yüzeyleri silikon kaplama olan iplerle yüzün gerdirilmesi yöntemidir. Herhangi bir dikiş ve büyük ölçüde kesiye gerek olmayan bu uygulamanın en büyük avantajı da budur. Sadece iplerin derinin altına yerleştirilmesi için çok küçük kesiler uygulanır. Yanaklar, alın ve boyun bölgesine aşağıdan yerleştirilen ipler, askılama adı verilen yöntemle yüzü yukarıya doğru çekerek kaldırır. Bu şekilde sarkan bölgelerin yukarıya doğru toparlanması sağlanır. İplerin tekrar çıkarılmasına gerek yoktur ve zamanla ciltle uyum sağlar. Uzun bir süre yüzün daha gergin ve toparlanmış görünmesini sağlar. Medikal iplerin dayanma süresi ise iki sene kadar sürer. Bu uygulama istenildiği takdirde tekrar yapılabilir.

Fransız Askısının Avantajları

Fransız askısının en önemli avantajı yukarıda söylediğimiz gibi herhangi bir kesi, dikiş ya da ameliyat gerektirmemesidir. Kısa süren bir uygulama olduğu halde en az iki sene dayanması da diğer bir avantajıdır. Bu süre yüz yogası ve çeşitli masajlarla bir süre daha da uzatılabilir. Bir diğer avantajı ise yüzdeki mimiklere bir etkisinin olmamasıdır. Fransız askısı yüzün ifadesini ve mimiklerini etkilemez. Bu yüzden diğer estetik uygulamalardaki gibi yüzde donuk ve belirsiz bir ifade olmasına yol açmaz ki bu da çok önemli bir avantajdır.

Fransız Askısı Yönteminin Ayrıntıları

Fransız askısı yönteminde kullanılan ipler kırçıllı ve yüze tutunan iplerdir. Daha çok misinaya benzeyen bu iplerin yüze vereceği herhangi bir rahatsızlık yoktur. Yöntemin uygulanması yani askılama işlemi yarım saat kadar sürer. Likralı ve esnek yapılır ipler olduğu için yaptıran kişi kilo alıp verse de yüze uyum sağlar. Gerilme oranına ve yüzün ne kadar yukarı asılacağına hasta ve doktor birlikte karar verir. Esnek ve yüze uyum sağlayan ipler kullanıldığı için yüzde herhangi bir zorlama ve mimikler üzerinde herhangi bir etki olmaz. Bu yöntemle yüz, çok kısa bir sürede toparlanır ve birdenbire kişinin yüzü en az birkaç sene gençleşir.

Askılama İşlemi Sonrası Nasıl Geçer?

Fransız askısı yapıldıktan sonra hasta bir gün içerisinde normal hayatına ve işine dönebilir. İşlemin hemen ardından yüzde hafif morluk ve şişliklerin olması oldukça normaldir. Ağrılar için ağrı kesiciler ve şişlikler için de buz kompresi önerilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey ilk bir hafta içerisinde, ağzı çok fazla açmak gibi aşırı mimiklerden kaçınılması gerektiğidir. En az üç hafta süresince de yüzümüzün üstüne yatmak ve yüzü sert bir şekilde ovuşturmak tehlikeli olabilir. Aslında işlemin hemen ardından yüzdeki değişiklik hissedilir ama şişliklerden dolayı anlaşılmayabilir. Asıl etkisinin yüze oturması için iki ya da üç ay gereklidir. Hem sarkma hem de kırışıklıklar üzerinde etkisi vardır.

Fransız Askısı Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilir?

Yüzünüzdeki bir yorgunluk, sarkma ve çökmüş bir ifade arıyorsanız ve dikişsiz bir yöntem istiyorsanız Fransız askısı tam size göre bir yöntemdir. Uygulamayı yaptırmak için güvenilir bir sağlık kuruluşu ve uzman bir doktorla görüşmelisiniz. Ameliyatsız bir uygulama olsa da sağlığınızı riske atmamalısınız. Doktorunuz uygulamanın hemen öncesinde hafif bir sakinleştirici önerebilir.

Uygulamadan önceki gün iyi dinlenilmeli ve uykunuzu almış bir şekilde sağlık merkezine gitmelisiniz. Birkaç gün önceden ve uygulamanın yapıldığı gün, kahve ve alkol alınmaması ve birkaç gün sigara içilmemesi önemlidir. Yakın bir zaman içerisinde yüze başka bir şey uygulanmamış olmalıdır. Kan sulandırıcı ilaç kullanılıyorsa bunlar da birkaç gün için ertelenmelidir. Mümkünse birkaç hafta ara verilmelidir.

Fransız Askısı Sonrası Hangi Etkiler Görülür?

Fransız askısı yapıldıktan sonra yüz ovali kısa bir sürede toparlanır. Elmacık kemiklerinin ortaya çıkması ve kırışıklıkların azalması da hemen görülen etkileridir. İpliklerin etrafındaki bölgede kolajen üretimi kolaylaşır. Kolajen de bilindiği gibi cildin gençliğinin ve diriliğinin görünmesinde çok etkilidir. Bu yüzden uygulama aynı zamanda cilde faydalı bir uygulamadır.

İşlemi yaptırdıktan sonra birkaç gün ve özellikle uygulamanın yapıldığı gün, güneşle direk temastan kaçınılmamalıdır. Ağrı ve şişlikler, buz kompresi ve soğuk tamponlarla geçirilebilir. Ağzı çok açarak gülmek ve esnemek gibi hareketler de yüze zarar verebilir. En az iki hafta boyunca yüzüstü yatmaktan kaçınılmalıdır. Peeling ve sert yüz masajlarından da bir süre uzak durmak gerekir. İlk birkaç gün, sıvı ya da küçük lokmalarla beslenmek de iyi olur.

Fransız Askısı Riskli midir?

Fransız askısı risk oranı düşük bir uygulamadır. Ancak bütün estetik uygulamalardan önce yapılması gerektiği gibi hastanın tetkikleri yapılır. Özellikle şişme ve morarmaya yatkın ciltler için başka önlemler de alınabilir. Kızarıklık ve kan toplanması gibi durumlar için kan sulandırıcı ilaçlara bir süre ara verilmelidir. Ancak böyle bir yan etki de çok fazla görülmez.

Uygulamada kullanılan iplere karşı cildin alerjik reaksiyon göstermesi çok az rastlanan bir durumdur. İplerin tam olarak gerilmemesi ya da yanlış askılama yapılması, çukurlaşma ve asimetrik baskılar oluşabilir. Ama bunu önlemek için uygulamanın yapılacağı kurum ve doktor dikkatli seçilmelidir. Genel olarak bakıldığında Fransız askısı oldukça az riski olan, etkili ve zararsız bir uygulamadır.

Tags: No tags