burun-torpuleme

Burun Törpüleme İşlemi

Burun törpüleme veya diğer adıyla burun kemeri törpüleme işlemi cerrahi bir işlemdir. Bu işlemde amaçlanan burun kemerinin tıraşlanarak küçültülmesidir. Başka bir şekilde burundaki kemerin düzleştirilmesi ve çıkıntılı kısımların giderilmesidir.

Bu işlem sonucunda burun daha estetik bir görünüme kavuşur. Zaten bu nedenle işlem burun estetiği işlemi olarak geçer. Burun estetiği ameliyatlarında da hedeflenen burun yapısındaki sorunların giderilmesidir. Bu şekilde burun işlevini tam olarak gerçekleştirir.

Burun Ucu Törpüleme

Bu işlem de burun törpüleme işleminin burun ucu için yapılmasıdır. Burun ucundaki kıkırdaklara ve yumuşak dokuya şekil verilir. Amaç, burun ucundaki şekil bozukluğunun giderilmesidir. Laparoskopik olarak gerçekleşen işlemin uzunluğu kişinin durumuna göre değişebilir.

Kişinin şikayetleri ve operasyondan beklentisi önceden görüşülür. Bu görüşme sonucundaki verilerle işlem gerçekleşir. İşlemin sonucunda kişi sıkıntılarından kurtulmuş olur. Burun gerçek şeklini ise 3 ila 6 ay arasında alır.

Kemer Törpüleme

Ön taraftan burnundan memnun olan insanların yan profilde kameraya veya aynalara bakamamasının asıl sebebi çoğu zaman burun kemeridir. Kemer, burun şekline olumsuz bir etki yaratır. Burundaki eğrilik insanları rahatsız eder.

Ayrıca bilinenin aksine burun kemeri sadece estetik görünmesi için önemli değildir. Aynı zamanda sağlık açısından da burundaki yapı bozuklukları önemli derecede etkilidir. Nefes alma konusunda yarattığı sıkıntıyla birlikte başka rahatsızlıkların da önünü açar.

Burun Törpüleme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında uygulanan ameliyatta hasta bir şey hissetmez. Ayrıca kemiğe sert müdahaleler olmaz. Törpüleme operasyonları kemiğin yumuşak dokusuna şekil verilerek gerçekleşir. Burun ameliyatları insanlara basit gelse de bu tür ameliyatlar yapılmazsa daha büyük sonuçlar doğurur.

Ameliyat sırasında hastanın burun kemerine bir çeşit törpü ile müdahale edilen bu işlem artık sağlık teknolojilerinin gelişmesiyle daha farklı ve kolay yöntemlerle de gerçekleştirilebiliyor. Genelde burun törpüleme ameliyatı 1 ila 4 saat arasında sürebiliyor. Ameliyat ile birlikte burun kemeri düzeltilir. Buna bağlı olarak burun ucu ve burun sırtındaki sorunlar da giderilir.

Burun Törpüleme Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan sonra hasta sosyal yaşamına geri döner. Ancak gözlük kullanan bireylerin 6 ay gözlük takmaması idealdir. Elbette ameliyatın sonrasında iyileşme sürecinin olumlu geçmesi açısından burnu sert darbelerden korumak gerekir. Bunun yanında burnu yanıklardan korumak da gerekir.

Ameliyat sonrasında burun kalıcı bir şekle sahip olur. Dolayısıyla kemerli burnun yarattığı tüm dezavantajlardan da kurtulmak söz konusudur. Burnun şekli gereği yaşanan nefes alma sıkıntısı da ameliyat çıkışından itibaren sorun olmaktan çıkar.

İyileşme Süreci

Ameliyat kısa sürede biter. Bu nedenle hastanın ameliyat sonrasında kolay iyileşeceğini söyleyebiliriz. Bunun yanında modern tıbbın getirileriyle ağrı ya da morarma olmadan ameliyattan çıkmak mümkündür. Hiloterapi sayesinde bu morluk ya da ağrılardan korunan hasta aynı zamanda ameliyat sırasında takılan splintler de hastanın nefes almasında kolaylık sağlamak açısından bir süre alınmaz.

Burun Törpüleme Fiyatları Ne Kadardır?

Burun törpüleme fiyatları 2021 itibariyle gelişen bir çağda ele alınması gereken bir sorudur. Estetik işlemler için sayısız kolaylık ve teknololjik imkanlardan bahsediyoruz. Bu nedenle net bir fiyat vermek imkansız derecede zordur. Fiyat almak için iletişim sayfamızdaki numaralardan uzman sağlık danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Tags: No tags