botoks nasıl yapılır

Botoks Nasıl Yapılır?

Hakkında fazla bir şey bilinmeyen ve hatta en yanlış bilinen estetik uygulamalardan birisi de botokstur. Botoks hakkında en çok söylenen şey mimikleri yok edip yüzde donuk bir ifade bıraktığıdır. Ama bu tamamen yanlış dozajda ve gerektiği gibi yapılmayan bir botoks uygulaması sonucunda ortaya çıkar. Botoks aslında mimikleri değil, kasları etkiler. Yıllar geçtikçe zayıflamaya meyilli olan kaslardaki bozulmayı engeller. Botoksun temel uygulanma amacı da budur.

Botoks Neden Yapılır?

Vücudumuzdaki kaslar zamanla zayıflamaya ve bozulmaya meyillidir. Kas oranımızın yüksek olması ise hem bir gençlik hem de sağlıklı olma belirtisidir. Yüzümüzdeki kaslar da hem zamanın hem de yerçekiminin etkisiyle zamanla bozulur. Bu bozulmanın temel nedeni sürekli diğer yerlerden gelen etkilerin sinirler aracılığı ile kaslara iletilmesidir. İşte botoks aslında bu bağlantıyı koparmak ve kasların çok fazla etkilenmemesini sağlamak içindir. Bu şekilde kasların korunmasını ve zayıflamalarının önüne geçilmesini sağlar.

Botoks Nedir?

Botoks özellikle boyun ve yüz bölgesine uygulanan bir estetik müdahaledir. Ameliyatsız ve oldukça pratik bir gençleşme yöntemi olduğu için çok sayıda kadın tarafından tercih edilir. Genel olarak kaşların arası, göz kenarı, ağız çevresi, boyun, alın ve çene bölgesi en çok uygulandığı yerlerdir. Son yıllarda çoğu kadın kaşlarını kaldırmak için de botoks yaptırıyor. Botoks bir bakteriden üretilir. Dolgu maddesi olarak tanımlanamaz. Enjekte edildiği yerdeki kas ve sinir bağlantısını keser.

Botoks Yüzü Nasıl Etkiler?

Botoks yüzdeki ufak kas demetleri üzerine yapılır ve kasların sürekli kasılıp hareket etmesine engeller. İşlevi sinir ucunun herhangi bir şey iletmesini engellemektir. Bu şekilde uygulandığı kas demetinin üzerindeki bölgede kırışıklıklar ortadan kalkar ve bu bölge toparlanır. Uygulama yapılan kas demetleri normal bir şekilde çalışmaya devam eder. Bu yüzden botoksun mimikleri dondurma gibi bir etkisi yoktur.

Botoks Nasıl Uygulanır?

Botoks estetik uygulamalar arasında en güvenilir olanlardan birisidir ve uygulaması da oldukça basittir. Uçları çok çok ince olan iğnelerle botoks maddesi yüze enjekte edilir. Bu madde oldukça şeffaf ve soğuk zincirle korunması gereken bir maddedir. Kullanılmadan önce sulandırılması gerekir. Hangi oranda sulandırılacağı ve ne oranda sıvılaşacağı doktorun kararına bağlı olarak değişir. Sulandırma oranı botoks maddesinin yoğunluğunu etkileyecektir.

Bu konuda uzman olan ve deneyimi doktorlar genel olarak sulandırma işlemi sırasında az bir miktar çözücü kullanmayı tercih eder. Anesteziye gerek duyulmayabilir ama bazen anestezik kremler de tercih edilir. Hiç anestezi yapılmasa da maddenin temas ettiği kaslarda karına ısırmasına benzer çok ince sızılar hissedilir. Uygulamanın hemen ardından normal hayata dönmek mümkündür.

Botoks Riskli midir?

Uygulamanın ardından botoks yapılan yerlerde ufak tefek kızarıklık görülebilir. Çok az hasta da birkaç saat baş ağrısı çektiğini belirtmiştir. İşin ilginç tarafı ise botoksun kullandığı alanlardan birisinin migren ve baş ağrısı tedavisi olmasıdır. Yan etkisi az olan ve basit bir uygulama olan botoks kesinlikle güvenilir bir hastanede ve deneyimli bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Uygulama alanı farklı yerlere sıçrarsa göz kapağı düşmesi sorunu yaşanabilir. Çok düşük bir oranda yüz felcine yol açtığı da görülmüştür. Ama bunlar tamamen deneyimsiz ve alanında uzman olmayan hekimlerin hatalarının sonucunda olmuştur. Doktor bu konuda bilinçli ve tecrübeli ise hastalar da görülen riskler ve yan etkiler yok denecek kadar azdır.

