botoks sonrası şişlik ne zaman geçer

Botoks Sonrası Şişlik Ne Zaman Geçer?

Botoks sanıldığının aksine bir dolgu maddesi değildir ve yüzdeki mimiklere herhangi bir zararı olmaz. Hakkında ön yargıların çok olduğu estetik müdahalelerden birisidir. Bunun nedeni de çoğu kişinin bu işlemin ayrıntıları hakkında fazla bilgi sahibi olmamasıdır.

Botoks herhangi bir madde ile yüzdeki kırışıklıkların doldurulması işlemi değildir. Kaslar üzerinde uygulanan bir işlemdir. Başarılı bir şekilde yapılırsa kaslara gelen uyarıları keser ve kasların sürekli kasılmalarını engelleyerek formlarını ve yapılarını korumalarını destekler.

Kaslar Nasıl Korunur?

Vücudumuzdaki kas oranı bir çeşit sağlık belirtisidir. Zamanla formu bozulan kaslarımız eriyip azaldıkça biz de daha kırışık, sarkık ve belirsiz hatlara sahip oluruz. Genç görünmenin en önemli sırlarından birisi ise yüzümüzdeki kasların korunmasıdır. Yüz kaslarının korunması için çok fazla uyarılmamaları gerekir. Ama yaşayan bir canlı için böyle bir durum söz konusu olamaz.

Hayatımız devam ettikçe kaslarımız birçok şey tarafından uyarılır. Bu uyarılar sinirler aracılığıyla kaslara iletilir ve vücudumuzun temel işlevleri yerine getirilir. Ama kasların bozulmaması için yapılacak bazı şeyler vardır. Vücudumuzun karın, kol ve bacak gibi yerlerindeki kasları korumak için düzenli olarak egzersiz yapılması ve sağlıklı beslenilmesi gerekir. Yüz kaslarını korumak içinse seçilen yollardan birisi botokstur. Botoks yüz kaslarının çok uyarılmasını ve sürekli kasılmasını engeller. Böylece yüzün çok daha genç görünmesine yardım eder.

Botoks Nasıl Yapılır?

Uygulamadan önce alanında profesyonel ve deneyimli bir doktor sizinle görüşerek yüzünüzün ve cildinizin yapısını inceler. Bu incelemeden sonra tıbbi geçmişinizi ve o an kullandığınız ilaçları ayrıntıları bir şekilde öğrenir. Eğer herhangi bir enfeksiyon geçirmiyorsanız, hamile ya da emziren bir anne değilseniz botoks yaptırmanızda sakınca görülmez. Ama kan sulandırıcı bir ilaç ya da besin takviyesi kullanıyorsanız bir süreliğine bırakmanız gerekir.

Ayrıca uygulamadan önce sigara ve alkole ara vermeniz de iyi olacaktır. Uygulama günü iyi dinlenmiş bir şekilde klinik ya da sağlık merkezine gelirsiniz. Yüzünüze anestezik bir krem sürülebilir ya da botoks zaten anestezi olmadan da yapılan bir uygulamadır. Çok ince iğnelerle yüzünüze botoks maddesi enjekte edilir ve işlem on beş ya da yirmi dakika içerisinde tamamlanır.

Botoks Sonrası Yüzünüzde Neler Meydana Gelir?

İşlemin hemen ardından birçok kadın yüzünde hafif kızarıklıklar ve şişlik hissedebilir. Oldukça normal olan bu durum kısa sürelidir. Özellikle kızarıklıklar çok kısa bir süre içerisinde geçer. Ama şişliğin geçmesi için bir süre daha zamana ihtiyacınız olur. Bu süre yaklaşık olarak bir ya da iki haftayı bulabilir. İki hafta boyunca hafif bir şişlik olması da korkulacak bir durum değildir. Aslında etkileri bir gün içerisinde görülebilen bir uygulamadır. Ama yüzünüzün tam şeklini alması ve asıl etkilerini görmek için iki hafta beklemeniz gerekir.

Botoks Yaptırmak Yaşlanmayı Durdurur mu?

Botoks maddesi zaman geçtikçe ve siz terledikçe vücudunuzdan atılır. Eğer normal bir dozajda uygulanırsa vücudunuzdan atılma süresi yaklaşık olarak sekiz aydır. Bu yüzden etkisi de sekiz ya da altı ay boyunca hissedilir. Yaşlanma etkileri geciktirilebilen ve yavaşlatılabilen bir olgudur ama önüne geçileme. Botoks yaptırarak bu gecikmeyi devam ettirmeniz için yılda bir ya da iki kez uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.

