dudak dolgusu ne kadar kalıcı

Dudak Dolgusu Ne Kadar Kalıcı?

Doğuştan belirsiz ve ince dudaklara sahip olanlar, yıllar geçtikçe dudak çizgisi ve dudakları belirsizleşenler ve dudak kenarı sorunları yaşayanlar dudak dolgusu yaptırarak daha hacimli ve güze görünen dudaklara sahip olabilir. Dudakların görüntüsü kadınlar için önemlidir, çünkü ince ve hacimsiz yapılı dudaklar ve daha hacimli dudaklar arasındaki fark sanıldığından çok daha büyüktür.

Dudak dolgusu işlemi sırasında genel olarak hyalüronik asit isimli ve vücudun nem oranını ve elastikiyetini arttıran bir madde kullanılır. Bu madde bir süre sonra vücut tarafından doğal olarak emilir. Dolayısıyla işlemin vücudumuza herhangi bir zararı yoktur. Eğer gerekli sağlık koşullarını sağlayan ve sertifikalara sahip olan, uzman ve deneyimli doktorların çalıştığı bir yerde yaptırılırsa dudak dolgusu işleminin sonuçları çok daha başarılı ve olumlu olur.

Kimler Dudak Dolgusu İşlemi İçin Başvurur?

Dudaklarının şeklini değiştirmek isteyen ve daha hacimli dudaklara sahip olmak isteyenler her yaş grubundan hastalar olabilir. Bu estetik uygulama giderek çok daha fazla kişinin yaptırdığı bir uygulama haline geldi. Yetişkin ve dudaklarından rahatsız olan, anesteziye karşı da herhangi bir duyarlılığı olmayan bütün kadınlar bu işlemi yaptırabilir.

Dudak Dolgusu İşleminin Ayrıntıları

Dudak dolgusu yaptırmaya karar veren bir kişiden doktoru belirli bir süre sigara ya da kullanıyorsa bazı ilaçları bırakmasını isteyebilir. İşlem yapılmadan önce hastanın yüz hatları ve dudakları incelenir ve işlemin nasıl yapılacağına ona göre karar verilir. İşlem sonrasında nasıl bir görüntü olacağı konusunda da hastaya bilgi verilir.

İşlemden önce ise dudağa anestezik ve bölgeyi uyuşturan bir krem sürülür. Ancak bazı hastaların dudakları daha hassas olabileceğinden ve işlemin şeklinden dolayı bazen uyuşturucu iğneler de kullanılır. Böylece hasta işlem sırasında herhangi bir acı hissetmez. Dolgu maddesi çok ince uçlu bir inceyle ve aynı anda doktorun dudağa şekil vermesiyle birlikte enjekte edilir.

Dudak Dolgusu Şişliği

İşlemin hemen sonrasında üç ya da dört saat boyunca yüzde bir uyuşma hissedilebilir. Dudaklarda hafif bir morarma ve şişlik görülmesi de oldukça doğaldır. Ancak çok aşırı bir ağrı, kızarıklık ve morarma olursa herhangi bir sorundan bahsedilebilir.

Hastanın dudaklarındaki şişmenin geçmesi içinse on ya da on beş günlük bir süre gereklidir. Bu sürenin sonunda dudaklar normal ve doğal bir görünüm kazanır. Eskisinden çok daha belirgin çizgilere ve belirgin bir görünüme sahip olur. Dolgu işleminin başarısı ise doktorun uzmanlığına bağlıdır. Eğer yüze uygun bir şekilde yapılırsa dudak dolgusu işlemi çok daha başarılı sonuçlar verir.

Dudak Dolgusu Uygulamaları Kaç Tanedir?

Dudak dolgusunun fiyatları ve ne kadar kalıcı olacağı yapılacak olan uygulama çeşidine bağlı olarak değişir. En kalıcı uygulamalardan birisi Permalip dudak dolgusu uygulamasıdır. Bu uygulama sırasında dudak lokal anestezi ile uyuşturulur ve yaklaşık yarım saat süren bir işlem yapılır. İşlem sırasında önce dudakların kenarından bir ya da iki milimetre bir alan açılır ve buradan açılan alandan dudağın ortasına doğru dolgu maddesi yerleştirilir. Daha sonra zamanla eriyen dikişlerle dudak kenarları kapatılabilir.

