dudak dolgusu nasıl yapılır

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Yüzümüzün daha dolgun ve genç görünmesi için en önemli üç organımız burun, göz ve dudaklarımızdır. Çünkü bize bakan kişilerin ilk izlenimini bunlar belirler. Herhangi birisiyle göz teması kurar kurmaz yüzümüzdeki en dikkat çekecek olan organlar dudaklar ve burundur. Önemsiz gibi görünse de belirsiz ya da ince dudaklar veya üzerinde yer yer çökmeler olan dudaklar yüzümüzü çok değiştirir. Etkileyici ve canlı bir ifademiz olmasını engeller. Böyle bir sorunumuz varsa çözmek için en etkileyici yöntemlerden birisi dudak dolgusu yöntemidir.

Dudak Dolgusu Neleri Değiştirir?

Dudak dolgusu sadece cansız ve belirsiz dudaklarınızı daha canlı göstermek için değil aynı zamanda hafif de olsa dudakların şeklini değiştirmek için yapılır. Şekli düzelen dudaklar çok daha dolgun bir görünüm kazanınca yüzün ifadesi tamamen değişir ve çok daha etkileyici bir hal alır. Yüzün çok daha dinamik, canlı ve genç görünebilir. Ancak başarılı bir sonuç almak için mutlaka uzman bir sağlık kuruluşuna ve deneyimli hekimlere başvurmak gereklidir. Bu konuda risk almak hiç doğal olmayan dudak görünümüne ve hatta ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Dudaklarımız Yapısı

Dudaklarımızın yapısı genel olarak doğuştan gelen bir özelliktir. Ama bazen yaşlılık da dudakların daha belirsizleşmesine neden olur. Ayrıca uzun zaman diş sorunu yaşayan ve eksik dişleri olan kişilerin de dudaklarının şekli bozulabilir. Ağız çevresi ve dudakların görünümünü etkileyen bir diğer sorun ise sigara içmektir. Özellikle üst dudakların çok ince olması ve gülerken diş etlerinin görünmesi herkesi rahatsız eder. Bu sadece cansız bir görünüm değil rahatsız edici bir görünüm verir. Böyle bir durumda bazı kişiler gülmeye bile çekinir. Hatta gülerken ağzını kapatmaya çalışır. Dudak dolgusu ile tüm bunların önüne geçilebilir. Dudaklar çok daha dolgun hale gelirken yüzde daha genç ve dinamik bir görünüm kazanır. Ağız kenarındaki çizgi ve kırışıklıklar da ortadan kalkar ve yüzümüz büyük oranda gençleşir.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudaklarımızda çok sayıda sinir ucu bulunduğu için dolgu işleminden önce mutlaka lokal anestezi uygulanmalıdır. Lokal anestezi hem sıvı bir ilaçla hem de ağızdan alınan ağrı kesicilerle yapılabilir. Bu işlem kişinin dudak dolgusu uygulaması sırasında kendisini konforlu hissetmesi için önemlidir. Lokal anestezinin dikkatli yapılması önemlidir. Ama uzman hekimlerin bulunduğu ve işlemin olması gerektiği gibi yapıldığı bir yerde işlemden önce doktorla görüşmek de mümkündür. Doktor sizinle görüşürken bir ön muayene yapar. Bu muayene sırasında kişi dudaklarının nasıl görünmesini istediğini anlatır. Ama doktor da yüz şeklini göz önünde bulundurarak daha doğal bir görünüm kazanması için nasıl bir görüntü olması gerektiği konusunda kişiye bilgi verir. Sonucun daha doğal görünmesi için doktorla yapılacak olan değerlendirme önemlidir. İşlem sırasında çok ince uçlu iğneler kullanılır ve kanüller aracılığıyla bu iğnelerle dudağa bir dolgu maddesi enjekte edilir.

Dudaklara Hangi Madde Enjekte Edilir?

Dudak dolgusu sırasında dudaklara eklenen madde hyalüronik asittir. Zaten vücudumuzda belli bir miktarda bulunan bu madde biz yaşlandıkça azalır. Azalması da dokuların gevşemesine, kasların birbirinden ayrılmasına, kırışıklıklara, sarkmalara ve dolgun görünümün ortadan kalkmasına yol açar. Dudak dolgusu sırasında dudaklara bu madde eklenerek daha dolgun bir görünüm kazandırılır. İşlemin kesinlikle bu konuda uzman ve deneyimli bir doktor tarafından yapılması gereklidir.

