Medikal Estetik > Cilt Gençleştirme

PRP Ci̇lt Gençleşti̇rme

Kişinin kendi vücudundan belirli oranda kan alınarak bu kanın özel işlemlerden geçirilmesi ile elde edilen plazmanın enjeksiyon yöntemi ile kişiye uygulanmasına PRP denir. Kanın ayrışması ile elde edilen plazma platelet hücreler yönünden çok zengindir. Platelet hücrelerin en önemli özelliği büyüme faktörlerine sahip olmalarıdır. Bu özellikleri sayesinde sağlık problemlerinin giderilmesinde büyük rol oynarlar.

PRP uygulaması hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılırken, saç problemlerinde ve cilt bakımlarında da kullanılır. Yaşın ilerlemesi, çevresel faktörler ve geçirilen hastalıklar neticesinde insanların büyüme hücreleri bir süre sonra durabilir. İlaç kullanımı yerine plazma tedavisi büyük önem taşır. Cilt gençleştirme tedavilerinin yanında ortopedik hastalıkların iyileştirilmesi için de tercih edilir. Son yıllarda yapılan araştımalar sonucunda büyük başarı oranlarına sahip olduğu görülmüştür.

Cilt Gençleştirmede Etkili Midir?

Kadın ve erkeklerde 25 yaş ve sonrasında kolajen üretimi durur. Kolajen üretiminin durması ile birlikte vücut desteklenme ise, deride kurumalar, çatlamalar, sarkmalar ve fazlalaşmalar meydana gelir. Özellikle göz çevresinde kaz ayaklarının oluşması, alında paralel çizgilerin belirginleşmesi ve diğer mimik çizgilerinin derinleşmesi sorunları oluşur. Oluşan bu durumlar sizi olduğunuzdan daha yaşlı, yorgun ve mutsuz gösterir.

Yapılan çalışmalar neticesinde prp etkisinin  cilt hücrelerinin yenilenmesine ve gençleşmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Yüz, boyun, eller ve dekolte bölgelerine düzenli olarak uygulanması gerekir. Özellikle bu işlemlerden sonra mutlaka uygulanmalıdır. Koruyucu krem kullanmadan güneş ışınlarına maruz kalındığında, gebelik sırasında oluşan gebelik lekelerine ve diğer cilt problemlerine kesin olarak çözüm sunar. İki hafta aralıklı olarak yaklaşık dört seans uygulanması sonucunda hayal ettiğiniz cilde kavuşabilirsiniz. İşlemin etkisini ilk seans sonucunda görmeye başlarsınız.

Düzenli olarak uygulanan dört seans PRP tedavisinin etkisi yaklaşık olarak 12 ay sürer. Ağrı yönetimi işlemlerinde dört ay, ortopedi tedavilerinde ise üç ay kalıcı olduğu belirlenmiştir. Tedavinin kalıcılığını artırmak için bazı uygulamalar yapabilirsiniz. Ağrı yönetimi için tedavi sonrası uygulayacağınız düzenli egzersizler ve doğru cilt bakım ürünlerinin kullanılması gibi faktörler prp tedavisinin kalıcı etkisinin daha uzun sürmesine yardımcı olur.

PRP uygulamak için çok küçük çaplı enjektörler kullanılır. Enjektörlerin temas ettiği bölgelerde küçük şişlikler ve morarmalar oluşur. Bu nedenle komplikasyonun gelişmesini engellemek için işlemden önce ve sonra bu bölgelerin steril olmasını sağlamanız gerekir. İşlemin yan etkisi çok nadir görülür. Hastanın kan sulandırıcı ilaç kullanması, hamile olması ve kanser hastalığı gibi ciddi sağlık problemlerinin olması komplikasyona neden olabilir.

PRP uygulaması tıp alanında birçok branşta kullanılır. Ortopedik hastaların tedavisinde, kas ve eklem ağrılarının iyileştirilmesinde, pıhtılaşma bozukluklarında, diyabet rahatsızlığının tedavisinde, varis ve diğer damar hastalıklarında, dermotolojik hastalıkların iyileştirilmesinde, saç dökülmelerinde ve diğer tedavilerin desteklenmesinde kullanılır.

PRP tedavisi kozmetik cerrahi alanında büyük gelişmelere yol açmıştır. Özellikle saç ekimi, kaş ekimi ve cilt gençleştirmeye yönelik uygulamalardan sonra destekleyici bir tedavidir. Diş implantı işlemlerinden sonra yaraların kısa sürede iyileşmesi için kullanılabilir. Tıbbi bir uygulama olduğu için mutlaka sağlık personelleri tarafından yapılmalıdır. Enfeksiyon kapmamak ve işlem sonrası alerjik reaksiyon yaşamamak için mutlaka hastane ortamında uygulanmalıdır.

