burun estetiği nedir

Burun Estetiği Nedir?

Burnun yeniden şekillendirildiği plastik uzmanlarla yapılan operasyondur. Burun küçültülüp büyütülebilir, dudağımıza göre açısı ve yapısı değiştirilebilir, burnun uç kısmının şekli değiştirilebilir, girinti ve çıkıntılar düzeltilebilir. Operasyon sırasında, cerrah ufak bir kesi ile kemik ve burnu destekleyen kıkırdaklarda ulaşabilir ve istenilen sonuca göre bir miktar kemik ve kıkırdak çıkarılabilir ya da eklenebilir.

Çoğu zaman şekli bozulmuş kıkırdağı burnun simetrisini bozarak burun deliklerini kapatarak sağlıklı nefes almanızı engeller. Ameliyat sırasında nefes almayı engelleyen burun içi şekil bozuklukları operasyonu ile birlikte uygulanan burun operasyonu, sağlıklı bir solunum ve estetik bir görüntü oluşur ve yaşam kalitenizin artmasını sağlayabilmektedir. Profesyonel bir burun için iyi bir araştırma yapılması gerekmekte aksi takdirde kötü bir yerde yapılan burnunuzdan enfeksiyon kaparak sağlık zararlarına maruz kalırsınız.

Burun Eğriliği Ameliyatı

Burun bölmesi eğriliği, hem burun etrafındaki yüz kemiklerinin farklı gelişmelerine bağlı çekilmeler sebebiyle, hem de doğum sırasında ve erken çocukluk dönemince oluşabilen darbeler sonucu oluşur. Eğer eğrilik yani diğer adıyla septum deviasyonu, bir kaç soruna neden oluyorsa ameliyatla düzeltilmesi hasta için yararlıdır. Nefes alamıyor solunumda sıkıntı olduğunu hissediyorsanız ve ne yaparsanız geçmiyorsa ise doktor kontrolüne gitmelisiniz.

Nefes alamama sebebiniz kemik eğriliği olabilir. Uzman doktorların gerçekleştireceği ameliyat sizin daha rahat nefes alacağınız sağlıklı bir buruna kavuşmanızı sağlar. Ameliyat burun içinden yapılır. Burun bölmesi üzerindeki örtü kesilir ve burun bölmesinin eğri olan kısmının üzerinden ayrılır. Kıkırdak ve kemikteki eğri ve fazla olan kısımlar çıkartılarak veya yeniden şekillendirme yapılarak burun bölmesi düzeltilir. Yani amaç eğri olan burun ortasındaki duvarı düz bir duvar haline getirmektir. Daha sonra bu duvara yeniden birleşmesi ve yapışması için dikiş atılır ve gerekirse silikon kalıp yerleştirilir.

Burun Eğriliği (Septum Deviasyonu) Nedir?

Burun boşluğunu ikiye ayıran ve kemik ile kıkırdaktan oluşan bölmenin farklı iki yöne bir tarafa ya da bazen her iki tarafa doğru eğilmesidir. Sebepleri septum deviasyonu buruna gelen darbeler, kaza sonrası hasarlar veya yüz kemiklerinin gelişmesi sırasında kemiklerin birbirleri ile farklı orantısız büyümesi sonucu veya bebeklikte de alınan darbeler hatta doğum anında oluşan anne karnından çıkarken oluşan travmalarda da burun eğriliği oluşabilir.

Septum deviasyonu burun tıkanıklığının ve nefes alamamanın yaygın bilinen nedenlerindendir. Burun tıkanıklığı geceleri uyku esnasında daha fazla hissedilebilir. Aynı zamanda ağız açık, horlama, sabah kalktığında boğazınız da kuruluk yanma hissi, baş ağrısı, geniz akıntısı, öksürük gibi şikayetlerde doktorunuza başvurabilirsiniz.

Ameliyatsız Burun Estetiği

Ameliyatsız burun estetiği olarak da bilinen burun dolgusu, cerrahi müdahale yapılmadan gerçekleştirilen burun şekli değişikliklerini ifade eder. Bu uygulama genellikle cilt dolgu malzemelerinin içerir ve enjekte edilir. Cilt dolgu malzemeleri, dolgu malzemesi gibi hacim kazandırmak için farklı yüz bölgelerine enjekte edilen ürünlerdir.

