dudak dolgusu nasıl uygulanır

Dudak Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Yüzümüzün en önemli bölgelerinden birisi dudaklarımızdır. Bu yüzden eğer şekil ve biçim bozukluğu varsa ya da herhangi bir hasar görmüşse tedavi edilmeleri gerekir. Başarılı bir dudak dolgusu ya da uygulamaları için deneyimli ve profesyonel bir doktora başvurmalısınız. Dudak dolgusu ya da botoksu basit görünse de mutlaka bir uzman tarafından yapılmalıdır.

Ameliyat ya da uygulamadan önce ağız ve diş sağlığı konusunda da bir tetkik de gereklidir. Diş dolgusu ve dudak estetiği uygulamaları bazen bütünleşik bir operasyonla yapılabilir. Planlama yapılırken hangisine öncelik verileceği ya da beraber yapılıp yapılamayacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Tavşan Dudak Estetiği

Çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak meydana gelen tavşan dudak problemi doğuştan gelir ve hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir. Bu sorun genelde dudağın yarık olması ile ilişkilidir ve bazen burun eğriliği de bununla birlikte görülebilir. Bu sorunu çözmek için geliştirilmiş olan pek çok yöntem vardır ama bunlardan en çok tercih edileni Millard yöntemi adı verilen yöntemdir. Önce ağzın içindeki deri, daha sonra kaslar daha sonra da dışarıdaki deri tedavi edilir.

Yarık dudak ya da tavşan dudak ameliyatlarının genel süresi iki saat kadardır. Ameliyattan sonra hastanede bir gün istirahat edilir ve dudakların iyileşmesi için de on güne ihtiyaç vardır. Dudak çevresinde az bile olsa bir iz kalır. Hastalar ameliyata girmeden önce de dudaklarının üst kısmını epilasyon yaptırmalıdır, çünkü ameliyat sırasında ve sonrasında bu durum sıkıntı yaratabilir. Ağız ve diş sağlığına her zaman dikkat edilmesi gerekir. Ama böyle bir ameliyattan önce ve sonra özellikle dikkat edilmelidir.

Dudak Estetiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dudak estetiği ya da herhangi bir estetik operasyon ve uygulamasından önce en önemli nokta doktor ve hastane seçimidir. Dudak dolgusu bir estetik olsa da ameliyat olarak geçtiği için profesyonel uzmanlarca yapılması sağlık için önemlidir. Buna benzer hiçbir operasyonda risk alınmaması gerekir. Bu yüzden öncelikle uzman ve tecrübeli bir doktor bulunmalıdır. Sağlık merkezi ya da bir klinikte yapılacaksa da özel bir seçim yapılmalıdır.

Operasyonlara kimin gireceği ya da uygulamanın kim tarafından yapılacağı iyi bilinmelidir. Ufak ya da büyük nasıl bir operasyon yapılacaksa yapılsın deneyimli bir uzman tarafından yapılmadıkça başarılı bir sonuç alınması mümkün değildir. Operasyon öncesinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da hastanın kan sulandırıcı ilaçlardan bir süre uzak durması ve eğer içiyorsa bir süre sigarayı da bırakması gerektiğidir.

Dudak Estetiği Sonrasın Yapılması Gerekenler

Operasyon sonrasında eğer doktorunuz önerdiyse bir ağrı kesici ya da ilaç alabilirsiniz ama bunun dışında bir şey kesinlikle alınmamalıdır. Birkaç gün için ağır bir spor ya da egzersiz yaptırmamak gerekir. Ameliyat sonrasında bir hafta boyunca sauna, hamam ve yüzme havuzuna gidilmemesi iyi olur. Cilt bakımı gibi rutinlere de bir süre ara verilmelidir.

Dişlerde herhangi bir sorun varsa önce bunların yapılması iyi olur. Ya da dudak estetiği ve diş dolgusunun kesinlikle bir arada yaptırılmamalıdır. Doktorun verdiği ilaçlar ya da kremler doktor ne kadar önerdiyse o ölçüde kullanılmalıdır. Bir süre boyunca sıvı alınması ve katı yiyeceklerden uzak durulması da gerekebilir. Doktor kontrolleri de ihmal edilmemelidir.

Kaç Çeşit Dudak Dolgusu Vardır?

