botoks tedavisi

Botoks Tedavisi

Botoks hem estetik amaçlı kullanılan bir uygulama hem de aşırı terlemeyi engellemek için yapılan bir tedavi yöntemidir. Ameliyatsız uygulanan tedavi yöntemleri arasında en yaygın olanıdır. Aşırı terleme dışında tedavi ettiği başka hastalıklar da vardır. Mesela gözlerde şaşılık, migren ve kronik baş ağrısı ve şaşılık gibi problemlerin tedavisinde de uygulanabilir. Botoks tedavisinde asıl hedef, sinir ve kas arasındaki bağlantıyı kesmektir. Bu şekilde kasların çok fazla çalışması engellenir. Bilindiği gibi yüz kaslarımız mimiklerimiz ve gülme gibi eylemlerden dolayı sürekli hareket halindedir. Bu hareket de onların zamanla esnemesine ve aralarındaki bağların kopmasına neden olur. Sarkma ve kırışıklık gibi sorunlar da bu yüzden ortaya çıkar. İşte bu işlemlerin amacı bunun önüne geçmektir.

Botoks Çeşitleri

Botoks temel olarak botulinum toksin adlı bir maddeyi içerir. Bu madde sinir ve kaslar arasındaki bağlantının önüne geçip bunu bloke edebilir. Ancak bu temel maddeyi içeren farklı botoks markaları da bulunuyor. Botoks markaları vücudumuza bu madde gireceği için önemlidir. Kaliteli bir markayı kullanan ve uygulamaları deneyimli hekimlerin yaptığı bir klinik seçilmesi çok önemlidir. Sağlığımızı ilgilendiren bütün cerrahi ve estetik uygulamalarında klinik ve doktor seçimi çok önemlidir.

Nerelere Uygulanır?

Botoks yüzümüzde kırışıklık ve derin çizgiler görünen her yere uygulanabilir. En yaygın olarak kullanıldığı yerler ise, gözlerin etrafındaki kaz ayakları, alın bölgesi ve kaşların arası gibi yerlerdir. Botoks yöntemiyle bu bölgedeki kırışıklık ve derin izlerden kurtulmak mümkündür. Boynumuzdaki çizgileri ortadan kaldırmak ve kaşları indirmek ya da kaldırmak için de botoks yapılabilir. Dudaklar ve burnumuzun üzerindeki çizgiler de bu yöntemle ortadan kaldırılabilir. Dudaklarımızın köşesinde gülmeden kaynaklı oluşan çizgilere de botoks uygulanır. Ayrıca burnun ucunun kaldırılması, çenenin daha dolgun hale getirilmesi ve yüz ovalinin belirginleştirilmesi gibi sorunlar da bazen ameliyata gerek kalmadan botoks uygulanarak çözülebilir.

Kimlere Uygulanabilir?

Botoks kadın ya da erkek yetişkin olan herkese uygulanabilir. Yetişkin olmayanlarda ise sağlık için gerektiği takdirde bazen uygulanabilir. Mimikleri belirgin hale gelen ya da gelmeye başlayan herkes bu yönteme başvurabilir. Ayrıca tedavi edebileceği sorunlara sahip olan kişilere de uygulanır.

Herkes Yaptırabilir mi?

İsteyen herkes botoks yaptırabilir. Bu yöntemin bilinen herhangi bir yan etkisi ya da riski yoktur ya da çok düşük seviyededir. Ama yaptırmadan önce sertifikalı ve güvenilir bir klinikte uzman ve deneyimli bir doktorla görüşme yapılmalıdır. Doktorla yapılan ön görüşmede öncelikle kişinin gerçekten bu yönteme ihtiyacı olup olmadığı saptanır. Eğer sorunlar başka bir yöntemle çözülebilecek durumdaysa diğer yöntemlere başvurulabilir. Bu konuda doktorun tavsiyelerine dikkat etmek de önemlidir.

Etkisi Ne Kadar Sürer?

