burun düzeltme operasyonu

Burun Düzeltme Operasyonu

Burnumuzun yapısı ve yüzümüzle orantısını bizim görünüşümüzde büyük bir rol oynar. Yüzümüz ilk kez bakan birisinin ilk dikkatini çekecek organlarımızdan birisi burnumuzdur. Bizi yeni gören bir insanın aklında öncelikle burnumuz ve dudaklarımızla kalırız. Bu yüzden yüzümüzle uyuşmayan ve aşırı büyük ve orantısız bir burun herkesi rahatsız edip kendine olan güveninin azalmasına neden olabilir. Plastik ve estetik cerrahinin en çok başvurulan yöntemlerinden birisinin burun düzeltme ameliyatları olmasının nedeni de budur. Burun düzeltme operasyonları temel olarak ikiye ayrılır.

Rinoplasti ve Septoplasti

Burun düzeltme operasyonları ikiye ayrılır. Septoplasti daha çok nefes alma ve uyku sorunlarına yol açan burundaki eğrilik ve buna benzer sorunları çözmek için yapılan cerrahi uygulamalara verilen genel ismidir. Rinoplasti ise daha çok estetiksel sorunları çözmek için yapılan uygulamalara verilen isimdir. Eğer bir kişide bu sorunların her ikisi birden varsa o zaman septorinoplasti adı verilen birleşik ameliyatlar yapılır. Burun ameliyatlarının başarılı olması için operasyona girecek olan doktorun profesyonel ve deneyimli olması önemlidir. Bu tür bir ameliyata karar veren bir kişi öncelikle gerekli koşullara ve sertifikalara sahip olan bir klinik ya da sağlık merkezi seçmelidir. Seçilen klinikte de ameliyatlara uzman hekimlerin girdiğinden emin olunmalıdır. Çünkü bu tarz ameliyatların başarısı daha çok doktorun deneyimine bağlıdır.

Rinoplasti Teknikleri

Burun düzeltme operasyonları daha estetik ve yüze daha uyumlu görünen bir burun için çeşitli teknikler kullanılarak yapılır. Açık ya da kapalı bir teknikle ameliyat yapılabilir. Burun kemiği kırılarak yeni bir şekilde verilebilir. Burundaki kemik çıkıntıları tamamen ortadan kaldırılabilir. Üst dudak ve burun arasındaki açı darsa arttırılabilir. Bazen de daha iyi burun hatları oluşturmak için doku eklenir. Ayrıca burun tabanı ve delikleri çok genişse bunlar kapatılabilir.

Septoplasti Teknikleri

Bazen de burundaki eğrilik ve şekil bozuklukları hastanın nefes almakta ve uyumakta zorlanmasına yol açar. Bu gibi durumlarda da benzer teknikler kullanılarak burnun hem şekli düzeltilir hem de burundaki sorunlar giderilir. Her iki ameliyatın birlikte yapılması da mümkündür.

Kimler Burun Düzeltme Tekniklerine Başvurur?

Yandan bakınca yüzüyle çok orantısız bir burna sahip olan ve bariz bir burun kemeri bulunan, karşıdan bakınca da geniş ve yüzüyle orantısız bir burna sahip olan herkes burun düzeltme ameliyatına girebilir. Burnunuzun ucu sarkmış görünüyor ve üst dudakla çok dar bir açı oluşturduğu için rahatsız edici bir görünüme sahipse de ameliyata girebilirsiniz. Bununla birlikte geniş ve yayvan bir burun ucuna sahipseniz ve burnunuzun yapısının yüzünüzü değiştirdiğini, daha çok sertleştirdiği düşünüyorsanız deneyimli bir doktora başvurarak ameliyata karar verebilirsiniz. Burun deliklerinin ve kanatlarının çok büyük ve geniş olması, burundaki eğrilik ve her türlü nefes alma sorunu da burun ameliyatı olmanız gerektiğini gösteren temel işaretlerdir.

Burun Düzeltmeye Nasıl Karar Verilir?