Botoks Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Botoks yaşlanmanın önüne geçmese de yüzdeki belirli kasların korunmasına ve toparlanmasına yardımcı olur. Uygulama sırasında enjekte eden doktorun bilinçli olması şarttır. En önemli nokta botoks maddesinin çözücü ile sulandırılması ve enjeksiyon işlemidir. Bu iki noktaya da ancak deneyimli bir doktor hakimdir ve daha önce bu konuda deneyimli olan doktorlar tarafından yapılırsa olumsuz bir sonucu olmaz.

Botoks mu Kolajen mi?

Son zamanlarda en çok duyduğumuz kelimelerden birisi de kolajendir. Bu madde yıllar geçtikçe azalan ve vücudumuzdaki kasların içini dolduran bir maddedir. Gençleşmek için kolajen içeren besin takviyelerinin alınması son zamanlarda özellikle kadınlar arasında çok yaygındır. Botoks yerine kolajen takviyesi almak ya da yüzüne kolajen uygulaması yaptırmak gibi bir konuda kafanız karışırsa öncelikle uzman bir hekime danışmanız gerekir. Cildinizin ve vücudunuzun yapısını inceleyen ve tıbbi geçmişinizi göz önünde bulunduran bu alanda uzman bir doktor sizin hakkınızdaki en doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır.

Botoksun Etkileri Kalıcı mı?

Botoks yaptırdıktan bir gün sonra yüzünüzdeki etkileri hafif bir şekilde belirmeye başlar. Yaklaşık 72 saat içerisinde bu etkiler daha da belirginleşir. Bir ya da iki hafta içerisinde ise yüzdeki uygulamadan kaynaklı şişlik de geçer ve yüzünüz asıl görünümüne kavuşur. On beş ya da yirmi dakika süren bir uygulaman sonucunda yüzünüz çok daha genç görünebilir ve bu genç görünüm en az altı ay kadar etkili olur. Botoks sırasında yüzünüze uygulanan madde zamanla siz terledikçe vücudunuzdan atılır. Tamamen vücudunuzdan atılması ise yaklaşık sekiz ay sürebilir.

Yüz yogası ve masajlarla kaslarınızın korunmasını destekleyebilirsiniz. Cildinizi korumak için sağlıklı beslenmek, düzenli uyumak ve egzersiz yapmak da önemlidir. Bu tür şeylere dikkat edilirse gençleşmenin etkisi uzatılabilir ve çok daha uzun bir süre kırışıksız bir yüze sahip olabilirsiniz.

Kimler Botoks Yaptırabilir?

Botoks yaptırmak için alt sınır 25 yaş olarak belirlenmiştir. Bunun altındaki yaşlarda çok özel bir durum olmadıkça tavsiye edilmez. Üst yaş sınırı ise yoktur. Hamile ve emziren kadınlar için tavsiye edilmemektedir. Yılda birkaç kez yapılabilir ve mümkünse yaz mevsimine girerken yapılması tavsiye edilmektedir. Mikrobiyotik bir enfeksiyon geçiren ya da kaslarında sorun yaşayan kişilere tavsiye edilmez. Ayrıca antibiyotik kullanan ya da herhangi bir cilt rahatsızlığı olan kişilere de önerilmez. Bunun dışında çok da risk taşımayan bir uygulama olduğu için herkes yaptırabilir.

Botoks Zararlı mıdır?

Yılda birkaç kez yaptırıldığı ve uygun dozda yaptırıldığı müddetçe botoksun herhangi bir zararı yoktur. Uygulamayı yapan doktor başarılı ise mimiklere ve diğer kaslara olumsuz bir etkisi de olmaz. Düzenli botoks yaptırarak uzun bir süre gençliğini koruyan çok sayıda ünlü vardır. Bu konuda iyi bir doktor ve klinik seçerek düzenli bir şekilde uygulama yaptırmak hastalar için daha iyi olacaktır. Özellikle kırk yaş sonrası kadınlar için pratik bir gençleşme yöntemidir.

Tags: No tags