PRP ile saç tedavisi uygulaması çok başarılı sonular verir. Saç ekimi işlemi sonrasında uygulanması tavsiye edilir. Günlük olarak her birey en az 150 adet saç kaybı ile karşı karşıya kalır. Saçın bu oranda dökülmesi normal olarak kabul edilir. Bu değerden sonra olan dökülmeler mutlaka ciddiye alınmalıdır. Saç için hastadan 10 cc değerinde kan alımı yeterlidir. Kan alındıktan sonra santrifüj edilir ve saç derisine napaj yöntemi ile enjekte edilir.

 

PRP işleminin saça uygulanması yaklaşık olarak 25 dakika sürer. İnsülin enjektörü gibi minik enjektörler kullanıldığı için herhangi bir acı duyulmaz. İşlem sonrasında herhangi bir iz kalması söz konusu değildir. İşlem sonrası kişi günlük yaşantısına dönebilir.

PRP uzman hekim tarafından hastane ortamında uygulanır. İlk olarak steril bir ortam oluşturulur. İşlem için seçilen özel bir tüpün içerisinde steril şartlarda kan alınır. İçerisinde jel bulunan tüpe kan yerleştirilir. Özel olarak geliştirilmiş ve yeni teknolojiye sahip santrifüj makinesine konur. Makinenin devir sayısı markasına göre değişiklik gösterebilir. Devir sayısı ne kadar yüksekse o kadar iyi sonuç elde edilir.

 

Bu işlem sonrasında kanın içerisindeki elementler ayrılır. Bizim ihtiyacımız olan sarı renkli plazma sıvısı üst kısımda biriken sıvıdır. Enjektör yardımı ile alınır ve uygulama için hazır hale getirilir. Tedavinin amacına uygun olarak seans sayısını doktor belirler. Hastalıkların tedavileri birbirlerinden farklı olduğu gibi tedavi süreleri de farklıdır. Bu nedenle mutlaka uzman görüşü alınır.

Son yıllarda en sık sorulan sorulardan birisi prp işleminin neden uygulandığı ve sağladığı avantajların neler olduğudur. İşlemin uygulanma nedenlerini ve avantajlarını  sıralayacak olursak;

Cildin kolajen üretimini destekler ve büyük oranda artırır, esneklik kazandırır ve canlı görünmesini sağlar.

Saç dökülmesini her evrede önler, saç köklerini besler ve güçlenmelerini sağlar.

Kırışıklık, yara, çatlak ve diğer deri hastalıklarını kısa sürede iyileştirir.

Özellikle son yıllarda çok sık uygulanan lazer işlemlerinden sonra cildin yenilenmesini destekler.

Ağrı yönetimi, hücre yenilenmesi işlemlerinde çok büyük etkilere sahiptir.

Dizlerin kireçlenme tedavisinde, tenisçi dirseğinde ve ön çapraz bağ yaralanmalarında ağrıyı önemli derecede azaltır.

Sıraladığımız bu avantajlardan yararlanabilmek için mutlaka düzenli aralıklar ile uygulama yapılması önemlidir. Doktorunuz sizin durumunuza ve tedavinin ilerlemesine göre kaç seans yapılması gerektiğine karar verir.

PRP uygulaması ile saç ekimi ve tedavisi yaklaşık altı ay kadar sürebilir. Kişinin durumuna ve ihtiyacına göre iki hafta aralıklar ile uygulanabilir.  En az 3 en fazla 6 seans uygulanır. Tedaviden aldığınız cevaba göre doktorunuz bu aralıkları uzatabilir.

Saç ekim merkezleri, özel hastanelerin kozmetik cerrahi bölümlerinde saçınız için bu işlemi yaptırabilirsiniz. İşlem yaptırmak için saç ekimi yaptırmış olmanız gerekmez. Saç dökülmeleri, cansız ve mat saçlar için de tercih edilebilir. Hastaya verilen plazma kişinin  kendi kanı olduğu için herhangi bir alerji riski yoktur. Bu nedenle rutin bakım işlemi olarak bile tercih edebilirsiniz.

PRP tedavi ücretleri işlemin yapıldığı hastaneye ve merkeze göre değişiklik gösterir. Merkezler bu fiyatları belirlerken, kaç seans uygulandığını, seans aralıklarını, işlemin süresini, tedavinin amacını ve işlem için kullanılan malzemelerin maliyetini göz önünde bulundurur. Tedavinin gerçekleştiği merkezin konumu çok önemlidir. İl merkezlerinde bu hizmet genel olarak daha maliyetlidir. Sağlığınızı korumak ve enfeksiyon riski ile karşılaşmamak için mutlaka güvenilir merkezlerden tedavi almanızı tavsiye ediyoruz. Kurumumuz hizmet vermeye başladığı ilk günden itibaren hastalarının sağlığını ön plana tutar. Sizlerde ayrıcalıklı ve güvenilir hizmet almak için kurumumuzu tercih edebilirsiniz.

Sizi Bekliyoruz

Ücretsiz Ön Görüşme İçin Bizimle İletişime Geçin

Sağlıklı ve güzel hissetmek için ihtiyacınız olan her şey Etiler Esthetique’de.
Shopping Basket