burun-duzeltme-ameliyati

Burun Düzeltme (Rinoplasti) Ameliyatı

Her insanın bazı kusurları vardır. Herkes kusursuz olacak diye bir kaide yoktur. Bazı insanlar kendilerini kusurları ile beğenirken, bazıları da kusurlarını sorun haline getirir. Bu son derece normal bir durumdur. Bu tarz insanlar fiziksel kusurlarını düzeltmek için her yolu denerler. İşte bu noktada karşımıza bazı operasyonlar çıkar.

İnsanların dış görünüşünü en çok etkileyen organlardan biri burundur. Nefes alıp vermemize yarayan bu hayati organın şekli bazı insanlar tarafından beğenilmez. Bazılarımız hokka gibi bir buruna sahip olurken, bazılarımızın burnu büyük ya da kemerli olabilir. Bu noktalarda burun düzeltme operasyonları imdadımıza yetişir. Burun estetiği operasyonu ve buruna dolgu yaptırmak bu operasyonlardandır.

Bir diğer adı rinoplasti olan burun estetiği, en çok başvurulan burun düzeltme operasyonudur. Burun estetiği, ülkemizde ve dünyada birçok kadın ve erkek tarafından yaptırılan ameliyattır. En çok yapılan estetik operasyonlardan biri olan burun estetiği ameliyatı, burun şeklinden memnun olmayan kişilerin kusurlarını düzeltmek için burun içindeki kıkırdak ve kemiklerin yapısını değiştirerek uygulanan ameliyat türüdür.

Genellikle büyük ve kemerli bir buruna sahip olan kişiler burun estetiği olmak üzere estetik cerrahlarına ya da kulak burun boğaz doktorlarına başvurur. Daha estetik bir buruna sahip olmak isteyen bu kişilerin, bazen kemik ve kıkırdakları kesilirken; bazen de eksik kemik ve kıkırdakları tamamlanır. Burun estetiği açık ve kapalı olarak yapılabilir.

Açık Burun Estetiği

Hastanın, açık burun estetiğine mi, yoksa kapalı burun estetiğine mi ihtiyacı olduğuna doktor ile birlikte muayene sonrası karar verilir. Açık burun estetiği, genellikle şekil bozukluğu ileri düzeyde olan, burun eti çok büyük olanlar, daha önce burun estetiği geçirmiş olup burnunda çökme gibi problemler oluşmuş olanlar, kıkırdakları eksik ya da çökük olan kişiler için uygulanan bir estetik türüdür.

Açık burun estetiğinde direkt görüş alanı sağlandığından doktorlar buruna daha fazla müdahale edebilme şansına sahip olur. Burnun alt kısmına ters V şeklinde kesi açılır ve cilt ve cilt alt yapıları kaldırılarak burnun iç yapısına ulaşılır. Burnun hem estetik hem de fonksiyonel bir hal alması sağlanarak kesi yapılan yer dikiş atılarak kapatılır ve operasyon tamamlanır.

Kapalı Burun Estetiği

Bir diğer burun düzeltme işlemi de kapalı burun estetiğidir. İzsiz burun ameliyatı olarak da geçen bu operasyonda, gelişen bilimsel teknikler ve teknolojik gelişmeler sayesinde iz bırakmadan burun düzeltme işlemi gerçekleştirilir. Bu estetik operasyon türünde burnun içinde ince kesiler açılıp, buruna müdahale edilir. Yani deri kaldırılmadan kapalı şekilde yapılır.

Cildin yumuşak dokusu çok az hasar gördüğü için açık burun estetiğine göre iyileşme süresi daha kısadır. Burun kemeri törpüleme, burun ucu kaldırma gibi işlemler kapalı burun estetiği ile giderilebilir. Ameliyat süresinin daha kısa olması, burunda iz kalma ihtimalinin bulunmaması ve hastaların daha çabuk iyileşmesi gibi sebeplerle tercih edilir. Kapalı buruna müdahale etmesi daha zor olduğu için alanında uzman doktorlar tarafından uygulanmalıdır.