Hyalüronik Asit Neden Önemlidir?

Vücudumuzun en önemli bileşenlerinden birisi hyalüronik asittir. Su tutma kapasitemiz bu maddenin oranına bağlıdır. Eğer hyalüronik asit azalırsa vücudumuz su tutamaz ve bazı yerlerinde çökme meydana gelebilir. Çökmeler ve dolgunluğunu kaybetmiş bölgeler herkesi rahatsız eder. Dolgunluğu kaybolan her bölgeye hyalüronik asit enjekte edilebilir. Bu sayede daha sağlıklı ve dolgun bir görünüm kazanılır. Dudaklarımızla yaşadığımız sorunlarda da bu bölgeye hyalüronik asit eklenir.

Dudak Dolgusu Neden Yapılır?

Dudak dolgusu hemen herkesin yaptırabileceği ve gerektiği gibi yapılırsa fazla risk taşımayan bir yöntemdir. En çok dudakların şeklini düzeltme ve belirsiz dudakları daha belirgin ve dolgun hale getirmek için yapılır. Eğer varsa dudaktaki asimetriyi düzeltebilir ve kontür bozukluklarını da giderir. Dudakların kenarında sarkma varsa ve de dudakların etrafında kırışıklık ve ince çizgi oluşmuşsa bunları da çözer. Gülerken diş etlerinin görünmesi gibi bir problem için de önerilir.

Dudak Dolgusundan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dudak dolgusu dudakların farklı yerlerine yapılabilen bir uygulamadır. Hangi bölge sorunluysa o bölgeye yapılması planlanır. Estetik olarak sorunlu olan bölgelere uygulanarak dudakların daha iyi görünmesini sağlar. Özel ve incelikli bir uygulama olduğu için kesinlikle uzman ve deneyimli bir hekim tarafından yapılması gereklidir. İşlemin ardından bazı morluklar ve kızarıklıklar oluşabilir, bu gibi sorunlar da kolaylıkla giderilebilir. Buz kompresi ve morluk giderici kremler bu konuda etkilidir. Genel olarak tek bir seansta bu işlem tamamlanır. Ama bazen nadiren de olsa sorun çıkar ve işlemden sonra on gün içerisinde tekrar uygulama yapılabilir. Böylece iki seansta işlem tamamlanır.

Dudak Dolgusu Ne Kadar Etkilidir?

Dudak dolgusu uygulandıktan kısa bir süre sonra dudakların şekli ve kontürü çok daha belirgin bir hale gelir. Hyalüronik asit su tutmaya yardımcı olduğu için dudaklar daha da belirgin ve nemli görünür. Bu da çok daha canlı bir görünüm kazanmalarını sağlar. Hyalüronik asit akışkan ve sıvı bir madde olduğu için eğer varsa dudaklardaki morluk ve şişlikler de kısa bir süre içerisinde geçer. Dudak dolgusu eğer hyalüronik asitle yapılmışsa en çok bir yıla kadar etkili olur. Başka maddelerle bu süre uzatılabilir, ama bu durum beraberinde bazı riskler getirir. Farklı ve cilde yabancı maddelerle yapılırsa daha kalıcı olsa da cilde zarar verebilir. Hyalüronik asit gibi vücuda yabancı olmayan ve zaten vücudumuzun bir bileşeni olan maddelerle yapılmalıdır. Bu madde canlı bir madde olduğu için risk taşımaz ve vücutta zamanla azalır. Dudak dolgusu tekrar uygulandığında sorun çıkarmayan bir uygulamadır. Yani istendiği kadar tekrar edilebilir.

Dudak Dolgusunda Nelere Dikkat Edilir?

Dudak dolgusunda vücuda enjekte edilecek olan madde ve bunu yapan hekimin uzmanlığı önemlidir. Bunlara dikkat edilirse herhangi bir riski ve yan etkisi olmayan oldukça sağlıklı uygulamalardan birisidir. Aynı zamanda ne kadar dolgu maddesi kullanılacağı da önemlidir, çünkü sonucun doğal görünmesi gerekir. Uzman ve deneyimli bir hekim bu konularda dikkatlidir ve daha başarılı sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Tags: No tags