burun düzeltme yöntemleri nelerdir

Burun Düzeltme Yöntemleri Nelerdir?

Burun, yüzümüzün ortasında yer alan ve dikkat çeken en önemli organlarımız arasında yer alan duyu organıdır. Yüzümüzün görselliğine etki ederek estetik açıdan yüzü tamamlama unsurudur. Aynı zamanda rahatça nefes alıp vermemizi sağlar. Bu özellikleri doğrultusunda hayat konforumuzu ciddi oranda etkiliyor. Sorunlu bir burun yapısı vücutta bazı sorunlar oluşturur.

Bu sorunlar arasında yorgunluk, stres, uykusuzluk, nefes darlığı, baş ağrıları gibi yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyecek unsurlar yer alır. Burnun tam kapasitede çalışıyor olması yüze uygunluğuyla ve nefes alışverişindeki rahatlıkla ölçülür. Burun için görsel veya fonksiyonel sorunlar mevcut olur ise birtakım iyileştirme yöntemlerine başvurmak gerekir. Burun düzeltme operasyonları bu kısımda devreye girerek hayat konforunu ciddi oranda arttırmayı hedefler.

Burun Düzeltme Nedir?

Burun düzeltme, hem fiziki hem de sağlık açısından yapılması gereken bir operasyondur. Günümüzde genellikle görsel anlamda beğenilmeyen burun şekilleri için estetik burun düzeltme ameliyatları yapılır. Bunun dışında çeşitli travmalara bağlı gelişen şekil bozukluklarını düzeltmek, fonksiyonel bozukluk gidermek, burun ucu düşüklüğü, kemerli burun, uzun burun, asimetri ya da burun deliği büyüklüğü için operasyonlar yapılır.

Burun kemiğinde eğrilik oluşumu görsel olarak bozukluk yaratır fakat burnun sağladığı işlevi de bozar. O eğrilik sayesinde yollar kapanır ve burun tıkanıklığı oluşur. Kemik eğrilikleriyle burun etlerinde şişkinlikler oluşur ve nefes alışverişinde zorluk yaşanır. Bu sayılan sorunların düzeltilmesi birtakım operasyonlar ile mevcut hale geliyor.

Burun Düzeltme Operasyonu Neden Yapılır?

Burun düzeltme operasyonun yapılma nedenleri arasında solunum problemleri, doğumsal problemler, travma sonucu sonradan gelişen şekil bozuklukları, görsel açıdan beğenmeme gibi problemler yer alır. Burnun görsel olarak beğenilmemesinin nedenleri arasında kemik eğrili veya çıkıntılı kemik varlığı, burun kıkırdağının şekilsiz oluşu, aşırı büyük ya da aşırı küçük burun veya asimetrik şekil vardır.

Estetik amaçlı yapılan burun düzeltme operasyonlarında hastanın kişisel tercih ettiği şekillere yönelik hareket edilir. Bazı insanlar çıkıntılı bir görünümü hoş bulurken bazıları da bu görüntüden rahatsızlık duyabilir. Yani burun düzeltme operasyonları sağlık sorunları sebebiyle ve estetik görünümden ötürü yapılıyor.

İdeal Bir Burun Nasıl Belirlenir?

Matematiksel olarak nitelendirilen altın oran bu kısımda da işimize yarar. Burun düzeltme operasyonlarında da bu orana yönelik yakın oranlar elde etmek hedeflenir. Burun düzeltme işlemi için hastaların istekleri doğrultusunda altın orana özen gösterilir ve yönlendirme yapılır. Hastaya bu oranı daha iyi anlatabilmek ve gözünde bunu canlandırabilmesi için bazı imkânlar gösterilir.

Bu imkanlar arasında 2 veya 3 boyutlu uygulamalar ile burun shop yöntemiyle operasyon öncesi hastaya gösterilir. Bu paylaşım doğrultusunda hasta ve doktor karşılıklı fikir alışverişi yapar ve uygun burun şekli belirlenir. Hastanın istekleri çok önemli olsa da altın orana daha fazla dikkat etmek gerekir. Fazlaca büyük olan bir burunu aşırı küçük hale getirmek cildin uyumunu bozar ve istenmeyen sonuçlara yol açar.

Yaş Sınırı Var Mıdır?

Burun düzeltme operasyonlarında vücuttaki kas iskelet sisteminde yeterli gelişim sağlanması hedeflenir. Çocukların kemik gelişimi belli yaşa geldiklerinde tamamlanır. Aslında burun düzeltme işleminde yaş bazında bakmamak gerekir.