En çok enjekte edilen yüz bölgeleri arasında dudaklar, burun kenarları ile ağzın köşeleri arasındaki kırışıklıklar ve yanaklar bulunur. Son yıllarda, cerrahi olmayan rinoplasti adı verilen teknik geliştirildi bu operasyonda burundaki dolgu enjeksiyonu ile burundaki boşluklar, girintiler ve yüzümüzdeki eksik eşit görünmeyen estetik tedavisi uygulanmaya başlandı. Son yıllarda meşhur olan bu uygulama kontrol altında olmalı aksi takdirde istemediğiniz sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Operasyon, burun dokusunu enjekte edilip doldurulması, genellikle 20-30 dakika boyunca uygulanan bir anestetik krem ile daha sonra uzman doktorun ve hastanın belirlediği bölgelere ve alanlara enjekte edilerek uygulama yapılır ve böylece estetik açıdan düzelme sağlanır. Enjeksiyon genellikle 5-10 dakika sürer ve temiz bir klinik ortamda gerçekleştirilir.

Burun dolgusu estetiği hastalara birçok fayda ve avantaj sağlamaktadır. Birincisi, ameliyat olmak istemeyen ya da ameliyatı düşünen fakat henüz karar verememiş birçok hasta için iyi bir seçenektir. İkincisi, rötuşların gerçekleştirilmesi uygulamanın yapılması çok kolaydır, çünkü belirli bir bölgelere az miktarda dolgu eklemek için basit bir operasyonla enjeksiyon yapılması yeterlidir. Bu özellikleriyle, burun, enjeksiyonlarla istenilen ve arzu edilen sonuç elde edilinceye kadar şekillendirme yapılabilir. Ve üçüncü olarak, burun dolgusu cerrahi tekniklere kıyasla çok daha ekonomiktir.

Burun Etkisi Ve Dezavantajları

Burun dolgusunda kullanılan dolgu malzemeleri kalıcı olmadığı için, teknik, hastaya kalıcı bir şekilde taahhütte bulunmadan sonuç hakkında fikir sahibi olmasını sağlar. Hastanın sonuçtan tamamen memnun olmadığı durumlarda, işlem geri dönüşümlü olduğu için güven vericidir. Dolgu birkaç ay içinde kaybolur ve burun orijinal şeklini alır.

İki temel dezavantajı vardır. İlk olarak, sonuç kalıcı değildir. Dolgu malzemelerinin türüne göre etki süreleri farklıdır. Sonuç malzeme ve enjeksiyon tekniğine bağlı olarak bir ila iki yıla kadar sürebilir. İkincisi, tekniğin esas sınırlaması, sadece hacim eklenebilmesidir. Burun küçültme, ileri boyutta bir tümsek ve aşırı eğiklik varsa tek başında dolgu enjeksiyonu yeterli olmaz. Bu nedenle burun dolgusu her durum için uygun olmayabilir, çünkü burnun bazı kusurları bu yöntemle düzeltilemez. Yine de burun dolgusu, ameliyatla yapabilecek birçok sorunu düzeltebilir.

Çok yönlü bir tekniktir ve burun anatomilerinin ve cilt tiplerinin farklı türlerine uygulanabilir. Ameliyat olmak istemeyen, cerrahinin tıbbi veya diğer nedenlerle aşırı riskli olabileceği veya ameliyatın gerektirdiği iyileşme süresi için yeterli vakti olmayan hastalar için iyi bir alternatiftir

Burun Ucu Estetiği

Burun kemiği anatomik yapısının normal olduğu yalnız burun ucundaki şekil bozukluğunu asimetri, genişlik, düşüklük, mandala sıkılmış burun ucu deformesi düzeltmek için yapılan işlemdir. Görüşmede öncelikle sizin şuan ki burnunuzdan şikâyetleriniz ve ameliyat sonrası beklentiniz değerlendirilir. Burnunuzun 8 değişik açıdan fotoğrafı çekilip ameliyat sonrası muhtemel görüntüsü bilgisayar üzerinde size gösterilir. Ameliyat edilmiş burunların ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafları gösterilir. Operasyona karar verdiğinizde asistanım size uygun operasyon gününü planlar. Burun içinden işlem yapıldığı için burun dışında iz olmaz kullanılır.

Burun kemik anatomisi normal olduğundan kemiğe herhangi bir işlem yapılmaz. Burun uç yapısını oluşturan kıkırdak ve yumuşak dokuya yeniden şekil verilir. Sanat ve bilimin buluştuğu noktadır. Burun ucundaki düşüklük, aşırı yükseklik veya asimetri, burundaki eğrilik, burun ucu, burun delikleri düzeltilip estetik bir görünümü sağlanır. Buruna yeni estetik şeklini verdikten sonra burun dışına özel bantlar yapıştırılır. Tampon ve benzeri malzeme kullanılmamaktadır.

Tags: No tags