botoks fiyatı ne kadar

Botoks Fiyatı Ne Kadar?

Kadınların en çok tercih ettiği gençleşme yöntemlerinden birisi olan botoks hakkında yanlış bilgiler çok yaygındır. Zararlı ve yüzde donuk bir ifadeye yol açan bir uygulama olması da yanlış bilinen konulardan birisidir. Botoks gerektiği gibi yapılırsa ne yüze ne de vücuda zararı olmayan bir estetik uygulamadır. Oldukça kısa süren ve pratik bir uygulama olduğu için de çok tercih edilir. Gün geçtikçe de yaygınlaşmakta ve çoğu kadın tarafından yaptırılmaktadır. Botoks hakkındaki temel bilgileri ve merak edilenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Botoks Nedir?

Botoks şeffaf ve özel şartlarda saklanması gereken bir maddedir. Bir dolgu maddesi olarak kabul edilmez, vücuda enjekte edildikten sonra terleyerek vücuttan atılır ve bir süre sonra tamamen kaybolur. Bu maddenin temel işlevi kaslar ve sinirler arasındaki bağlantıyı kesmektir.

Botoks Neden Yapılır?

Yüzümüzdeki kaslar sinirler aracılığı ile mütemadiyen uyarılır ve kasılıp gevşer. Bu da zamanla formlarının bozulup zayıflamalarına yol açar. Botoks maddesi enjekte edildikten sonra ise kas ve sinir arasındaki bağlantı kesilir ve bu uyarılmalar son bulur. Uyarılmayan kasların kendini koruması daha kolay hale gelir. Botoksun yapılmasının temel nedeni yüz kaslarının korunması ve yılların ve yerçekiminin etkisiyle azalıp belirsizleşmelerinin önüne geçilmesidir.

Botoks Nerelere Yapılır?

Btoks yüz ve boyun bölgesine yapılır. Ama çoğu doktor bu uygulamanın daha çok yüzün üst bölgelerine yapılmasını tavsiye etmektedir. Son zamanlarda en çok yapılan bölgelerden birisi de kaşlardır. Botoks sayesinde kadınlar kaşlarını daha kalkık hale getirebilmektedir. Alın bölgesindeki kırışıklıklar, göz ve ağız çevresindeki kırışıklıklar da botoksa sayesinde giderilebilir. Buralara botoks uygulandıktan sonra bu bölgede yer alan kaslar daha az uyarılır ve yüz gençliğini daha uzun süre korur.

Kimler Botoks Yaptırabilir?

Kaslara yapılan bir uygulama olduğu için kas rahatsızlığı olan kişilere botoks önerilmez. Ayrıca uygulama sırasında herhangi bir rahatsızlığı olan ya da antibiyotik kullanan kişilerin de bir süre beklemesi faydalı olacaktır. Hamile ve emziren kadınlar da botoks yaptırmak için bu durumun sonlanmasını beklemelidir. Bunun dışında 25 yaşın üzerindeki her kadın dilediği yaşta botoks yaptırabilir. İşlem dilediğiniz sayıda tekrarlanabilir. Ama genel olarak yılda iki kereden fazla önerilmez.

Botoks Fiyatları Yüksek midir?

Bir estetik müdahale ne kadar yaygınlaşırsa fiyatı da o kadar düşer. Son yıllarda en yaygın olan uygulamalardan birisi olduğu için botoks fiyatları da artık çoğu kişinin karşılayabileceği düzeydedir. Ama net bir fiyat vermek zordur, çünkü her sağlık merkezi bu konuda farklı bir fiyat uygulamasına gidebilir. Bununla birlikte işlem sırasındaki ayrıntılar da fiyatların değişmesine yol açar.

Önemli olan konu ise fiyatların düşük olması nedeniyle kimsenin bu uygulamayı güvenilir olmayan bir yerde yaptırmaması gerektiğidir. Çok fazla yan etkisi olmasa ve oldukça basit bir uygulama olsa da deneyimsiz birisi botoks yaparsa yüz felcine kadar giden sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Botoks Tekrarlanır mı?

Özel bir madde olan botoks yüzümüze uygulandıktan sonra zamanla emilmeye ve terledikçe vücuttan atılmaya başlar. Yedi ya da sekiz ay içerisinde vücuttan tamamen atılır. Etkisi de en az altı ay olmak üzere yaklaşık olarak sekiz ay sürebilir. Tekrarlanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Güvenilir bir klinik ve uzman bir doktor sizin için uygulamayı tekrar yapabilir.