Burun Estetiği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği ameliyatı olmaya karar verdiniz. Öncelikle yapmanız gereken en önemli şey doktorunuzu iyi seçmenizdir. Derinlemesine araştırmalar sonucu sizin için en uygun doktoru buldunuz diyelim. Doktorunuza her türlü şikayetinizi anlatın. Estetik sorunlarınızın yanı sıra burnunuzun fonksiyonel sorunları da varsa bunları mutlaka belirtmelisiniz. Unutmayın ki; iyi nefes alabilmeniz her şeyden önemli. Doktorunuzla görüşmeniz sonucunda ameliyat gününü belirlediniz diyelim. Sıra geldi ameliyat öncesi yapmanız gerekenlere.

Bazı ilaçlar anestezi ile etkileşime geçebilir. Düzenli olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa mutlaka doktorunuza bildirin. Sigara kullanıyorsanız, azaltmaya ya da içmemeye gayret edin. Çünkü sigara yaranın iyileşme süresini uzatır. Eğer boğaz ağrısı, soğuk algınlığı vb. şikayetleriniz varsa mutlaka doktorunuza bildirin. Ameliyatınız öğleden önce ise saat 24’ten sonra, öğleden sonra ise 6 saat öncesinde hiçbir şey yiyip içmeyin

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Açık ya da kapalı, her türlü burun düzeltme ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Ameliyat sonrası doktorunuz kullanmanız için ilaç verebilir. Bu ilaçları düzenli olarak kullanın. Ameliyat olduktan sonra hasta rutin hayatına dönmek için bir hafta bekleyip, dinlenmelidir. Yine bir hafta sonra hafif yürüyüş ve egzersiz, ağır olmayan sporları yapmaya başlayabilirler. Fitness, pilates gibi sporlar için ise en az bir ay beklemeliler.

Yorucu olmayan işlerde çalışan hastalar 2 hafta sonra işlerine dönebilirler. Ancak ağır işlerde çalışan hastaların bunun için 3 hafta beklemeleri gerekir. Hastaların banyo yapabilmesi için geçmesi gereken süre 1 hafta iken; 10 gün sonra seyahat edebilir hale gelirler. Ayrıca bazı doktorlar ameliyat sonrası bazı masaj teknikleri önerebilir. Bu masaj teknikleri düzenli olarak yerine getirilmelidir. Bunun yanı sıra, hastaların en az 1 ay gözlük kullanmamaları burnun şekli için son derece önemlidir.

Burun Dolgusu

Bir diğer burun düzeltme işlemi ise burun dolgusu yaptırmaktır. Ameliyatsız burun düzeltme tekniği olan burun dolgusu, ağrısız ve modern tekniklerle burun kusurlarının giderilmesini sağlar. Uzman bir doktora başvurduktan sonra burnun kusurlu olduğu noktalar belirlenir. Daha sonra bu noktaları uyuşturmak için bazı kremler sürülür. Böylece bölge hissizleşir ve operasyonun acısız bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanır.

Krem sürüldükten sonra yaklaşık 20-25 dakika kadar kusurlu bölgenin hissizleşmesi beklenir. Daha sonra hissizleşen bölgeye iğneyle dolgu enjekte edilir. Ortalama 5-10 dakika süren bu işlemden sonra ise dolgu işlemi tamamlanır. Burun estetiği operasyonlarına nazaran daha kolay olan burun dolgusu operasyonu anestezi gerektirmediği için özellikle anestezi alamayan hastalara büyük avantaj sağlar. Ayrıca işlem sonrası günlük hayata devam edilebilir. Burun estetiği operasyonlarına göre daha uygun fiyatlarla yapılan burun dolgusu işlemi sayesinde burnun kusurları giderilir.

Burun Düzeltme Operasyonları Fiyatları

Burun düzeltme operasyonları, hastaların daha rahat nefes alırken daha estetik bir buruna sahip olmasını sağlayan operasyonlardır. Burun düzeltmenin birçok yolu vardır. Kişiler hayatını daha konforlu bir hale getirmelerinin yanı sıra daha özgüvenli olmalarını da sağlayan bu operasyonların fiyatları da çeşitlilik göstermektedir.

Burun operasyonu fiyatları uygulanan operasyonun türüne, hastanın şikayetlerine, ameliyatın zorluk derecesine göre değişir. Unutulmamalıdır ki; burun estetiği ameliyatları, burun dolgusuna göre uygulanması çok daha zor ve çok daha zahmetli olan işlemlerdir. Bu sebeple burun estetiği fiyatları burun dolgusuna nazaran daha fazla olacaktır. Ayrıca sorunu daha fazla olan burunlar daha uğraştırıcı olacağından fiyatları da buna göre belirlenir.

Tags: No tags