Burun düzeltme ameliyatı için genelde hastaların 17 yaşın üzerinde olması beklenir. Ancak genç bir insanın çok ciddi bir şekil bozukluğu varsa kız çocuklarda 15, erkek çocuklarda ise 16 yaşında da ameliyat yapılabilir. Hastanın ameliyat öncesinde doktorla görüşmesi çok önemlidir. Çünkü genelde estetik ve güzel bir burun için erkekler ve kadınlarda bulunması gereken kriterler bellidir. Ama hastanın yüzüyle orantılı ve gerçekçi sonuçları bilmesi gerekir. Bu yüzden doktorla yapılacak olan ayrıntılı bir ön görüşmede ameliyat sonrasında burnun nasıl görüneceği konusunda görsellere de bakılarak karar verilir. Ayrıca doktor ameliyat sırasındaki oluşabilecek riskler ve kullanılacak teknikleri de hastaya bildirir ve sağlıklı bir karar verilmesi süreci tamamlanır.

Burun Düzeltme Ameliyatı Sonrası

Burun düzeltme operasyonları genel anestezi altında ve de yapılacak olan işlemlere bağlı olarak belirli bir sürede tamamlanır. Herhangi bir risk oluşmaması ve hastanın ağrı hissetme riskine karşı ameliyattan sonra bir gün hastanede yatılması gerekir. Birkaç gün boyunca başın biraz yukarıda tutulması ve buz kompresi yapılması gerekebilir. İlk birkaç gün çok sıcak ve soğuk olmamak kaydıyla sıvı beslenmek ve daha sonra katı gıdaya geçmek daha iyi olacaktır. Hafif kızarıklıklar, morluklar, şişlikler ve kanamalar ameliyat sonrasında birkaç gün olabilir. Ama daha sonra geçecektir. Ağrılar için de birkaç ağrı kesici içilebilir.

Burun Düzeltme Sonrası Şişlikler

Burunda meydana gelen şişlikler ameliyattan sonraki ikinci gün çok yüksek bir seviyeye ulaşacaktır, ancak bu endişe verici bir durum değildir. Göz altı morluğu da iki ya da üç gün içerisinde azalır. Dikişlerin alınması, atel ya da tamponların çıkarılması için de bir ya da iki haftaya ihtiyaç olur. Genel olarak bir hafta sonrasında hastalar normal yaşantısına ve iş hayatına dönebilir. Sizi çok yoracak ve kan basıncını yükseltecek olan aktivitelerden bir süre uzak durulması gerekir. Burundaki ödem ve şişliğin tamamen gitmesi için de bir ay gibi bir süreye ihtiyaç duyulabilir. Gözlük kullanılıyorsa bir süre takılmamalıdır. Burnun tam şeklini alması içinse en az üç ay en çoksa altı ay gereklidir.

Erkek ve Kadınlarda Burun Estetiği

Erkeklerin en çok başvurduğu estetik ameliyatların başında burun düzeltme ameliyatları gelir. Kadın ve erkekler için ideal burun şekilleri farklıdır. Oldukça küçük, biraz kavisli ve ucu kalkık bir burun her kadının hayal ettiği burun şeklidir. Erkekler ise kesinlikle kavisli olmayan ve daha geniş bir burun ister. Ayrıca onların burun ucunun çok kalkık olması da kadınsı bir hava vereceğinden dolayı pek istenen bir şey değildir. Bütün bunlar konusunda en iyi kararı vermek için hasta ile yapılan ön görüşme çok önemlidir. Hastanın sorunları ve beklentileri iyi anlaşılmalı ve doktorun tavsiyeleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

Yüzümüz İçin Önemlidir

Burun düzeltme estetik ameliyatlar arasında en çok başvurulan ameliyatlardan birisidir. Burnumuz yüzümüzü tamamen değiştirir ve ona farklı bir görünüm kazandırır. Ömür boyu burnun mevcut şeklinden rahatsız olmak kişiyi çok zor bir duruma sokar ve psikolojisini alt üst eder. Bu yüzden yüzle uyumlu ve yüzü daha orantılı gösterecek bir burna sahip olmak önemli bir konudur. Ameliyat için seçilecek doktor ve sağlık merkezi de çok önemlidir. Ameliyat sonrasında bir süre ağrı ve şişlik oluşsa da ameliyatın sonuçlarına göre bu riskler göze alınabilir. Kalıcı ve başarılı bir sonuç veren bir burun ameliyatı bir insanın hayatını büyük ölçüde değiştirir.

Tags: No tags