Genel olarak birçok kadın yılda iki kez botoks yaptırarak yüzünün daha genç görünmesini sağlayabilir. Bu uygulamanın yaz ayları gelmeden ve de çok geç kalınmadan yapılması gerekir. Yani kadınlar yüzlerinin çok da kırışmasını beklememelidir. Bu konuda erken davranmak ve düzenli bir şekilde uygulama yaptırmak çok daha etkili olacaktır.

Botoks Etkili midir?

Botoks yüze yapılacak olan uygulamalar arasında en etkili olanlardan birisidir. Çünkü aslında öyle bilinse de basit bir kırışıklık giderme ve dolgu yapma uygulaması değildir. Kasların yapısını ve uyarılmasını etkileyen profesyonel bir uygulamadır. Sertifikalara sahip olan bir sağlık merkezinde bu alanda deneyimli bir doktor tarafından düzenli olarak yapıldığı takdirde oldukça etkilidir.

Botoks Yüzünüzü Değiştirir mi?

Botoks dozajı iyi ayarlanmazsa yüze kalıcı zararlar verebilir. Dozajın ayarlanması ve işlemin incelikleri konuya hâkim bir hekim tarafından yapılmalıdır. Sağlığa bir zararı olmaması için bu gerekli bir koşuldur. Bu konuda en çok korkulan şeylerden birisi yüzdeki ifadenin donuklaşması ve bozulmasıdır. Bu durum ancak ve ancak dozajı dikkatli ayarlayamayan ve bu alanda tecrübesiz biri tarafından yapıldığı takdirde meydana gelebilir. Bunun önüne geçmek için sağlık merkezi ve doktor seçimi konusunda özen göstermelidir.

Yüzümüzdeki Yaşlanma Durdurulabilir mi?

Bütün kadınlar genç, canlı ve pırıl pırıl bir yüze sahip olmak ister. Ama bunun için dikkat edilmesi gereken noktalar ve düzenli olarak yapılması gereken şeyler vardır. Yüzün düzenli temizlenmesi ve nemlendirilmesi gerekir. Yaşlanmayı hızlandıran güneş ışınlarından korunmak için hem yazın hem de kışın güneş kremi kullanılmalıdır. Sigara ve alkolden mümkün olduğunca uzak durulmalı ve bunlar en azından azaltılmalıdır. Yüz sağlığının korunması için yüz yogası hareketleri de yapılırsa daha iyi olur. Ama bunların hiç birisi yaşlanmayı durdurmaz. Sağlıklı beslenmek ve egzersiz herkes için gereklidir ama yeterli değildir. Bazen botoks gibi uygulamalara başvurulabilir. Bu tür estetik müdahaleler de yaşlanmayı durdurmaz ama etkilerini geciktirme konusunda çok başarılı sonuçlar verir.

Botoks Uygulaması Sonuçları

Doktorun tavsiyelerine uyulduğu takdirde ve hastanın genel olarak sağlığını koruması ile botoks çok başarılı sonuçlar verir. İşlem öncesinde doktorun uyarılarına dikkat edilmelidir. Bırakılması gereken ilaçlar konusunda özenli davranılmalıdır. İşlemden sonra aynı gün hastaneden çıkılsa da bir süre havuz ve saunadan, cilt bakımı, kaş aldırma ve buna benzer işlemleri yaptırmaktan kaçınılırsa daha iyi olur. Bir hafta boyunca ağır bir spordan ya da çok yorulmaktan da kaçınılmalıdır. Bunlara dikkat edilirse botoks çok etkili ve iyi sonuçlar verir.

Botoks İçin Yaş Sınırı

Botoks için alt sınır 25 olsa da üst sınır diye bir şey yoktur. İsteyen her kadın daha ileriki yaşlarda da yaptırabilir. Ama dikkat edilmesi gereken nokta bu işlem için çok geç kalmamak ve düzenli olarak yaptırmaktır. Genel olarak ünlülerin pek çoğu düzenli bir şekilde yaparak gençliğini korur. Düzenli yaptıran ve doktorun tavsiyelerine uyan bir kadın bu uygulamanın faydalarını görür.

Tags: No tags