botoks zararları var mıdır

Botoks Zararları Var mıdır?

Botoks genelde boyun ve yüz bölgesine uygulanan alternatif tıp yöntemlerinden ya da estetik müdahalelerden birisi olarak kabul edilebilir. Botoksun hedefi yapıldığı bölgedeki kas ve sinir arasındaki bağlantıyı kesmektir. Kaslarımız sürekli sinirler tarafından uyarıldığı için dokusu genişler ve zayıflar. Sonuçta da kaslı olan bölgede bir gevşeme ve kırışıklık meydana gelebilir.

İşte botoks yapıldığı takdirde kasın sinir tarafından sürekli uyarılması ve gevşemesi durumumun önüne geçilir. Bu bölgedeki kırışıklık ve gevşeme azalır ve daha canlı ve diri bir görünüm oluşur. Kırışıklıklar dışında en çok terlemeyi önleyen bir yöntem olarak kullanılan botoks bilinçli ve düzgün bir şekilde uygulandığında sağlığa herhangi bir zararı olmaz. Ama bazı durumlarda çeşitli riskleri de vardır.

Botoks Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Botoks yaptırmayı düşünen ve karar veren birisi öncelikle doktor ve klinik seçimine özen göstermelidir. Botoks ancak uzman ve deneyimli bir doktor tarafından yapılırsa faydalı olabilir. Bilinçli bir şekilde uygulanırsa kaslardaki zayıflamanın önüne geçer ve oların toparlanmasına katkıda bulunur. Kaslara iletilen uyarıları engellediği için kasları korur ve yüzdeki çizgi ve kırışıklıkları düzeltir, hatta bir süre kırışıklığın yeniden meydana gelmesini de engeller.

Ancak bu durum vasıflı ve deneyimli hekimlerin elinde ve sertifikalı bir sağlık merkezi ya da klinikte yapılırsa geçerlidir. Güvenilir olmayan bir yerde yapılırsa çok ciddi tehlikeleri vardır, hatta bu tehlikelerden birisi yüz felci bile olabilir. Bu yüzden yaptırmayı düşünen herkes öncelikle iyi bir sağlık merkezi ve uzman bir doktor bulmalıdır.

Uzmanlar Tarafından Yapılmazsa Botoks Tehlikeli Olabilir

Botoks uygulaması sırasında yüze ya da farklı bir yere enjekte edilen madde sağlığa zararsız ve cildin emebileceği bir yapıdadır. Bu madde bir dolgu maddesi olarak tanımlanamaz, daha çok sinir ve kas arasındaki bağlantıyı kesmeye uygun farklı bir madde olarak tanımlanabilir. Ancak bazen daha uygun maliyetli olduğu için seçilen botoks merkezlerinde kaslar üzerinde son derece etkisiz ve hatta zararlı bir madde enjekte edilebilir. Bu durumda da botoks yüze zarar verir. Uygulanacak olan maddenin seçiminden sonra uygulama yapan doktorun deneyimi önemlidir. Deneyimsiz ellerde yapılan botoks bazen göz kapağına yakın bir yere sızıntı yapabilir. Böyle bir durum da göz kapaklarının düşmesine neden olur.

Botoksun Yan Etkileri

Genel anlamda botoks herhangi bir kişiye uygulanabilen ve oldukça pratik bir uygulamadır. Ama alanında uzman olmayan bir hekim tarafından ön tetkikler eksik yapılırsa, botoks uygulanan bölgede çökme ve kızarma gibi sorunlar yaşanabilir. Bir diğer yan etkisi ise baş ağrısıdır. Ancak bu yan etkilerle çok fazla karşılaşılmaz. Eğer profesyonel ve tecrübeli bir doktor tarafından yapılırsa risk oranı çok düşük bir uygulamadır.

Botoks Ne Zaman Tehlikeli Olabilir?

Botoksa karar veren birisi önce doktoruyla bir ön görüşme yapar. İyi bir sağlık merkezinde bu taleple gelen bir hastayla önce doktorun görüşmesi sağlanır. Çünkü bu işlemi yaptırmaya karar veren birisi bir ön muayeneden geçmelidir. Ayrıca eğer kullandığı kan sulandırıcı bir ilaç ya da besin takviyesi varsa bunların da uygulama öncesinde bırakılması gerekir. Bu tarz ilaçların birkaç hafta hatta bir ay öncesinden bırakılması hasta için daha iyi sonuçlar verdirir. Hasta sigara ve alkol kullanıyorsa bir süre bunlardan uzak durmalıdır.

