botoks nedir kimlere uygulanır

Botoks Nedir Kimlere Uygulanır?

Zamanın etkisiyle cildin kırışması ve sarkması hemen herkeste görülen bir problemdir. Aslında bu bir problem değil, son derece doğal bir değişikliktir. Ama bazen bu sorun çok erken bir yaşta başlar bazen de ciddi sorunlar yaratabilir. Cildin erkenden yaşlanması da psikolojik açıdan herkesi rahatsız eder.

Hem erkekler hem de kadınlar bu sorunu ciddiye alır ve bazen sorunun çözümü oldukça basittir. Basit bir uygulama ile birlikte cilde yeniden genç ve diri bir görünüm kazandırılabilir. Uygulamanın ismi botokstur ve bu yazıda botoksla ilgili merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Botoks Ne Demektir?

Botoks çok uzun bir süredir kullanılan ve geliştirilen bir tedavi yöntemidir. Kullanım alanı cilt sarkması ve kırışıklıklarla sınırlı değildir. Aşırı terleme sorununda da tedavi edici bir özelliği vardır. Yine de en yaygın kullanılma amacı yüzdeki kırışıklıkların giderilmesidir. Botoks yüz ve boyun bölgesine bir sıvının enjekte edilmesi ile tamamlanan basit ve kısa süreli bir uygulamadır. En çok tercih edilen estetik uygulamalardan birisi olmasının asıl neden kısa sürmesi ve hastanın aynı gün içerisinde normal hayatına dönebilmesidir.

Botoks Neden Yapılır?

Cildin zamanla elastikiyetini kaybetmesi ve bu sorunun çözülmesi botoksun en çok yapılma sebebidir. botoks sayesinde ciltte oluşan sarkma ve kırışıklıklar giderilir ve cilt eskisi gibi sağlıklı ve genç bir görünüme sahip olur. Çok pratik ve etkili sonuçlar veren bir uygulamadır ve botoks yaptıran kişi sayısı her geçen gün daha da artmaktadır.

Botoks Kimler İçin Uygundur?

Botoks hem kadınların hem de erkeklerin yaptırabileceği en hızlı estetik uygulamalardan birisidir. Yaygınlaşması ve artık çok daha fazla merkezde yapılması nedeniyle botoks fiyatları da artık herkesin ödeyebileceği bir seviyeye gelmiştir. Ama yine de bazı durumlarda botoks yaptırmaktan kaçınmak gerekir.

Özellikle hamile kadınların ve emziren annelerin botoks yaptırmayı bir süreliğine ertelemesi iyi olur. Kasları ile ilgili rahatsızlığı olan kişilerin de doktora danıştıktan sonra yaptırması gerekir. Son olarak yetişkin olmayan yani 18 yaşından küçük olan kişilerin de yaptırması önerilmez. Bu gibi durumlar dışında hemen herkes botoks yaptırabilir.

Botoks Hangi Bölgelere Yapılır?

Botoks yaptırılan yerler en çok yüz ve boyun bölgesidir. Kırışıklık ve sarkmadan en çok etkilenen göz ve dudak çevresi ve alın çevresi yüzde en çok botoks uygulanan yerlerdir. Botoks sonucunda bu gibi bölgelerdeki kırışıklıklar azalır ve cilt daha gergin görünmeye başlar.

Burun ve çene estetiğinde de son yıllarda botoks çok kullanılır bir yöntem haline geldi. Bunun nedeni de herhangi bir kesi ve cerrahi operasyona gerek kalmadan yapılacak olan uygulamaların daha çok tercih edilmesidir. Mesela burun ucunun belirginleştirilmesi ve daha kalkık görünmesi için burun ucuna yapılan botoks uygulamaları ve çene çizgisinin daha belirgin hale gelmesi için çene botoksu da artık yapılmaktadır.

Botoks Çeşitleri Nelerdir?