Botoks Zararlı mıdır?

Botoksun bilinen bir yan etkisi yoktur. Yaptıran çoğu kişi de sonuçlarından oldukça memnundur. Ama deneyimsiz bir doktor tarafından yapılırsa bazı istenmeyen kaslara sıçraması ve bu yüzden göz kapakların düşmesi gibi sorunlar yaşanabilir. Botoks sırasında vücudunuza enjekte edilen maddenin ise bilinen yan etkisi yok denecek kadar azdır. Herhangi bir olumsuz sonuçla karşılaşmamak için uzman bir hekim tarafından yapılması gerekir. Böyle bir durumda herhangi bir zararı yoktur.

Botoks Donuk Bir İfadeye Yol Açar mı?

Uzman olmayan ve de çok deneyimi olmayan bir hekim uygulama sırasında dozajı ayarlamakta zorlanabilir. Botoks bir çözücü aracılığı ile sulandırarak uygulanan bir maddedir. Bu işlem sırasında bir sorun olursa ya da doktor ne kadar uygulayabileceğini bilmezse yüzde donuk ifade dediğimiz mimiklerin zarar görmesi durumu gerçekleşebilir. Ama doktor ne kadar başarılı ise sonuç da o kadar başarılı olur. Bu alanda profesyonel ve işin ayrıntılarını bilen bir doktor böyle bir sonuca yol açacak bir hata yapmaz.

Yüzümüz Nasıl Hep Genç Kalır?

Yüzümüzdeki yaşlanma belirtileri hem erkekleri hem de kadınları rahatsız eder. Sarkma ve kırışıklıklar yüz hatlarının belirsizleşmesine yol açınca ve bu konuda hiçbir şey yapılmazsa bu sorun daha hızlı bir şekilde yaşanabilir. Tabi ki yaşlanmanın tamamen önüne geçmek mümkün değildir. Ama bu süreci yavaşlatabilirsiniz. Öncelikle her şeyin başı sağlık ve mümkün olduğunca stresten uzak bir hayattır. Düzenli uyumak ve spor yapmak ve sağlıklı beslenme de yaşlanma belirtilerini geciktirir. Ama bunlar da yeterli değildir.

Zaman zaman estetik müdahale ve uygulamalardan yararlanmak son derece normal ve etkili bir yöntemdir. Botoks da bunlardan birisidir. Bu müdahalenin daha etkili ve uzun süreli olmasını isterseniz burada saydığımız diğer konulara ve yüz masajı ya da yüz yogası gibi basit hareketlere özen göstermelisiniz. Çok basit hareketler bile düzenli yapıldıkça yüzünüzün gençleşmesine katkıda bulunur.

Estetik Müdahaleler Etkili midir?

Başta botoks olmak üzere yüze yapılan çoğu estetik müdahale gerektiği gibi yapıldığı takdirde etkilidir. Bu etkilerin süresini uzatmak da mümkündür. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta daha vardır ki bu müdahalelerden yararlanmak için çok geç kalınmaması gerekir. Mesela botoks yaptırmak için yüzünüzün çok fazla kırışmasını beklemeyin. Siz ne zaman kendinizi hazır hissederseniz ve hafif bir şekilde de olsa kırışıklıklardan şikayet ederseniz botoks yaptırabilirsiniz. Bu konuda geç kalmazsanız botoks ve diğer estetik müdahaleler çok daha etkili olabilir.

Kendinize Özen Gösterin

Kendinize iyi bakmak ve daha canlı ve genç görünmek için vakit ve bütçe ayırmanız gerekir. Botoks artık çok yaygınlaştığı için fiyatları da daha makul bir seviyeye gelmiştir. Çoğu kişi için yılda bir ya da iki kez botoks yaptırmak çok zorlayıcı değildir. Bunun dışında sağlığınıza özen göstermeniz ve cildinizi korumak için temizleme, nemlendirme ve basit egzersizleri düzenli olarak devam ettirme gibi noktalara dikkat ederseniz bu konuda çok daha başarılı olursunuz. Kendinize ne kadar dikkat ederseniz yaşlanma etkilerini de bir o kadar geciktirebilirsiniz.

Tags: No tags