Deneyimli bir estetik cerrah hastanın tıbbi geçmişine, yünün ve cildinin özelliklerine dikkat eder ve sağlıklı bir değerlendirme yaptıktan sonra uygulamaya karar verir. Ayrıca güvenilir bir sağlık merkezi, uygulama sırasında kullanılacak olan madde seçiminde de özenli davranır. Yüksek kaliteli ve sağlığa zararı olmayan bir malzeme kullanılmalıdır. Yoksa cilde uygulanacak olan malzeme enfeksiyon ve diğer yan etkilere neden olabilir.

Botoks Öncesi Yapılması Gerekenler

Botoks yaptıracak olan birisi, alkol kullanımını bırakmalıdır. Botoks öncesi, en az on gün alkol almamak gereklidir. Aspirin ve benzeri kan sulandıran ilaçlar bırakılmalıdır. Hamile ya da emziren kadınlar bu uygulamayı ertelemelidir. Yaptıracak olan kişi beslenmesine dikkat etmeli ve uygulamanın yapılacağı gün iyi dinlenmiş olmalıdır. Yorgunluk cildin toparlanmasını ve canlanmasını engeller.

Botoks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Botoks kısa bir sürede yaptırılabilen ve aynı gün normal hayata dönülebilen bir uygulamadır. Ama botoks sonrasındaki birkaç gün spor yapmak ya da çok yorulmak zararlıdır. Birkaç gün için sauna ve havuzdan da uzak durulması iyi olur. Yine kuaföre gitmek, saç boyatmak ve kaş aldırmak için de bir süre daha beklenmesi gerekir. Cilt bakımı ve makyaj yapmak için de belirli bir süre beklense iyi olur. Doktorunuzun uygun gördüğü kozmetik ürünleri ve güneş kremleri kullanılabilir. Aynı gün içerisinde güneş ışınlarına doğrudan maruz kalınmasa daha iyi olur.

Botoks Hakkında Yanlış Bilinenler

Botoks hakkında yanlış bilinen en yaygın konu, botoksun yüzde donuk bir ifade bırakacağı ve mimikleri yok edeceğidir. Ama kararında ve gerektiği gibi yapılırsa botoksun kesinlikle böyle bir etkisi yoktur. Kasların kendine gelmesine ve yüzün gençleşmesine katkıda bulunur. Vücudumuzdaki kaslar iyi bakılmazsa zamanla zayıflar, ama botoks bu zayıflamanın önüne geçer. Yüzdeki ve boyundaki kırışıklık ve çizgilerin oluşmasını engeller. Yüzdeki yaşlılık belirtilerini en hızlı şekilde engelleyen bir uygulamadır.

Botoks Ne Kadar Kalıcıdır?

Botoks anestezi altında çok küçük iğnelerle yüze uygulanır. Uygulama sırasında hastalar ağrı veya acı hissetmez. Sonrasındaki kızarıklık ve baş ağrısı da çok uzun süre devam etmez. Bazen sadece on beş dakika bu işlem için yeterlidir. Etkisi ise uygula süresine göre oldukça tatmin edicidir. Çünkü botoks en az altı ay boyunca yüzünüzün genç görünmesini sağlayabilir.

Daha Genç Bir Cilt İçin Neler Yapılabilir?

Genç ve canlı bir cilt ve sarkmayan, oval görünümünü ve gençliğini koruyan bir yüz hemen her kadının hayalidir. Hatta bu erkekler için de önemlidir. Ama yaşlanma herkesin doğal olarak geçirmesi gereken bir süreçtir. Bunun etkilerini tamamen ortadan kaldıramayız. Sadece yavaşlatabiliriz. Botoks bu yavaşlatma yöntemlerinden birisidir. Fiyat açısından avantajlı olduğu için kötü ve güvenilir olmayan bir yerde yaptırmadığınız sürece yan etkileri fazla değildir. Yüzde oluşan kızarıklık ve şişlik de bir süre sonra inecektir. Cildinize zaman zaman masaj yaparak ve yüz yogası hareketleriyle de daha genç görünebilirsiniz. Sağlıklı beslenmek, düzenli uyumak ve egzersiz yapmak da vücudumuzdaki yaşlanma belirtilerini geciktiren şeylerdir.

Tags: No tags