dudak dolgusu sonrası şişlik ne zaman iner

Dudak Dolgusu Sonrası Şişlik Ne Zaman İner?

Hacimli ve belirgin dudaklara sahip olmak için dudak çevresi ve dudak içlerine bir dolgu malzemesi eklenerek yapılan estetik uygulamalara dudak dolgusu diyoruz. İnce dudaklar bazen doğuştan gelen bir özellik bazen de çeşitli sorunlardan kaynaklanan bir sorundur.

Dudakların belirginleşmesi için enjekte edilen dolgu malzemesi ise hyalüronik asittir. Zaten doğal olarak cildimizin yapısında var olan bu madde cildin pürüzsüz görünmesini sağlar. Vücutla uyum sağlayarak kolay bir şekilde emilir. Bunun dışında hücrelerin suyu tutmasına yardımı olur. Estetik uygulamalarda en çok kullanılan ve en doğal dolgu maddelerinden birisidir.

Kimler Dudak Dolgusu Yaptırır?

Cildin gençleşmesi içerisindeki kolajen ve hyalüronik asit miktarına bağlıdır. Cildin yenilenmesi ve canlı kalması için önemli bir protein olan kolajen ve nemli ve güzel görünmesini sağlayan hyalüronik asit cilt için çok gerekli olan iki maddedir. Bu iki madde sayesinde cilt elastik ve canlı bir görünüm kazanır.

Uçuk ve iltihabi problemler yaşayanlar ve hamileler dışında herkes bu maddelerle dudak dolgusu yaptırabilir. Yıllar ilerledikçe dudak kenarında sarkma problemi yaşayanlar, dudaklarını ince ve belirsiz bulanlar ya da asimetri sorunu hissedenler dudak dolgusu işlemi yaptırmak isteyebilir. Ciltlerinde bunu kaldırabilecek herhangi bir problem yoksa da her zaman yaptırabilirler.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Her ne kadar basit bir işlem gibi görülse de dudak dolgusu sertifikalı ve güvenir bir kurumda ve deneyimli bir uzmana yaptırılmalıdır. Yoksa istenmeyen sonuçlar ve sağlığı riske atan bazı durumlar ortaya çıkabilir. Uzman bir doktor önce bunu yaptırmak isteyen kişinin dudak yapısı ve yüz ve dudak orantısına bakara dudağın nasıl şekillendirilebileceğine karar verir.

Dudakların işlem sırasında ağrı yapmaması için bir krem sürülür. Bu krem anestezi etkisi yaparak dudakları uyuşturur. Ardından çok ine bir iğne yardımıyla hyalüronik asit dudaklara enjekte edilir. Dudak dolgusu uygulaması genelde yarım saati geçmez ve ardından hemen etkileri hissedilir.

Dudak Dolgusu Sonrasında Neler Yaşanır?

Dudak dolgusu yaptıran kişinin dudakların etrafında bazı şişlikler ve morluklar görülebilir. Bu kesinlikle korkulacak bir durum değildir. Birkaç gün boyunca dudak bölgesinin şişmesinden korkmaya gerek yoktur. Hatta bazı kişilerde şişlik bir hafta kadar uzayabilir.

Hasta çok rahatsız olursa bunu tekrar doktora gösterebilir. Uygulamanın istenen şekilde olmaması durumunda ise yeniden ufak bir müdahale yapılabilir. Eğer dudaklar çok çok ince ise dolgu işlemi daha uzun sürer ya da bu işlem birkaç seans tekrar edilebilir.

Dudaklar Ne Kadar Şiş Kalır?

Dudak dolgusu yaptırmak isteyen çoğu kişinin kafasını şişlik karıştırır. Dudak dolgusu işten çıkıp öğle arasında yaptırılabilecek kadar kısa süren ve genelde herhangi bir yan etkisi görülmeyen bir estetik uygulamadır. Ancak çok güvenilir olmayan bir klinikte yabancı bir dolgu maddesinin vücuda enjekte edilmesi durumunda bazı sorunlar yaşanabilir. Doktor ve klinik dikkatli seçilirse sonuç genelde memnun edicidir. Çok ağrısı ve sızısı olmayan ve oldukça kısa süren bir estetik uygulamadır. Yaptırmak isteyen çoğu kişi sonrasındaki şişlik durumundan çekinir.

