burun-ucu-dusuklugu

Burun Ucu Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir?

Burun ucu düşüklüğü, burnun uç kısmıyla ilgili bir şekil tanımlamasıdır. Bu görünümün temel sebebi genetik olabileceği gibi dış etmenlerden kaynaklı bir görüntü de olabilir. Bu yapı yüzümüzün tam ortasında olduğu için genel görüntüyle de ilişkilidir.
Burun, estetik olarak sandığımızdan da büyük bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda yapısal olarak da küçük parçaların şekilleri burnun tümünü etkileyebilir. Mesela burun ucu düşmesiyle burun kemeri daha çıkıntılı görünebilir. Sonuç olarak burun ucundaki şekil, burnun tamamını etkiler düzeydedir.

Rinoplasti Sonrası Burun Ucu Düşer mi?

Evet, burun ucu düşmesi sebepleri genel olarak yapısal sebepler olsa da sonradan da oluşabilir. Bunlardan biri de rinoplasti ameliyatı sonrası oluşur. Burun ameliyatlarında gereksiz doku, kıkırdak veya burun kemiği çıkarılırsa burun düşer.
Rinoplasti ameliyatı sırasında burun ucu kıkırdakları alınırsa bunun bir sonucu burun deliklerinin genişlemesi olur. Bir diğer sebebi ise burun ucunun düşmesi olur. Bu nedenle burun estetiğinin çok hassas bir konu olduğu bilinmelidir. Ve doktor seçiminde titiz olunması gerekir.

Burun Ucunun Düşmesi Nedenleri Nelerdir?

Bahsettiğimiz gibi burun ucunun düşmesinin bir nedeni rinoplasti ameliyatı olabilir. Diğer sebepleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Burnun travmaya veya darbeye maruz kalması
  • Deri altındaki yumuşak dokunun fazla olmasıyla ya da kalın deri ile burun ucu kıkırdağına baskı yapılması
  • Burun ucu kıkırdaklarının zayıf olması
  • Burun ucu kıkırdağının gelişim sürecinde dudak yarılması
  • Hızma ya da halka piercing türleri için burun içinde yanlış yer seçilmesi

Bu nedenlerden en yaygını darbeler ve rinoplasti ameliyatları sonrası oluşan burun ucu düşmesidir.

Yalancı Burun Ucu Düşmesi Nedir?

Yalancı olmasının sebebi geçici olmasıdır. Yalan burun ucu düşüklüğünün en yaygın sebebi de burun ucunun ve burun sırtının birleştiği noktanın yüksek görünmesidir.
Burun derisinin kalın olduğu durumlarda ve burun iskeletinin küçültüldüğü işlemlerin sonrasında deri ve bağ dokusu burada toplanabilir. Ayrıca ödemle birlikte bu bölge şişebilir. Sonuç olarak burun ucu düşmüş görünür.
Yalancı burun düşüklüğü kendiliğinden geçer. Bunun için 2 yıl beklemek gerekir.

Burun Ucunun Düşmesine Bağlı Sağlık Sorunları Olur mu?

Burun ucu düşüklüğü sadece bir şekil bozukluğu değildir. Bunun yanında sağlığınızı da etkiler. Burun ucu düşmesinin en ciddi sonucu; nefes kanallarının daralması sonucu nefes alma kalitenizdeki düşüştür. Daha sağlıklı nefes ve koku almak için mutlaka tedavi olmalısınız.

Burun Ucu Estetiği

Yüzümüzde en dikkat çeken yer olan burun hem estetik açıdan hem sağlık açısından ele alınmalıdır. Bu nedenle burun ucu düşüklüğü gibi sorunları tedavi etmek önemlidir.
Eğer burun ameliyatı sonrası burun ucu düşmüşse burnun son hâlini alması beklenir. Ancak bu şekilde tedavi, amacına hizmet edebilir. Şişlikler de indikten sonra genel veya lokal anestezi altında revizyon işlemi olarak estetik cerraha başvurulur. Burun ucu estetiği ameliyatı için 18 yaşını geçmiş herkes uygundur.
Ameliyattan 1 hafta sonra gündelik yaşamınıza geri dönebilirsiniz. Ayrıca ameliyatla birlikte burun ile üst dudak arasındaki mesafeye uzatabilirsiniz. Hatta bu tip işlemlerin hepsi ameliyat ile mümkündür. Yine de bu işlem özellikle ameliyat korkusu olanlar için uygun bir yöntem değildir.

Ameliyatsız Burun Ucu Estetiği

Burun ucu dolgusu ile burun ucu dikleştirilir. Buna bağlı olarak burun ucu düşmesi sorunu giderilmiş olur. Bu işlemde herhangi bir ağrı veya sancı olmaz. Ayrıca işlem sonrasında şişlik ya da bir morluk da görülmez.

Burun Ucu Düşmesi Tedavisi Fiyatları Ne Kadardır?

Burun ucu düşüklüğü tedavisi fiyatları 2021 itibariyle birçok faktöre göre değişiklik gösterir. Bu nedenle net bir fiyat almak için öncelikle muayene olmanız gerekir. Yine de uygulamalar ve fiyatlar için detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızdaki numaralardan veya formu doldurarak uzman sağlık danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

 

Tags: No tags