Botoksun etkileri kişiden kişiye değişir. Ama genel olarak dört ve altı ay kadar bir süre kalıcıdır. Ne kadar kalıcı olduğu kişinin yüz kaslarını ne kadar kullandığına bağlıdır. Etkisi gençlerde daha yaşlı olan kişilere göre çok daha kısadır. Çünkü genç bir vücutta kaslar daha yoğun olarak çalışır. Gençlerde botoks etkisi dört ay kadar sürerken, orta yaşlılarda bu süre altı aya, daha yaşlılar da ise sekiz aya kadar sürer. Bu etkinin uzatılması da mümkün değildir, sadece tekrar uygulama yapılabilir.botoks-yaptirmak

Kozmetik Ürünler ve Botoks Karşılaştırılması

Kozmetik içerikli ürünler ve botoks etkisi arasında bir karşılaştırma yapmak haksızlık olur. Çünkü hiçbir krem botoks kadar etkili olamaz. Kozmetik ürünler sadece cilt yüzeyindeki ince kırışıklıkları çözmek için yüzeysel bir etki yapar. Ancak botoks etkisi daha derinlere indiği için daha etkili bir çözümdür. Kırışıklıkların önüne geçmek için önce botoks yaptırıp daha sonra kremleri kullanmak daha iyi olacaktır.

Botoks İzleri Olur mu?

Botokstan sonra yüzde herhangi bir iz kalmaz. Belki yapıldığı andan itibaren kısa bir süreliğine şişlik oluşabilir ama da sonra şişlik, kızarıklık ya da morar gibi bir iz kalmaz. Oldukça kısa süren ve de yapıldıktan sonra normal hayata dönülebilen bir işlemdir.

Botokstan Sonra Yüzümüz Nasıl Görünür?

Botoksun yüzümüzü aşırı derecede şişireceği ve doğal olmayan bir görünüm yaratacağı yaygın bir kanıdır. Ancak bunun nedeni uygun şekilde yapılmayan botoks uygulamalarıdır. Gerektiği gibi ve uzman bir hekim tarafından yapıldığında sonrası yüzümüz sadece daha genç ve pürüzsüz görünür. Yüzümüzde ille de garip ve donuk bir ifade kalacağı gibi bir düşünce ön yargıdır. Yapılmadan önce ve yapıldıktan sonraki farkı anlamak için kişi aynada yüzüne bakıp mimiklerini kontrol edebilir. Aynanın karşısına geçip de kaşlarınızı kaldırınca ince çizgiler varsa bunlar botoks sonrasında tamamen ortadan kalkabilir.

İşlem Sonrası Olumsuz Bir Etki Görülür mü?

Botoks sonrasında bazı kişiler kaşlarının tamamen yukarı kalkacağını ve yüzünün şişeceğini düşünebilir. Ancak bunlar da aslında ön yargıdır. Yüzün uygun yerlerine ve uygun bir şekilde uygulayan bir doktor çok başarılı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Kaşlarınız istediğiniz bir ölçüde yukarı kalkabilir. Yüzünüzde de herhangi bir şişlik olmaz. Aslında yüzünüz daha genç olduğunuz bir zamandaki gibi görünür. Mimikleri tamamen ortadan kaldıracağı ya da botoks yaptıran herkesin birbirine benzeyeceği gibi düşünceler de ön yargıdır.

Botoks Ne Zaman Yapılmamalıdır?

Hamileler, emzirme dönemindeki anneler, kanama ile ilgili hastalıkları ya da problemleri olanlar ve yaptırma istedikleri bölgede bazı cilt sorunları yaşayanlara önerilmez. Bunun dışında kadın ya da erkek herkes bu uygulamadan faydalanabilir. Uygulamadan önce herhangi bir üst solunum hastalığı olmaması ya da kan sulandırıcı bir ilaç kullanılmaması da gereklidir. Botoks uygulamasının daha doğal gözükmesi için de oldukça küçük dozlarda ve belirli aralıklarla yapılması önerilir.botok-islemi

Mimikler ve Botoks

Yüzümüzdeki mimikler bizim kendimize has özelliklerimiz arasındadır. Bu mimiklerin olabildiğince korunması önemlidir. Mesela oyuncular ve buna benzer meslekler için mimiklerin korunması gereklidir. Erkeklerin de yaptırırken daha dikkatli olması gerekir. Çünkü bazı mimiklerini kadınlardan daha çok kullanırlar ve de bazen dozu fazla kaçmış bir botoks uygulaması onların daha feminen görünmesine yol açabilir. Bu gibi sorunlardan kaçınmak için uygulaması sırasında hangi dozda kullanılacağı önem kazanır. Ayrıntılara ve inceliklere dikkat eden deneyimli ve uzman bir doktor tarafından yapılırsa buna benzer sorunlar yaşanmaz. Ayrıca bu şekilde yapılırsa çok daha doğal bir görünümle daha genç bir yüze kavuşabiliriz.

Tags: No tags