Öğle arası yaptırılsa da şiş dudaklarla işe ve normal yaşantıya dönmek istemeyebilir. Ama şişlik kesinlikle korkulmaması gereken, normal bir durumdur. Ne kadar devam edeceği ise kişinin cilt yapısına bağlı olarak değişir. Sadece çok uzun süren mesela on beş günden uzun süren bir şişlik ve dudaklarda anormal bir morarma durumu farklı bir sorunun habercisi olabilir ve böyle bir durumda tekrar doktora görünmek gerekebilir.

Dudak Dolgusu Etkili midir?

Dudak dolgusu uygulamasından sonra çoğu kişi daha sağlıklı ve hacimli dudaklara sahip olduğunu fark eder. Dolgu maddesinin ciltle hemen uyum sağlaması ve dudakların normal görünmesi için bir haftaya ihtiyaç olabilir. Dudakların ne kadar hacim kazanacağı ve dudak dolgusunun ne kadar süre etkili olacağı ise kişinin cilt özelliklerine bağlı olarak değişir.

Bu uygulamanın etkisi dört ve altı ay olabileceği gibi bazı kişilerde bir yıl kadar da devam edebilir. Dudaklara enjekte edilen hyalüronik asitse daha sonra tamamen vücuda karışıp yok olur. Böyle bir durumda yeniden dudak dolgusu yaptırmanız da mümkündür. Fiyatına ve dudaklarınızın biçimine göre dudak dolgusunu istediğiniz sıklıkta yaptırabilirsiniz.

Dolgu Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygulamayı yaptıran kişiler tıpkı diş çektirmiş gibi bir süre yemek ve içmekten uzak durmalıdır. Bu süre yaklaşık iki saattir. İki saatlik bu süre içerisinde dudakları zorlayacak mimiklerden kaçınmak da gerekebilir.

Şişliğin daha çabuk geçmesi ve hafif ağrılar için dudaklara soğuk kompres yapılabilir. Doktorunuzun önerdiği bir jel ve krem dudaklara sürülebilir. K vitamini bu tür şişliklerin inmesine yardımcı olur. Bu vitamini içeren besinler tüketmek ya da k vitamini takviyesi almak böyle bir dönemde işe yarayabilir.

Dudak Dolgusundan Sonra Neler Yiyip İçilir?

Dudak dolgusu yaptırdıktan sonra bir süre çok katı ya da dudakları zorlayacak bir şeyler yememek gerekebilir. Ama içtiğiniz şeyler arasında alkol olursa dudaklarınızdaki şişlik daha uzun sürebilir. Sert bir şekilde çiğnenen şeyler, aşırı soğuk ya da sıcak yiyecek ve içeceklerden de bir süre uzak durmak gerekir.

Dolgu yapılan bütün estetik müdahalelerin ardından olduğu gibi bu uygulamanın ardından da bir süre sauna ve hamam gibi yerlerden uzak kalmak en iyisidir. Basit bir uygulama olsa da uygulamanın ardından bir ya da iki hafta boyunca ağır bir spor yapmamak da önemlidir.

Dudak Dolgusunun Fiyatı

Uygulamada kullanılan genel teknikler ve dolgu maddesi aynı olsa bile uygulamanın şekli kişiden kişiye değişeceği için bu konuda net bir fiyat vermek zordur. Yaptırmak isteyen kişiler daha uygun fiyatları seçmek yerine en güvenilir olan yeri seçmeye özen göstermelidir. Ayrıca sonucun daha doğal görünmesi ve sağlığa zararı olmaması açısından dolgu maddesinin miktarı ve dudakların son biçimi konusunda da yapacak olan uzmanı dinlemek şarttır.

Dudak Dolgusu Ne Kadar Sıklıkta Tekrar Edilir?

Sağlığa zararı olmayan bir uygulama olarak dudak dolgusu kişinin istediği sıklıkta tekrar edilebilir. Ama bütün estetik uygulama ve müdahalelerde olduğu gibi bunda da aşırıya kaçmak hem dudakları hem de kişiyi yorar ve olumsuz sonuçlar doğurabilir. Dudak dolgusunun ne zaman tekrarlanması gerektiği konusunda uzman kişinin tavsiyelerine dikkat etmek en iyisidir. Güvenilir bir klinikte deneyimli ve uzman hekimlerin tavsiyeleri doğrultusunda işlemin tekrarlanması en iyisidir.

Tags: No tags