Eskiden botoks sadece kırışıklık için ve tıbbi ihtiyaçlar için yapılan bir uygulama iken bugün daha farklı şeyler için de kullanılmaktadır. Botoks çeşitleri de ne için yapıldığına göre değişir. Kırışıklıklar için yapılan botoks uygulamasına baby, önleyici ya da minimal botoks ismini alır. Çeneyi daha ince ve daha belirgin hale getirmek içinse Masseter botoksu yapılır. Yine çene ve boyun bölgesi için yapılan Nefertiti botoks isimli bir uygulama da vardır.

Botoks Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Bunların dışında ve kırışıklık tedavisinin ötesinde botoks aşırı derecede terleyen insanların koltuk altlarına da uygulanan bir yöntemdir. Kas spazmı ve migren atakları için de tedavi edici özelliği vardır. Bazen de dış gıcırdama sorunu için kullanılabilir. Şaşılık tedavisinde de botoks uygulanabilir. Botoksun tedavi ettiği bir diğer hastalık ise Anal Fissür hastalığıdır. Son olarak botoks artık mideye de yapılıyor. Yeme bozukluğu olan hastaların iştahının kesilmesi için de botoks yapılabilir.

Botokstan Önce Neler Yapılmalıdır?

Botoks oldukça az yan etkisi olan ve kısa sürede etkili sonuçlar veren bir uygulamadır. Uygulama sırasında hastanın herhangi bir rahatsızlık ya da ağrı hissetmesi de pek görülmez. Ancak yine de öncesinde bazı önlemlerin alınması gerekir.

Mesela bunu yaptırmadan önce hastanın bir süreliğine de olsa Aspirin ya da kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durması gerekir. İçerisinde E vitamini bulunan ilaçlara ve kozmetik ürünlerine de bir süre ara vermek gerekebilir. Bunların dışında yaptırmak isteyen kişinin tamamen doktorun tavsiyeleri doğrultusunda yaptırması gereken bir işlemdir.

Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks aslında kasların daha çok uyarılmasına neden olan bazı sinyallerin önüne geçilmesi işlemidir. Böylece kaslara gelen sinyal ve uyarılardan dolayı çok hareket etmenin ve sarkmanın önüne geçilir. Herhangi bir yan etkisi olmayan bu uygulamadan önce hastaya mutlaka lokal anestezi yapılır. Yapılacağı bölgenin tamamen temizlenip sterilize edilmesi de gerekir.

Botoks maddesinin ismi Botolinum Toksindir. Bu madde cilde özel uçlu iğnelerle enjekte edilir. Bu maddenin ne kadar miktar enjekte edileceği ise botoksun püf noktasıdır. Fazla bir doz uygulanırsa sonuç doğal görünmez ve rahatsız edici olur. Genelde işlemin uygulanma süresi on beş ya da yirmi dakikadır. Botoks maddesi de bir ya da üç gün içerisinde etkisini göstermeye başlar.

Botoksun Ardından Yapılması Gerekenler

Botoks uygulamasından önce yapılacaklar gibi sonrasında da yapılacaklar önemlidir. Hastanın uygulama sonrası dört saat kadar herhangi bir mimik hareketinden kaçınması gerekir. Bu yüzden hemen normal hayata dönülebilse de bir süre istirahat edilmesi gerekebilir. Üç gün boyunca uygulanan bölgeye hafif bir şekilde masaj yapılması iyi olur.

Yapılan bölgenin düzenli olarak temizlenmesi de çok önemlidir. Bir hafta boyunca hastanın yüz üstü yatmaktan kaçınması gerekir. En az bir gün boyunca hasta ağır bir spordan uzak durmalıdır. Bir hafta kadar buz presi yapmak da tedavi edici bir etki sağlar ve şişliğin inmesine yardımcı olur.

Botoks Ne Kadar Etkilidir?

Botoks ameliyat gerektirmeyen ve kısa sürede yapılan bir uygulama olduğu için çok tercih edilir. Ama bununla bağlantılı olarak etkisinin çok da uzun sürmeyeceği de bilinmelidir. Kişinin yaşına ve cilt yapısına bağlı olarak ne kadar süre etkili olacağı değişebilir. Ama en az dört ay en çok da altı ya da sekiz ay kadar etkili olduğunu söyleyebiliriz. Düzenli aralıklarla yeniden yaptırılması etkisinin daha uzun süreli olmasını sağlar.

Tags: No tags