En yaygın dudak estetiği çeşitleri melek kanadı dudak estetiği, Rubina dudak estetiği, klasik dudak estetiği, Eve stili, Pierique dudak estetiği, Cupic Lip estetiğidir. Bunlardan hangisinin seçileceği hastanın yüz ve dudak biçimine göre belirlenir. Bu konuda hasta ve doktor öncesinde birlikte karar vermelidir.

Geçici ve kalıcı dudak dolgularından birisi de seçilebilir. Hangisinin seçilebileceği konusunda yüz tipi çok önemlidir. Bu yüzden de mutlaka doktor tavsiyesi dikkate alınmalıdır. Çeşitli farklılıklar olsa da en çok tercih edilen yöntem de klasik dudak estetiğidir.

Dudak Estetiği Püf Noktaları

Dudak estetiği çok önemli bir operasyon çeşididir ve kesinlikle hata kabul etmez. Eğer dudak görüntüsü yüze uymazsa ortaya doğal olmayan ve kötü görünen bir sonuç çıkar. Yapay görünen, dişlerle ve yüzle uymayan bir dudak dolgusu ya da operasyonu başarısız bir operasyon demektir.

Burun düzeltme ameliyatı ne kadar önemliyse dudak estetiği uygulamaları da o kadar önemlidir. Hastanın mutlaka doktorun tavsiyelerine uyması gerekir. Ameliyat öncesi ve sonrasında yapılacaklara özen gösterilmelidir. Dişler ve uçuklarla ilgili sorunlar varsa estetik operasyon öncesinde bunların çözülmüş olması gerekir. Hastanın talimatlara uymaması da olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Erkekler ve Bebekler İçin Dudak Estetiği

Erkekler de bazen tavşan dudak sorunundan ya da dudaklarının kalın görünmesinden dolayı dudak estetiği uygulamalarına başvurabilir. Erkekler de dudak enjeksiyonu ve inceltme yöntemlerini tercih eder. Yatırmadan önce varsa bıyıklarını kestirmeleri ve kan sulandırıcı ilaçları bırakmaları gerekir. Erkekler için de önemli olan yüz ve dudak uyumudur.

Tavşan dudaklı doğan bebekler de üç aylık olunca bu ameliyattan faydalanabilir. Bebeklerin ameliyatına sadece doktor karar verebilir. Onlarda da hem kas hem de deri onarımı yapılarak dikişlerle işlem tamamlanır. Operasyon sonrasında bebekler bir süre damar yoluyla beslenebilir ve bir süre huzursuzluk yaşar. Onlara hassas davranılması ve mutlaka doktor tavsiyelerine uyulması gerekir.

Dudak Estetiği Operasyon ve Geçici Uygulamalar

Dudak estetiği deyince akla ilk gelen dudak dolgusu yaptırmaktır. Ama olay yukarıda da bahsettiğimiz gibi bununla sınırlı değildir. Bazen kesi yapılarak bir operasyona gerek duyulabilir. Her ne yapılacaksa deneyimli bir cerrah ya da doktor tarafından yapılmalıdır. Sadece dolgu yapılacak olsa bile doktor seçimi önemlidir. Çünkü bazı dolgular hem doğal sonuç vermez hem de gerektiği gibi yapılmazsa ciddi sorunlara yol açabilir.

Dudaklar yüz şeklimizi belirleyen en önemli organlarımızdan birisidir. Yüzümüzün zarafeti ve güzel görünmesi için önemli bir payları vardır. Dudakla ilgili sorunlar varsa bunların dikkatli bir şekilde çözülmesi gerekir. Sadece dolgu işlemi yapılıp dudakların belirginleştirilmesi gerekiyorsa da bu operasyonun dikkatli yapılması şarttır. Kalın ve belirgin dudaklar kadınların, ince dudaklar ise erkeklerin tercihidir. Her ikisi de kişinin kendisini iyi hissetmesi ve psikolojisi için önemlidir. Dudak dolgusu yaptıran bireylerde psikolojik manada özgüven kazanıldığı da görülür.

Tavşan dudak gibi sorunlar ise çok daha ciddi sorunlardır ve konuşma ve yemek yeme gibi durumları da etkileyebilir. Tavşan dudak ameliyatı yetişkin ya da bebek kime yapılırsa yapılsın önemli bir ameliyattır ve hekimin deneyimi önemlidir. Bu tür uygulamalardan önce mutlaka doktor ve hastane konusunda bir araştırma yapılmalıdır.

Tags: No tags