Çok kırışık dudaklar için tercih edilen dudak dolgusu ise Juvaderm uygulamasıdır. Bu uygulama sırasında da sonrasında dudakları pürüzsüz ve dolgun gösterecek olan hyalüronik asit birkaç seansta dudaklara enjekte edilir. Zaten dudak dolgusunda en çok kullanılan dolgu maddesi budur, ancak çok istisnai durumlarda farklı bir dolgu maddesi kullanılabilir.

Kalıcı Dudak Dolgusu Uygulaması

Sürekli bu işlemi tekrarlatmak istemeyenler için daha kalıcı bir dudak dolgusu uygulaması da bulunmaktadır. Belirgin bir şekle sahip olan bu uygulama diğerlerine göre dudakların görünümünü çok daha uzun süre korunmasını sağlar. Hemen her yaş grubunun yaptırabileceği bu uygulama için de yan etki ihtimali çok azdır.

Dudak uygulamaları arasında en çok tercih edilen ve kalıcı dudak dolgularına göre daha az dayanan bir diğer uygulama da Afrodit dudak dolgusudur. En kısa sürede sonuçları görülebilen bu uygulama on beş ya da yirmi dakika içerisinde tamamlanır ve dudak çizgilerini belirginleştirerek dudaklara hacim kazandırır.

Dudak Dolgusu Biçiminin Seçimi

Hangi dolgunun size göre daha uygun olacağını belirlemek doktor ve hasta arasında karar verilecek bir seçimdir. Bu seçim sırasında doktor hastanın ağız ve dudak yapısını dikkate alarak bir karar verir. Daha kalıcı ya da geçici dudak dolgusu uygulamalarından hangisine karar vereceği ise daha çok hatanın kendisine kalmıştır. Dudak dolgusu fiyatları da bu seçimlere ve değişikliklere göre farklılaşır. Hasta hem dudaklarının yapısına hem de bütçesine göre bir seçim yapar. En iyi sonucu almak için doktorun tavsiyeleri dikkate alınmalıdır.

Dolgun Dudaklar Neden Önemlidir?

Dudaklarımız çok farkında olmasak da yüzümüzün şeklinde ve görünümünde çok önemli bir yeri olan organlarımızdır. Kadınlar için dudakların şekli çok önemlidir çünkü dolgun ve hacimli dudaklar yüzü çok daha canlı ve genç gösterebilir. Dolgu konusunda abartıya kaçılmadan ve doktorun tavsiyelerine göre bir seçim yapılmalıdır.

Dudak dolgusunun yoğunluğu konusunda da doktorun kararlarına uyulmalıdır. Bütün bunlar gerektiği gibi yapılırsa dudak dolgusu sonuçları istenildiği gibi gerçekleşir. Aksi durumlarda kötü görünen ve kolay kolay iyileşmeyen dudaklara sahip olunabilir. Bu yüzden klinik ve doktor seçimine ve doktorun önerilerine dikkat etmenin yararı olacaktır.

Dudak Dolgusu Alanları

Dudak dolgusunun temel hedefi ve alanı dudakları şekillendirmektir. Dolgunlaştırma ve hacim kazandırma da dudak dolgusunun hedeflerinden birisidir. Dudakların üst çizgisinin belirlenmesi ve konturun daha belirgin hale getirilmesi de bir diğer amaçtır. Dudak dolgusunun kullanım alanlarından bir diğeri ise dudağın kenarındaki sarkmaların giderilmesidir.

Dudak çevresindeki çizgilerin belirgin hale getirilmesi ve dudaklardaki kırışıklıkların giderilmesi de hastaların dudak dolgusu yaptırmasının nedenleri arasındadır. Bu ve buna benzer pek çok sorun dudak dolgusu ile çözülebilir.

Vücudun Hacim Kazanması

Geçen yıllar vücudumuzun çoğu yerinde hacim kaybına yol açar. Bazı bölgeler daha sarkık, belirsiz ve kırışıklıklarla dolu olabilir. Dudaklar da bu bölgelerden birisidir. Yaşımız ilerledikçe vücudumuzun ve cildimin önemli kaynaklarından birisi olan hyalüronik asit de azalır.

Bu asidin azalması dudakların hacim kaybetmesine ve belirsizleşmesine neden olur. Dudak dolgusu bu tür etkilerin azalmasına katkıda bulunan bir uygulamadır. Bazen kalıcı şekilde bazen de birkaç yılda bir tekrarlanacak şekilde yaptırılabilir. Yaptırmak isteyenler doktoru ile birlikte nasıl yapılacağına karar vermelidir.

Tags: No tags