botoks neye iyi gelir

Botoks Neye İyi Gelir?

Genellikle göz çevresi, kaş arası ve alın bölgesine yani mimik kaslarının en çok bulunduğu bölgelere uygulanan botoks kontrollü bir şekilde kas spazmının oluşturulması demektir. Botoksun ana maddesi clostridium bakterisinin toksinidir. Bu toksine ise botulinum adı verilir. Çok fazla mimik kullanımı nedeni zamanla kırışma gösteren bölgelere uygulanır. Bu bölgelere enjeksiyon yöntemi ile botoks uygulanır. Elbette ki botoks neye iyi gelir sorusunun yanıtı son derece kapsamlı olabilmektedir. Zira botoks uygulamasının birbirinden farklı alanlarda olumlu etki sunduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Botoks neye iyi gelir sorusunun birçok cevabı bulunmaktadır. İlk olarak zamanla deforme olmuş cildin tekrardan toparlanmasını sağlar. Bunu ise aşırı ve kontrolsüz olarak kasılan kasları engelleyerek yapar. Bunun yanında migren tedavisinde oldukça etkilidir. Kronik olarak baş ağrısı yayan kişilerde kas spazmı ile etki gösterir. Eğer botoks terleme görülen bölgelere yani koltuk altı veya avuç içi gibi kısımlara uygulanırsa terleme sorununa çözüm olur.

Çok fazla bilinmeyen yararlarından biri ise tokluk hissi vererek obezite sorunu yaşayan kişilerin kilo vermesine yardımcı olmasıdır. Bunun için endoskopi yöntemi ile midenin fundus ve antrum kısımlarına enjeksiyon sağlanır. Bu işlemden sonra kişi sürekli olarak tokluk hissi yaşar ve yaklaşık 8 aylık bir zamanda ise kilo vermeye başlar. Botoks neye iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı ise distoni hastalığının yani tik rahatsızlığının tedavisinde bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Tik rahatsızlığı kasların istemsiz olarak kasılması sonucu ortaya çıkar. Botoks yöntemi ile bu hastalığın tedavisi mümkündür.

Botoks İşleminin Uygulanması ve Sonrası

Botoks işlemi basit olarak adlandırılacak bir işlemdir. Botoks neye iyi gelir sorusunu araştırdıktan sonra uygulanışı ve etkisi de muhakkak araştırılmalıdır. Botoksun uygulandığı bölgede çok hafif bir ağrı görülebilir. Kesme işlemi uygulanmadığından ciddi sorunlar yaşanmaz ve kişi çok çabuk normal hayatına dönebilir. Ancak tabi ki doktorunun önerdiği şekilde bir süre devam etmelidir.

Botoks işleminin sonrası cilt normal olarak tepki verecektir. Kişiden kişiye değişmekle beraber uygulanan bölgede kızarıklıklar görülebilir. Bazen de şişlikler oluşabilir. Ancak bu durum işlem uygulandıktan birkaç gün içerisinde ortadan kalkacaktır. Bazı kişiler de ise göz kapağı düşüklüğü görülebilir ancak endişe edilmemelidir. Bu durumda geçicidir.

Botoks tek seferde etkili olabileceği gibi kişinin ve uygulanacak bölgenin durumuna bağlı olarak tekrarlanması gerekmektedir. Aynı şekilde kişiye bağlı değişmekle beraber uygulanan botoks ortalama 6 ay kadar etkili olmaktadır. Son zamanların favori uygulaması olarak karşımıza botoks uygulaması çıkmaktadır. Zira bu uygulama hasta konforu açısından son derece kapsamlı bir uygulama olarak tanımlanmaktadır. Bu durum ise doğal olarak söz konusu uygulamaya olan ilgiyi de arttırmaktadır.

Botoks İşlemi Kimlere Uygulanabilir?

Botoks yetişkin olan herkese uygulanabilir istisnalar hariç tabi ki doktor onayından geçtikten sonra. Hamile olan kişilere botoks işlemi uygulanmaz. Emziren annelere de aynı şekilde uygulanmaz. Uygulandığı takdirde bebekte beslenme ile alakalı sorunlara yol açabilir. Eğer kişide kaslara bağlı bir rahatsızlık var ise kesinlikle botoks işlemi uygulanmaz. Alerjik bünyeye sahip olanlarda farklı tepkiler olabileceğinden uygulanmaz.

Botoks uygulaması ilaç alerjisi olan kişilere kesinlikle uygulanmaz. Botoks yaptırmadan iyi araştırma yapılmalıdır. Botoks neye iyi gelir, ne için yaptırılır sorularının cevabı araştırılmalı ve yaptırılacak yer seçimi iyi araştırılmalıdır. Botoks uygulamasının başarılı bir şekilde yapılabilmesi için mutlaka profesyonel bir klinikten destek almak şarttır. Ancak bu sayede tam anlamıyla sorunsuz bir şekilde uygulanan botoks işleminin yapılabilmesi de mümkün olmaktadır.

Tags: No tags