Kemik ve kıkırdak gelişiminin tamamlanması her çocukta farklı yaşlarda görülür. Plastik cerrahi bölümünde tam olarak net üst sınır olmamasına rağmen cerrahi operasyonda gerçekleşebilecek komplikasyonlar göz önüne alınarak değerlendirilir. Postop komplikasyonlar ve anestezi yanıtı hasta için bakılır. Herhangi bir risk görünmüyor ise burun düzeltme operasyonuna karar verilir. Fakat bazı doktorların özel prensipleri vardır ve kız çocuklarında 17 yaş erkek çocuklarda ise 18 yaşın doldurulması beklenir.

Erkek İle Kadın Operasyonları Arasındaki Farklar Nelerdir?

İnsan fizyolojisine göre erkek burnu ve kadın burnu arasında görsel olarak farklar bulunur. Bu kriterlerin değerlendirmesi burun kısmının dudak ile yaptığı açıya bakılarak yapılır. Burun kısmının dudak ile yaptığı açı erkeklerde 90 derece görünürken, kadınlardaki açı daha fazladır. Bu açı yüzünden kadınların burnu erkeklere göre daha kalkık olması gerekir.

Cerrahi operasyonlarda erkek ve kadın estetik ameliyatları aynı tekniklerle uygulanır. Burada görünen tek fark ölçü ve açı miktarının değişken oluşudur. Erkeklerdeki burun ucu ve burun deliği genişliği kadınlara göre daha belirgin görünür. Kadınsı görünümden uzak tutmak hedeflenir.

Düzeltme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Burun düzeltme operasyonu çoğu ameliyatta olduğu gibi genel anestezi altında yapılan bir ameliyat türüdür. Küçük dokunuşlar yapılması planlanan işlemlerde ise doktor tercihine göre lokal anestezi uygulanması yapılabilir. Bu uygulamada sadece bölgesel olarak anestezi uygulanır ve operasyon yapılır. Ameliyat süresi genellikle 2 saat sürer. Fakat ameliyat öncesi yapılan hazırlıklar ve ameliyat sonrası dönem içinde 1 gününüzü alır. Günümüzde en çok açık ve kapalı olmak üzere 2 teknik uygulanır. Bu tekniklerden ilki açık rinoplasti olarak bilinir.

Açık rinoplastide burun delikleri içinden küçük bir kesi açılır. Bu tekniğin avantajı ameliyatı gerçekleştiren cerrahın kesi sayesinde görüş açısının daha geniş olmasıdır. Açık rinoplasti tekniği ileri düzey şekil bozukluklarında veya daha önceden farklı bir burun düzeltme operasyonu geçiren kişilerde tercih edilir. İyileşme süreci bu teknikte daha uzun seyreder ve operasyon sonucunda ödem morluk gibi komplike durumlar görülür. Kapalı rinoplastide ise küçük boyutta olan şekil bozukluklarının düzeltilmesinde tercih edilir.

Operasyon Sonrası Neler Olur?

Burun düzeltme operasyonu sonucunda bulantı, kusma ve ağrı en sık görülen problemler arasında yer alır. Burun içinden sızıntı gelir fakat bu olağan bir durumdur. Enfeksiyon ve septal hematom denilen durumlar nadir komplikasyonlar arasında yer alır. Ameliyatta yapılan bölümün genişliği doğrultusunda ameliyat sonrası göz ve burun etrafında şişlik ve morarma meydana gelebilir. Morluklar ve şişlikler genellikle 7 ila 10 gün arasında geçer. Bu detaylar ameliyatı yapacak doktor tarafından ameliyat öncesi risk değerlendirmesi yapılarak bilgilendirilir. Yeniden şekil verilen burnun üstüne bir alçı konulur ve sabit kalması sağlanır. Bu alçı bantlar ile birlikte yüzde tutulur ve ameliyattan sonra 7. Günde yüzden çıkartılır.

Çıkartma işlemi sonrasında pansuman yapılır. Şişliklerin azalması ve dokuların tam yerine oturmasının sağlanması için hastaya masaj eğitimi verilir. Bütün şişliklerin geçmesi ve burnun tam yerine oturması genellikle 6 ayı bulur. Ameliyat sonrası 6 ay boyunca yüzü ve ameliyat bölgesini her türlü darbeden korumak gerekir.

Tags: No tags